Pulj je eno najlepših in najbolj zgodovinskih mest na Hrvaškem, ki ponuja bogato kulturno dediščino, številne muzeje in zanimivosti, vključno z znanim puljskim amfiteatrom Arena, kjer bodo tudi letos potekali številni koncert.
Bogata zgodovina
Ob obisku mesta seveda nikakor ne moremo mimo amfiteatra iz prvega stoletja. Pogled na Areno je še vedno osupljiv. Vsakič znova. Puljski kolosej je namreč šesti po velikosti na svetu in eno najbolje ohranjenih prizorišč gladiatorskih bojev. Arena je danes prizorišče številnih poletnih prireditev, poleg odmevnih koncertov gosti tudi filmski festival, od junija do septembra pa boste lahko uživali v pravih gladiatorskih borbah. Arena je zgolj eden od spomenikov iz rimskega obdobja, še več jih lahko najdete po vsem mestu. Na primer Avgustov tempelj ali pa slavolok zmage Sergijevcev.
Iz srednjeveškega obdobja je vsekakor zanimiv Kaštel, obrambna trdnjava ob obali, zgrajena v času tridesetletne vojne, pozneje pa je kolosalni utrdbeni sistem, ki je imel 27 utrdb in približno 60 topniških baterij in trdnjav, to obmorsko mesto preoblikoval v najmočnejše pomorsko oporišče na Jadranu. V zvezi z zgodovinskim pridihom mesta morda še podatek, da je vsako soboto v središču mesta, v Ciscuttijevi ulici, sejem starin in umetnin. Tam lahko najdete antikvitete, zanimive umetnine, staro pohištvo, nakit, knjige, stari denar, medalje …
Parki in pešpoti
Ste kdaj pomislili, da bi se sprehodili skozi ohranjene in lepo urejene parke? Vsak od njih je zgodba zase in skrbno hrani kakšno skrivnost ali ljubezensko zgodbo. Na primer Monte Zaro, ki je bil in ostal največji mestni park in kraljuje na griču pod Hidrografskim inštitutom. Parkov je v Pulju ogromno, a če boste želeli pobegniti iz mestne gneče v soparnih poletnih popoldnevih, vsekakor izberite Šijanski gozd, ki je komaj dva kilometra oddaljen od strogega mestnega središča.
Morda ste prepričani, da ne bo tako, a vsi, ki obožujete naravo, sprehode in celo pohodništvo, boste v Pulju zares uživali. V okolici mesta je več kot sto kilometrov označenih pešpoti. Zainteresirani vsekakor obiščite Turistično skupnost mesta Pulja, kjer vam bodo z veseljem dali zemljevid z začrtanimi stezami. Recimo za sprehod od mestnega kopališča Valkane pa vse do Gortanovega zalivčka in še naprej do Valsalina. Sprehajališče Lungo mare je namreč sprehajališče številnih meščanov.
Gastronomija
Nemirna zgodovina je pustila sledi tudi v kulinariki. Vpliv italijanske, srednjeevropske, še posebno pa avstrijske, madžarske in slovanske kuhinje se čuti tudi v puljskih restavracijah. Ljubiteljem modre ribe priporočamo sardele na savor – gre za hladno jed, pripravljeno iz ocvrtih sardel v omaki iz olja, čebule, kisa in začimb. Vpliv italijanske kuhinje se najbolj okusi v celi vrsti izvrstnih testenin, kot so fuži in njoki. Ti so najpogosteje postreženi z različnimi omakami, najbolj tradicionalna pa je žgvacet, pripravljena iz čebule, paradižnika, kokošjega mesa in začimb. Še nekaj za vegetarijance – posutice, posebna vrsta testenin s svežim zeljem, ki z dodatkom oljčnega olja in česna dobijo svoj specifičen okus.