Še preden je uradno zaživela, jo je sloviti popotniški medij Lonely Planet prepoznal kot izvrstno potovalno izkušnjo in ji nadel značko Best in travel 2024. Navdušila je tudi druge ugledne medije, kot so CNN, Timeout, Outside magazine. Trans Dinarica svojo pot začenja v Sloveniji, na robu alpskega sveta, in kolesarje vodi čez kraško območje proti Hrvaški ter se zaključi v Srbiji. Skupna dolžina 98 etap, ki vodijo skozi osem držav, je 5500 kilometrov, v prvih sedmih mesecih pa je pot prekolesarilo približno 6000 ljudi. Prav tako je bilo od konca lanskega julija prenesenih približno 1800 navigacijskih paketov, večina kolesarjev pa prihaja iz Nemčije, ZDA, Velike Britanije, Švice, Avstralije, Avstrije, Belgije, Nizozemske, Kanade, Francije, Italije in Slovenije.

Pot skozi Slovenijo

Trans Dinarica v celoti izkorišča raznoliko pokrajino in njene danosti. Svojo pot čez slovensko ozemlje začenja na skrajnem robu Julijskih Alp in Triglavskega narodnega parka – v Tolminu. Pot sledi čudoviti smaragdni reki Soči v vinorodna Brda, nato pa kolesarje pripelje do Krasa in pri Ilirski Bistrici zapusti Slovenijo. Poleg glavne trase se je mogoče zapeljati tudi po drugi trasi, dolgi okoli 250 kilometrov. Ta trasa vodi preko Čepovana, Postojne, Pivke in Volovje rebri.

Kaj točno je Trans Dinarica? Kdo so ljudje, odgovorni za kolesarsko pot skozi osem držav? Kaj o projektu menijo domačini in kako bo vplival na razvoj regije? To je le nekaj vprašanj, na katera vam bo odgovoril polurni dokumentarni film »Delimo sanje« (Sharing the dream), ki je minuli teden doživel spletno premiero. Film med drugim govori tudi o tem, kako so sanje slovenskega kolesarja postale pot, ki je na voljo kolesarjem z vsega sveta. Dokumentarni film bo kmalu na voljo tudi s slovenskimi podnapisi.

Kolesarska pot, ki povezuje Zahodni Balkan

Ekipa GoodTrail, slovenska razvijalka kolesarskih in pohodniških poti, s ponosom predstavlja dokumentarni film o nastanku kolesarske poti Trans Dinarica in ljudeh, ki so jo ustvarili. Tridesetminutni dokumentarec predstavlja tudi nekaj prijaznih in toplih ljudi, ki živijo ob poti, in vseh osem držav, ki jih prečka ta epska kolesarska pot, rojena 31. julija 2024. »Trans Dinarica je vizija, je velika slika, je ideja … Mislim, da ni bila nikoli mišljena tako, da bi takoj obstajala, ampak da bi se razvijala,« je v intervjuju za film povedal eden od partnerjev projekta, Thierry Joubert iz Sarajeva v Bosni in Hercegovini. Toda še preden je bila ideja, so bile sanje. Sanje so se začele v glavi gorskega kolesarja, ki je bil zaljubljen v svojo dolino reke Soče. Jan Klavora, rojen v Tolminu, natančno na izhodiščni točki Trans Dinarice, je že dolgo sanjal o tem, da bi svoje vožnje iz zahodne Slovenije raztegnil proti jugozahodu, na Hrvaško in naprej, do krajev (in ljudi), v katere so zaljubljeni vsi, ki so vključeni v projekt Trans Dinarica. Alex Crevar, glavni protagonist dokumentarnega filma, je v povojnem obdobju živel v Sarajevu (in kasneje drugje na Balkanu) in ustvarjal zgodbe za svetovno znane časopise ter revije.

Trans Dinarica kolesarja vodi tudi mimo Sarajeva.

Trans Dinarica kolesarje vodi tudi mimo Sarajeva. Foto: Trans Dinarica

GPS sledi in pomembne točke za kolesarje

Za zagon projekta so snovalci potrebovali veliko volje, razmišljanja, nešteto e-poštnih sporočil in tudi finančnih sredstev. Stvari so se začele postavljati na svoje mesto leta 2022, ko je ekipa GoodTrail, ki je imela že kar nekaj izkušenj z načrtovanjem kolesarskih poti v Sloveniji in okoliških državah, začrtala prvi tako imenovani koridor poti. Ta koridor je povezoval narodne parke, kraje, ki jih je ekipa imela rada, turistom manj znane lokacije in ceste stran od glavnih prometnih poti. Prvotna ideja o poti se je pod nadzorom glavnih kartografov, Matica Klanjščka in Andreja Bandlja, neštetokrat razširila in skrčila.

Visoko in stran od hrvaške obale. F Trans Dinarica

Visoko in vstran od hrvaške obale. Foto: Trans Dinarica

Spomladi 2023 se je ekipa odpravila na prvo terensko delo na jug Srbije; takrat se je ekipi pridružil še Jovan Eraković, izkušen kolesar in ustvarjalec kolesarskih poti iz Beograda. V letih 2023 in 2024 je bilo še pet takih odprav. Ekipa je prečesala Bosno in Hercegovino, Črno goro, Albanijo, Hrvaško, Slovenijo, Severno Makedonijo in Kosovo. Poleg najpomembnejšega materiala – GPS sledi z vsemi ključnimi informacijami in točkami za kolesarje – je bila posneta tudi gora video posnetkov. Voznik spremljevalnega kombija, fotograf, mehanik in snemalec ekipe GoodTrail Matevž Hribar, je ujel čudovito naravo in opravil številne intervjuje z gostoljubnimi domačini.

Zahtevne serpentine v Albaniji. F Trans Dinarica

Zahtevne serpentine v Albaniji. Foto: Trans Dinarica

Celotna zakladnica materiala je bila dostavljena produkcijski hiši Karata Film iz Škofje Loke, ki je nato opravila intervjuje z glavnimi akterji in ustvarila polurni dokumentarni film o tem, kako so sanje postale na voljo vsem. Ekipa upa, da bodo gledalci uživali ob spremljanju zgodbe in nato imeli priložnost za še več zabave na kolesu po sledeh Trans Dinarice. Kot je bilo že večkrat rečeno: »Če se bodo kolesarji na Trans Dinarici vsaj pol toliko zabavali, kot so se ustvarjalci pri njenem nastajanju, je poslanstvo Trans Dinarice izpolnjeno.« 

Zelena notranjost Severne Makedonije. f Trans Dinarica

Zelena notranjost Severne Makedonije. Foto: Trans Dinarica

Priporočamo