Ali so oblasti in protestniki, ko gre za ravnanje z naraščajočim številom obiskovalcev, ob vstopu v leto 2025 na isti strani? Preverili smo, kako sta se obe strani pripravili na letošnjo turistično sezono in kaj načrtujeta.
Z različnimi ukrepi nad čezmerni turizem
V Barceloni je mestni svet obljubil, da se bo do leta 2028 znebil vseh nastanitev v slogu airbnb, decembra 2024 pa so naredili prvi korak, ko je komisija za urbanistično načrtovanje odobrila strožje omejitve, ki jih je zdaj mogoče postaviti za kratkoročne najemnine. Benetke so medtem omejile turistične skupine in že avgusta 2023 prepovedale uporabo megafonov. Malaga je prepovedala nova počitniška stanovanja v 43 mestnih soseskah, Kanarski otoki pa so odredili, da mora biti 90 odstotkov stanovanjskih območij v prihodnjih petih letih dodeljenih ljudem in družinam s stalnim bivališčem. Amsterdam je konec lanskega leta začel kampanjo Stay Away in interaktivni kviz, s katerim so obiskovalce preizkusili v bontonu.
A pri tem ne gre zgolj za gnečo in hrup. V Španiji, kjer je potekala večina demonstracij, je bila večina protestov proti turizmu namenjena prav nastanitvi. Mnogi menijo, da je trenutna stanovanjska kriza delno posledica povečanja števila turističnih namestitev v zadnjih nekaj letih. »Potrebujemo zmanjšanje turizma,« vztrajajo protestniki v Barceloni. Po zadnjih statističnih podatkih španskega ministrstva za industrijo in turizem je država v prvih desetih mesecih leta 2024 sprejela 82,8 milijona mednarodnih potnikov, s čimer je presegla vse prejšnje rekorde. In zdi se, da se trend ne upočasnjuje: turizem naj bi v primerjavi z lanskim letom samo v zimskih mesecih 2024/25 zrasel za 25 odstotkov. Tiskovni predstavnik Skupščine sosesk za upad turizma (ABDT) v Barceloni, ki je organizirala nekatere tamkajšnje proteste, je pred novim letom delil svoje misli: »Želimo delati v vedno večjih mrežah, pa tudi opravljati naše običajne naloge mobilizacije, političnega zagovarjanja in pedagogike glede narave turistične industrije,« pravijo. »Potrebujemo zmanjšanje turizma.« Prepričani so, da mestne oblasti ne želijo zmanjšati težav, temveč mobilizacijo proti turizmu – hkrati pa spodbujati rast turizma. Verjamejo tudi, da prekomerni turizem prispeva k podnebnim, socialnim in okoljskim vprašanjem, pa tudi k stanovanjskim razmeram. Oblasti bi morale, dodajajo, »opustiti vsakršno politiko promocije turizma in megadogodkov ter nujno stopiti na pot turističnega zatona in ekosocialne tranzicije«.
Čeprav v ABDT nimajo konkretnih načrtov za več protestov, so odločni, da se mora zgoditi več sprememb. Tiskovni predstavnik trdi, da je namera mestnega sveta, da prepove vsa turistična stanovanja v Barceloni, videti negotova. »Trenutno ni načrta, le javna objava. Tudi če bi se vsi napovedani ukrepi uresničili, bi bilo prepozno in nezadostno.«
Več protestov na Kanarskih otokih
Na Kanarskih otokih bodo organizirali več protestov proti turistom. Nestor Marrero Rodríguez, sekretar ATAN (Tenerifsko združenje prijateljev narave), ki je oktobra pomagal organizirati proteste proti čezmernemu turizmu na Tenerifu, prav tako meni, da oblasti še vedno ne storijo dovolj, da bi rešile situacijo. »Pravzaprav je ravno nasprotno,« je za portal Euronews povedal Rodríguez. »Še vedno se načrtujejo novi projekti, ki prispevajo k trenutni situaciji degradacije ozemlja in ohranjajo revščino kanarske družbe. Priznava pa, da je bil ustvarjen manifest z vrsto ukrepov, kot so uvedba turistične ekotakse, omejitev novogradenj v korist obnove obstoječih hotelov in izboljšanje čistilnih sistemov. Leta 2025 bo na turističnih območjih več demonstracij, med drugimi protesti, ki jih načrtujejo različne skupine,« potrjuje Rodríguez, čeprav ne razkriva nobenih konkretnih datumov. Za vse, ki letos načrtujete poletne počitnice na Kanarskih otokih, ima Rodriguez sporočilo: »Dokler je situacija enaka, bi morali izbrati druge, bolj trajnostne destinacije z manj onesnaženim morjem, kjer njihov denar ne prispeva k siromašenju lokalnega prebivalstva in prekomernemu izkoriščanju njihovih virov.« Ob tem dodaja, da obstaja več lokalnih podjetij, kjer lahko turisti dopustujejo na bolj trajnosten način.
Se še vedno splača obiskati Amsterdam?
Za portal Euronews je mestni svetnik Sofyan Mbarki spregovoril o razpoloženju v Amsterdamu. Povedal je, da se nameravajo spoprijeti s problemi čezmernega turizma. Mbarki pojasnjuje, da je bilo v zadnjih letih izvedenih več kot 75 ukrepov za boj proti negativnim učinkom čezmernega turizma – od pravil za urejanje zmogljivosti B&B in počitniških najemov do premestitve in zmanjšanja morskih in rečnih križarjenj ter prepovedi avtobusov v mestnem središču. »Vidimo, da so bili prejšnji ukrepi učinkoviti. Vemo tudi, da je potrebno več časa in ukrepov za reševanje težav, ki jih povzroča turizem, in za obvladovanje naraščajočega števila obiskovalcev v prihodnosti,« pojasnjuje. Mbarki potrjuje, da je eden od načinov, kako bodo letos to storili, tudi nadaljnja prepoved dodajanja postelj v mestnih hotelih in prepoved ustvarjanja novih hotelov. »Prestavljamo tudi čas zaprtja za več kavarn in restavracij ter načrtujemo širjenje kavarn po mestu,« dodaja. »Ti ukrepi so pozitivno vplivali na bivalne pogoje, vendar jih je potrebnih še več,« zagotavlja in potrjuje, da bodo v letošnjem letu sprejeti dodatni ukrepi za uravnavanje naraščajočega števila obiskovalcev in nadaljnje zmanjšanje motenj. »Obiskovalci ostajajo dobrodošli,« pravi Mbarki, »vendar ne, če se grdo obnašajo ali so moteči.« Če nameravate v letošnjem letu obiskati Amsterdam, bodite pozorni na pravila. Sprejemajo ukrepe, s katerimi bodo zagotovili, da bodo soseske, ki so priljubljene med turisti, še vedno primerne za bivanje prebivalcev in da se v njih zmanjša prenaseljenost. Turiste tudi opominja, da si lahko pomagajo z raziskovanjem območij zunaj mestnega središča in neverjetnih krajev v okolici Amsterdama.