Posebnost smučišča Kronplatz glede na druga smučišča v Dolomitih je v tem, da je večina smučarskih prog urejenih na enem hribu na nadmorski višini med 950 in 2275 metri, dostop pa je urejen s številnimi kabinskimi žičnicami s štirih strani oziroma nastanitvenih krajev Olang, Perca, Brunico in San Vigilio. Naj dodamo, da je več kot polovica prog modrih, kar pomeni, da so široke in ravno prav strme za udobno karvanje. Zato ne bodite presenečeni, če boste na njih naleteli na številne šole smučanja, ki jih v Kronplatzu ponujajo z inštruktorji, ki govorijo različne jezike, tudi slovenskega. Seveda pa najboljši smučarji že v zgodnjih jutranjih urah najraje smučajo na eni od črnih prog: Sylvester, Hernegg, Piculin, Sorega, Pre da Peres, Hintna Riese in Erta.

Restavracija s tremi Michelinovimi zvezdicami

Kronplatz je tudi zaradi odličnih družinskih hotelov edinstvena destinacija za družine z majhnimi otroki oziroma člani, ki ne smučajo. Bližina mesta Brunico ponuja pestro dogajanje tudi čez dan, bližina železniške postaje pa omogoča tudi skok do Milana in nazaj. Sicer je Kronplatz tudi edino smučišče z dvema muzejema na vrhu, ki ju lahko obiščete kar v smučarskih čevljih. Poleg gorskega muzeja Messner ne gre spregledati fantastično zasnovanega muzeja fotografij Lumen.

Letošnja novost na gori je restavracija Alpin, ki se ponaša tako z vrhunsko kulinariko kot muzeje fotografij Lumen.

Letošnja novost na gori je restavracija Alpin, ki se ponaša tako z vrhunsko kulinariko kot muzejem fotografij Lumen. Foto: Vesna Levičnik

Ta stoji v delu hiše, kjer je pred časom našla svoj prostor restavracija Alpin, ki ob lepem vremenu ponuja panoramski pogled. Kuhinjo restavracije, ki temelji na lokalni ponudbi hrane, bogata pa je tudi vinska karta, je zasnoval chef Norbert Niederkofler, ki v Brunicu vodi restavracijo Atelier Moessmer s tremi Michelinovimi zvezdicami.

Cene smučarskih vozovnic

Cene dnevnih smučarskih vozovnic v Dolomitih so letos zopet višje za 3 evre. Če boste smučali le na Kronplatzu, nima smisla kupovati vozovnico za Dolomiti Superski, ker je še nekaj evrov dražja. Tako dnevna karta za odrasle stane od 75 do 83 evrov. Na Kronplatzu poznajo dva cenovna termina smučarskih kart: v nizki smučarski sezoni do 7. januarja do 1. februarja in od 16. marca stane 70 evrov za odrasle, 63 evrov za seniorje, 35 evrov za otroke in 49 evrov za starejše otroke. V visoki smučarski sezoni boste za smučarsko karto za odrasle odšteli 77 evrov. V primeru nakupa prek spleta (vsaj dva dneva pred smučanjem) boste prejeli 5 evrov popusta, enako velja za večdnevne karte.

Hotel, ki smučarju zagotovi popolno regeneracijo

Smučarji se bodo zagotovo strinjali, da je smuko najbolje končati v hotelski nastanitvi, ki ponuja vrhunsko udobje. »Naši gostje poleg smučanja navadno iščejo tudi druge aktivnosti. V bližini hotela so urejene tudi tekaške proge, bolj zahtevnim pa priporočamo obisk tekaškega središča v Antholzu. Tudi turno smučanje postaja vse bolj priljubljena panoga med našimi gosti. Se pa seveda najdejo tudi petičneži, ki jim organiziramo prevoz s helikopterjem na goro, kjer jim postrežemo večerjo. Prav je, da tudi omenim, da helismučanje pri nas ni dovoljeno, 500 evrov od paketa aranžmaja pa stranka nameni v dobrodelnost, v tem primeru službi gorskih reševalcev,« nam je povedal Chistian, ki v hotelu Falkensteiner Kronplatz opravlja funkcijo svetovalca. Kot nam še uspe izvedeti, gostje hotela po končani smuki sploh niso preveč zahtevni, saj jim hotel ponuja vso potrebno regeneracijo. In še več. Manj utrujeni lahko uživajo v razgledu na goro iz bazena na strehi in zaplavajo v 25-metrskem športnem bazenu ali se prepustijo čarom zunanje finske savne s pogledom na smučišče.

Tudi če ne smučate lahko zimsko idilo občudujete iz hotela Falkenstainer, še lepši pogleda pa je iz 25 metrskega bazena.

Tudi če ne smučate, lahko zimsko idilo občudujete iz hotela Falkenstainer, še lepši pogled pa je iz 25-metrskega bazena. Foto: Vesna Levičnik

V Acquapura Summit SPA je osrednji element velneške izkušnje filozofija flow, ki temelji na štirih ključnih stebrih: energiji, harmoniji, jasnosti in sproščenosti. Ta načela so v harmoniji z naravo vodnega toka in valov, kar omogoča celovit pristop k sprostitvi. Po smučarskih užitkih se sprostite z individualno prilagojenimi zdraviliškimi tretmaji. »Vrhunec« je na sporedu vsak petek do konca februarja. Gre za kombinacijo priljubljenega rituala Aufguss v finski savni, ki mu sledi nočno kopanje ob soju bakel v ogrevanem bazenu na strehi hotela. Smučarjem brez prave kondicije bodo pri regeneraciji za smuko naslednji dan pomagale tudi masaže.

Po smučanju se lahko prepustie čarom finske savne s pogledom na goro.

Po smučanju se lahko prepustite čarom finske savne s pogledom na goro. Foto: Vesna Levičnik

Če je v vas vsaj malo športnega duha, vsekakor svetujemo, da si v Brunicu ogledate hokejsko tekmo. Dvorano sta mestu »podarila« brata Andreas in Erich Falkensteiner, slednji je tudi predsednik hokejskega kluba Pustertal. »Mesto živi za hokej in za prebivalce Južne Tirolske je kot religija, pri čemer sta pomembna tako socialna kot družbena nota. In nova arena prebivalcem ponuja prav to,« nam je med spremljanjem tekme povedal Erich Falkensteiner, ki je z začetkom nove smučarske sezone in obiskom gostov zadovoljen. Le prvi teden v januarju, ko so hrvaški šolarji še imeli počitnice, je bil Falkensteiner Kronplatz praktično 95-odstotno zaseden. »Kar 30 odstotkov naših gostov je Hrvatov,« je povedal sogovornik.

Če načrtujete letošnji zimski dopust preživeti v Dolomitih, naj vas še obvestimo, da vas 21. januarja tu čaka prava smučarska poslastica. Kronplatz ponovno gosti ženski veleslalom; v svetovnem pokalu bodo najboljše smučarke sveta pokazale svoje znanje na zahtevni Erti. Nekaj ​​dni kasneje, od 23. do 26. januarja, bo v Antholzu svetovni pokal v biatlonu. 

Novosti na smučišču Kronplatz

Kronplatz je znan po številnih kabinskih žičnicah. Od skupno 31 žičniških naprav imajo kar 22 kabinskih žičnic. Z vseh strani smučišča boste v le nekaj minutah že na vrhu smučišča, tam pa se potem odločite, na katero stran neba boste smučali. Pred dvema letoma so uredili novo črno smučarsko progo Sorega, ki je dolga 1450 metrov in ima kar 435 metrov višinske razlike, tako da je primerna za najboljše smučarje. V sezoni 2024/2025 so staro štirisedežnico v zgornjem delu smučišča (na vzhodni strani) zamenjali z novo osemsedežnico Plateau. Gre za moderno in udobno sedežnico z usnjenimi ogrevanimi sedeži in zaščitnimi pokrivali. Dolžino 1192 in višinsko razliko 248 metrov premaga v štirih minutah in pol. Morda še namig za smuko pri hudem mrazu: v dopoldanskem času za smučanje na Kronplatzu priporočamo južno stran proti San Vigilliu, ki se imenuje tudi Sonne (sonce), tako da vas ne bo zeblo. Spodnji del prog, ob kabinski žičnici Miara, je zelo primeren tudi za otroke začetnike, saj je proga zelo široka in položna.

Priporočamo