Povprečna svetovna poraba alkohola na prebivalca na leto znaša nekaj manj kot sedem litrov in že nekaj desetletij narašča. Nedavno je bila na na zdravstvenem portalu The Lancet predstavljena študija, ki razkriva, da je razlog za to večje število oseb, ki pije alkohol v Indiji in na Kitajskem. Raziskovalci so napovedali, da bi lahko poraba alkoholnih pijač na prebivalstvo v naslednjem desetletju narasla za 17 odstotkov in da naj bi do leta 2030 alkoholne pijače pila polovica vseh odraslih oseb na svetu, medtem ko se bo četrtina od teh tvegano opijala vsaj enkrat tedensko.
Medtem ko poraba alkohola na prebivalca narašča, se že nekaj let zmanjšuje svetovna proizvodnja vina. Svetovna proizvodnja vina bo zaradi podnebnih sprememb letos po ocenah Mednarodne organizacije za trto in vino (OIV) padla na najnižjo raven od leta 1961. V 29 največjih proizvajalkah vina, ki skupaj prispevajo 85 odstotkov svetovne proizvodnje, naj bi znašala 227 do 235 milijonov hektolitrov.
Proizvodnja vina naj bi bila tako za dva odstotka manjša kot leta 2023 in za 13 odstotkov manjša kot v povprečju v zadnjih desetih letih, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.
»Podnebni izzivi na obeh polovicah zemeljske oble močno prispevajo k zmanjšanemu obsegu svetovne proizvodnje,« je OIV zapisala v poročilu, ki ga je objavila v petek. Dodala je, da predhodne ocene razkrivajo zapleten preplet neugodnih vremenskih dogodkov v vinorodnih regijah EU zaradi podnebnih sprememb.
»Tako kot leta 2023 imajo ekstremni ali netipični vremenski dogodki ključen vpliv na svetovno proizvodnjo, z zgodnjimi zmrzalmi, močnimi padavinami in dolgotrajno sušo, ki dramatično vplivajo na produktivnost vinogradov,« je še zapisala organizacija.
Proizvodnja v Franciji, največji proizvajalki vina v letu 2023, naj bi se letos zmanjšala za 23 odstotkov. V Italiji si bo medtem nekoliko opomogla in država bo tako ponovno zavzela prvo mesto na lestvici največjih proizvajalk vina pred Francijo.
Povprečne ali nadpovprečne proizvodnje si lahko letos zaradi ugodnejših vremenskih razmer po navedbah OIV obeta zgolj majhna skupina držav. To so zlasti ZDA in več vzhodnoevropskih držav, med njimi Madžarska, Gruzija in Moldavija.