Ob zaključku projekta LAS Kolesarska pot Brda, Kras in Vipavska dolina je bil predstavljen nov kolesarski produkt Čas za kolo. Inovativni turistični produkt povezuje tri slikovite slovenske regije in hkrati bogate vinorodne okoliše, Brda, Vipavsko dolino in Kras, spodbuja aktivno preživljanje prostega časa v naravi, v stiku z lokalno skupnostjo in ponuja edinstveno tridnevno doživetje: naravi prijazen način raziskovanja – z navadnim ali električnim kolesom, primeren za aktivne posameznike, družine z otroki in vse, ki jih navdihujeta spoznavanje naravne in kulturne dediščine ter edinstvena kulinarika. Kolesarska trasa je dolga dobrih 93 kilometrov, s skupnim vzponom 1084 metrov, in poteka izmenično po vzpostavljenih kolesarskih poteh, delno po asfaltiranih lokalnih cestah, delno po makadamskih stranskih poteh. Vodi čez raznoliko, v vseh letnih časih pisano pokrajino, mimo dvanajst večjih kulturnih znamenitosti; Pomnika miru na Cerju, Mirenskega gradu, gradu Rihemberk, Trga Evrope, Vile Vipolže, Šmartnega …
O projektu LAS Kolesarska pot Brda, Kras in Vipavska dolina
Projekt, ki se je začel septembra 2023 in zaključil marca 2025, je bil zasnovan z namenom povezovanja mikrodestinacij Brda, Kras in Vipavska dolina ter spodbujanja aktivnega turizma na tem območju. Glavni cilji projekta so bili razviti nov turistični produkt, povečati turistični obisk z aktivno promocijo kolesarske poti ter izobraziti obstoječe turistične ponudnike za razvoj storitev, prilagojenih kolesarskim turistom. Projekt je bil sofinanciran iz evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja, skupna vrednost je znašala dobrih 99.000 evrov, od tega je bilo sofinanciranih 69.500 evrov iz sklada EKSRP/LEADER.
Pričakovani učinki in zaključek
Z vzpostavitvijo kolesarske poti se pričakujejo povečanje turističnega obiska na območju LAS v objemu sonca, krepitev sodelovanja med turističnimi ponudniki ter izboljšanje pogojev za razvoj novih turističnih storitev in produktov. Projekt je primer dobre prakse povezovanja turističnih destinacij in spodbujanja trajnostnega turizma, ki združuje aktivno preživljanje prostega časa z odkrivanjem bogate kulturne in naravne dediščine Slovenije. »Kolesarjenje postaja z uvajanjem sodobnih električnih koles nadvse priljubljen šport med predstavniki vseh generacij, beležimo izjemen porast povpraševanja po večdnevnih kolesarskih produktih iz vse Evrope in tudi ZDA, k čemur prispevajo tudi odlični rezultati slovenskih šampionov, Pogačarja, Rogliča, ter seveda izvedba velikih kolesarskih prireditev, Dirke po Sloveniji in italijanskega Gira čez naše kraje, pa pred kratkim uspešno izvedena čezmejna dirka Brda–Colio, ter dvigujejo prepoznavnost celotne regije kot prijazne kolesarjem,« je povedala direktorica JZ Miren Kras, mag. Ariana Durnik. Poudarila je, da je njihova naloga poleg razvoja dobrih produktov v nadaljevanju v ustreznem času poskrbeti tudi za prilagoditev infrastrukture, ustrezno urejene in označene kolesarske poti, ki bodo zagotavljale varnost vsem udeležencem prometa, ter prilagoditev potrebam kolesarjem prijaznih nastanitev. »Vse to so strateški načrti, ki jim moramo slediti z roko v roki z načrtovalci in financerji razvoja na državni in lokalni ravni.«