V London najhitreje prispemo z letalom, saj nas od Ljubljane loči le okoli 1250 kilometrov zračne razdalje oziroma slabi dve uri leta. Če za primer vzamemo podaljšan konec tedna, torej od petka do nedelje, bomo iz Ljubljane z Easyjetom, ki leti neposredno na letališče London Gatwick, odšteli okoli 250 evrov na osebo. Nekoliko manj bomo odšteli izven sezone. Najcenejši prevoz z letalom v London pa je z beneškega letališča Marco Polo, od koder letala v London letijo vsaj štirikrat na dan. Cene poletov se gibljejo med 60 in 150 evri, moramo pa k temu prišteti še prevoz do letališča in nazaj.
Po pristanku seveda ne smete pozabiti, da Velika Britanija ni več del Evropske unije. To pomeni, da tam ne morete uporabljati »evropskih« mobilnih podatkov, lahko pa že na letališču za dva evra kupite SIM-kartico z mobilnimi podatki. Prav tako v Veliko Britanijo lahko letite le s potnim listom, njihova valuta pa so funti. Vendar je večina Londona ukinila uporabo gotovine, zato je povsem dovolj, če imate s seboj le bančno kartico.
Hotelov, hostlov in nastanitev prek Airbnb v Londonu ne manjka, je pa najcenejša izbira že nekaj let veriga Premier Inn Hub, ki v samem središču Londona ponuja majhne sobe z zajtrkom.
Mesto galerij in muzejev
Velika Britanija prek ministrstva za kulturo financira vse muzeje in galerije. To pomeni, da so vstopi v državne galerije in muzeje brezplačni oziroma zaračunajo le posebne razstave, ki v Londonu gostujejo. Za tiste, ki imajo radi umetnost, je tako nujen obisk Narodne galerije in Galerije portretov, kjer si lahko ogledate znamenite Sončnice Vincenta van Gogha ali pa Devico v skalni votlini Leonarda da Vincija in mnoga druga dela. Vredno je obiskati tudi Britanski muzej in Muzej Viktorije in Alberta, ki navdušujeta s kipi, slikami, tkaninami in drugimi deli umetnostne zgodovine.
Za družine je posebna izkušnja obisk prirodoslovnega in muzeja znanosti. Oba sta izjemno interaktivna, kar otrokom omogoča, da se na njim prijazen način seznanijo z našo preteklostjo. V prirodoslovnem muzeju je na ogled največje okostje kita na svetu, lahko pa tudi vstopite v repliko vesoljske rakete. In kot že omenjeno, je vstop zastonj. Za plačilo pa je v Londonu tudi Muzej voščenih lutk Madame Tussauds, kjer se lahko tako mladi kot stari fotografirajo z realističnimi kipi znanih osebnosti, pričakata pa nas tudi vožnja z vlakom in 4D-kino. Priporočljivo je, da za Madame Tussauds in London Eye že prek spleta kupimo vstopnice, saj so tako cene okoli 30 odstotkov cenejše, kot če vstopnice kupimo na kraju samem.
Sprehod mimo znamenitosti
London seveda ni le prestolnica kulture, temveč tudi zgodovine. Tako si lahko v enem dnevu, s sprehodom ob reki Temzi, ogledamo kar nekaj znamenitosti. Začnemo lahko pri Westminstrski palači in znamenitem Big Benu oziroma Elizabetinem stolpu (Big Ben je le ime zvona znotraj ure). Stolp ni le ikonična ura, temveč srž britanske politike, saj se dviguje nad britanskim parlamentom, imenovanim Westminstrska palača. Od tam lahko pot nadaljujemo čez Temzo do znamenitega London Eye, ki deluje že 26 let in velja za turistično atrakcijo, ki vsako leto privabi okoli tri milijone ljudi. Od tu pot nadaljujemo ob reki do gledališča Shakespeare's Globe, kjer je pesnik, pisatelj in dramatik William Shakespeare prvič uprizoril Romea in Julijo, Hamleta in mnoga druga dela. Le nekaj sto metrov od tod srečamo znameniti London Bridge in še nekoliko nižje ob reki ikonični Tower Bridge, prek katerega prispemo do palače Tower of London. V slednji si lahko ogledamo kraljeve dragulje in se seznanimo z britansko zgodovino ter Henrikom VIII., ki je v Tower of London zapiral svoje žene, preden jih je obglavil.
Posebno pozornost si zasluži tudi Buckinghamska palača, kjer poteka menjava straže vsak drugi dan ob 11. uri. Priporočljivo je, da smo na lokaciji vsaj pol ure prej, saj je gneča zagotovljena.
Povsod s podzemno železnico
V Londonu se najhitreje in najlažje premikamo s pomočjo podzemne železnice. Trenutno je najugodneje, da namesto nakupa vozovnic pri vhodu v podzemno železnico in izhodu iz nje uporabimo bančno kartico. Posamezna vožnja nas stane nekaj več kot 2 funta, vendar ne glede na količino voženj dnevna vozovnica ob uporabi bančne kartice znaša le 8 funtov. Podzemne poti najlažje načrtujemo s pomočjo aplikacije Google Maps ali pa s tamkajšnjimi zemljevidi, ki jih dobimo na vsaki postaji. Tudi na avtobuse lahko vstopamo z uporabo bančne kartice.
S podzemno železnico se lahko odpravimo v Camden Town, londonsko četrt, kjer se je rodila punk kultura in kjer je svojo pot začela Amy Winehouse. Danes tam kraljujejo odprta kuhinja, razne trgovine in trgovine z rabljenimi stvarmi. Vsekakor umetniška četrt, kjer vsak najde nekaj zase, najcenejši pa so tam majhni spominki.
S podzemno se lahko odpravimo tudi do Greenwicha, mesta, kjer se čas začne, saj prav tam poteka ničelni poldnevnik. Seveda tudi Greenwich ponuja pester trg s hrano in raznimi trgovinami ter s pomorskim muzejem in najhitrejšo leseno ladjo na svetu, imenovano Cutty Sark.
West End
Nikakor pa v Londonu ne smemo mimo četrti Soho in West End, kjer so doma gledališča. Prav tu živijo znameniti muzikali, kot so Cats, Aladdin, Ledeno kraljestvo, Cabaret, Starlight Express, Fantom iz Opere in mnogi drugi. Vstopnice za posamezni muzikal, ki se igra šest dni v tednu, ob sobotah pa je na voljo tudi matineja, lahko kupite prek spleta. Najugodneje pa je, če si jih poskusite zagotoviti kar v gledališču samem na dan predstave. Vstopnice se gibljejo med 15 in 300 evri, kar je odvisno od predstave, dneva in sedežnega reda. A ne glede na ceno je ogled vsaj enega muzikala doživetje, ki ste ga lahko poleg Anglije deležni le še na ameriškem Broadwayu. In ko je predstave ali muzikala konec, se je najbolje odpraviti v Soho, kjer domujejo kitajske restavracije, slaščičarne in pisane kavarne. London je velemesto v pravem pomenu besede. Z nekoliko organizacijske žilice ter pravočasnega nakupa kart lahko v njem nekaj dni preživimo po razmeroma ugodni ceni.