Raziskava Obleka naredi človeka je razkrila, da delež prodanih oblačil iz druge roke pri nas znaša manj kot odstotek, še redkeje pa se v Sloveniji poslužujemo izposoj. Po drugi strani pa letno v povprečju vsak od nas zavrže 12 kilogramov oblačil.

Kot opozarjajo pri društvu Ekologi brez meja, iniciativi Pravična trgovina Slovenija in društvu za sonaraven razvoj Focus je to jasen signal, da morajo spodbuditi in približati ponovno uporabo. Zato letos že četrto leto zapored organizirajo dan v rabljenih oblačilih in danes k temu spodbujajo tudi druge.

Izposoja oblačil v Sloveniji še ne živi. / Foto: iStock

Izposoja oblačil v Sloveniji še ne živi. / Foto: iStock

Ponovna uporaba oblačil namreč rešuje več izzivov sodobne družbe – hiperprodukcijo, hiperpotrošnjo in ‘hiperodlaganje’. Tem se najlažje zoperstavimo z zgledom, pravi Katja Sreš iz društva Ekologi brez mej, in dodaja, da je zato tudi vzniknila ideja po dnevu, ki bo posvečen izključno rabljenim oblačilom. »Danes, 23. aprila, zato oblecite rabljena oblačila in z zgledom na družbenih omrežjih k ponovni uporabi spodbudite tudi svoje bližnje. Fotografirajte se v oblačilih iz druge roke, tistih, ki vam jih je dala babica ali pa posezite po staylingu iz recikliranih kosov. Fotografirajte se z napisom dan v rabljenih oblačilih in objavi dodajte #DanVRabljenihOblačilih.« še spodbuja Katja Sreš. Današnji dan je tudi odlična priložnost za izobraževalne ustanove, nevladne organizacije in podjetja, da trajnostno ravnanje prenesejo tudi na svoje uporabnike.

Zgovorni podatki

V ločenem zbiranju oblačil se je v slovenskih gospodinjstvih nabralo za 1,8 tone odpadnih oblačil. Skupna količina zavrženih oblačil je sicer bistveno višja in je po ocenah že pred leti presegla 25 ton. Po podatkih raziskave iz leta 2019 slaba tretjina vseh slovenskih anketirancev ocenjuje, da zadržijo oblačila v povprečju več kot sedem let, dodatna tretjina ed pet in sedem let, dobrih 28 odstotkov pa jih zavržejo po treh do petih letih. Med pet do deset oblačil letno zavrže 38 odstotkov anketirancev.

Na Nizozemskem poročajo o podobnih rezultatih – povprečna življenjska doba oblačila znaša 5,4 leta.  Za oblačila in obutev je povprečno gospodinjstvo v letu 2022 zapravilo 1.688,43 evrov, kar predstavlja dobrih šest odstotkov vseh izdatkov.

Po podatkih Evropskega parlamenta se je v zadnjih desetletjih količina kupljenih oblačil na osebo v Evropski uniji povečala za kar 40 odstotkov. Na ravni EU prebivalec v povprečju na leto kupi 26 kilogramov oblačil, odvrže pa 11 kilogramov oblačil, kar je primerljivo z enajstimi jesenskimi plašči.

Priporočamo