Rubrika Vseveda Neda že več let informira in zabava bralce Nedeljskega. Objavljamo eno njenih »modrovanj«. V resnici gre običajno za preklemansko pomembna vprašanja, odgovore pa Vseveda Neda (prave identitete ne razkrivamo) poišče tudi pri strokovnjakih, v literaturi in drugod. Dovoljena so vsa mogoča vprašanja, tudi komentarji ali mnenja. Pošljete jih lahko na neda@nedeljski.si.
***
Našo bralko Marijo tokrat zanima, zakaj so v Javnem podjetju Žale v Ljubljani povišali cene grobnin za 15 odstotkov, kar so pred kratkim potrdili mestni svetniki. »Zanima me, kje je razlog, saj sem prebrala, da v JP Žale načrtujejo, da bodo lansko leto sklenili s čistim dobičkom v višini 60.500 evrov, vknjižili pa naj bi 13,19 milijona evrov prihodkov in 13,13 milijona odhodkov. S čim torej utemeljujejo višanje cen grobnin, saj imajo še vedno čisti dobiček? Koliko znaša po novem cena za enojni grob in koliko višja je v primerjavi z letom 2019? Zanima me tudi, kakšna je cena raztrosa pepela.«
Draga bralka Marija, v naši deželi je tako, da nič ni več zastonj ali vsaj poceni. V naši rubriki smo že pisali o cenah pogrebov, o tem, da so le redki upravičeni do pogrebnin in posmrtnin, po smrti pa morajo svojci seči v žep še, da plačajo letno grobnino, ki v Ljubljani po novem znaša 50,30 evra za enojni grob. Do leta 2024 je bila cena 38 evrov, sedaj pa so jo, kot ste ugotovili, povišali za 15 odstotkov. Zakaj torej? Odgovor sem poiskala pri JP Žale, kjer je direktorica družbe Mojca Hucman pojasnila, da je nova višina grobnine s 1. marcem letos stopila v veljavo, ker je lastna (stroškovna) cena grobnine za več kot 100 odstotkov višja od veljavne cene grobnine.
Na ljubljanskih Žalah so pojasnili še, da povprečna cena pogreba z raztrosom pepela stane 1500 evrov.