Predstavljajte si, da vstopite v zgradbo, kjer se vsakodnevno poraja prihodnost. Za njenimi vrati so  laboratoriji, v katerih so znanstvenice in znanstveniki osredotočeni na najnovejše raziskave s področij, ki se zdijo hkrati oddaljena in polna priložnosti za lepši jutri. Ta vrata, običajno zaprta za splošno javnost, se enkrat na leto odprejo vsem, ki bi želeli iz prve roke videti, kako nastajajo najnovejše tehnološke in znanstvene inovacije. Ta sogodek, ki v Sloveniji že več let privablja množico navdušencev, je dan odprtih vrat Instituta Jožef Stefan (IJS). Letos bo na vrsti to soboto.

Institut stoji skoraj sredi mestnega vrveža in velja za vrhunsko slovensko raziskovalno ustanovo, izredno dobro pa je uveljavljena tudi v mednarodni znanstveni skupnosti. V njem se po hodnikih sprehajajo nekateri najbolj brihtni slovenski umi, ki po eni strani premikajo teoretske paradigme in po drugi ustvarjajo praktične izume na različnih področjih – od fizike in biokemije do robotike in umetne inteligence. Znanost, ki je v mnogih očeh pogosto zavita v tančico nedostopnega besedišča, prav z dnevom odprtih vrat postane bolj otipljiva, lahko bi rekli skoraj domačna. Kdor se je tega dogodka že udeležil, ve, da so obiskovalci med znanstveniki prav toplo sprejeti.

Znanstveni spektakel

Dan odprtih vrat, ki se bo tudi letos odvil na naslovu Jamova 39 v Ljubljani, je neke vrste »znanstveni spektakel« in obenem priložnost za pogovor s strokovnjaki, ki nam lahko s preprostimi besedami in navdušenjem predstavijo, kaj ta hip raziskujejo in razvijajo. Ljudje, ki morda znanost spremljajo le prek zgodb in naslavljajo povsem drugačne vsakdanje skrbi, se tu lahko prvič v življenju vprašajo, ali so prav izumi in dognanja, ki nastajajo danes, ključ do rešitev za nekatere pereče probleme družbe v bodočnosti.

Ogledi so vodeni. Prizor je iz razstave, ki je ob jedrskem reaktorju. / Foto: Marjan Verč

Ogledi so vodeni. Prizor je z razstave, ki je pri reaktorju. / Foto: Marjan Verč

Letošnji dan odprtih vrat se prične ob 9. uri. Predstavitve trajajo eno uro in potekajo vsako polno uro – torej ob 9., 10., 11., 12. in 13. uri. Posebej velja opozoriti, da so ob 10., 11. in 12. uri na voljo tudi angleško govoreče predstavitve, namenjene obiskovalcem iz tujine ali tistim, ki bi radi zadeve spremljali v angleškem jeziku. Zadnji ogledi se začnejo ob 13. uri.

Organizatorji poudarjajo, da parkiranje na Jamovi žal ni mogoče. Za vse, ki bodo na dogodek prišli z lastnim vozilom, je na voljo parkirišče sosednje fakultete za matematiko in fiziko na Jadranski ulici 15, vendar je tudi tam število parkirnih mest omejeno. 

Programski sklopi bodo »snov, internet, biotehnologija«, »biologija, kemija, fizika, robotika in informatika«, »znanje, sistemi, materiali, okolje« in »energija«.

Morda najmanj pričakovan, a vseeno eden najbolj vznemirljivih delov dneva odprtih vrat se odvija v Reaktorskem centru v Podgorici pri Ljubljani (Brinje 40). Tamkajšnje predstavitve se začno ob 9.30, 10.30, 11.30, 12.30 in 13.30. Zainteresirani ga lahko obiščejo v lastni režiji, pri čemer je parkirišče na lokaciji na voljo, vendar velja upoštevati varnostna pravila in dejstvo, da je za vstop nujen osebni dokument (osebna izkaznica ali potni list).

Stičišče idej

Da bi dogodek približali čim širšemu občinstvu, organizirajo tudi brezplačni avtobusni prevoz med Jamovo 39 in reaktorskim centrom po določenem voznem redu (avtobus Jamova – Reaktor: 09.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00.  Reaktor – Jamova: 09.30, 10.30, 11.30, 12.30, 13.30, 14.30).

Pri nekaterih eksperimentih lahko obiskovalci sodelujejo. / Foto: Radojko Jaćimović/ijs

Pri nekaterih eksperimentih lahko obiskovalci sodelujejo. / Foto: Radojko Jaćimović/ijs

Na ta dan imajo torej obiskovalci priložnost doživeti čudovito stičišče idej. Predstavili bodo celoten spekter dejavnosti. Raziskave, ki vključujejo robotiko in umetno inteligenco, se dotikajo človekovih navad, zdravja in etičnih vprašanj. Ali bo robotika v prihodnosti skrbela za starejše? Se lahko umetna inteligenca nauči človečnosti? Kako hitro se učimo mi, ljudje, in kakšni so mehanizmi naših možganov v primerjavi z računalniki? To so le nekatera vprašanja, ki jih obiskovalci lahko postavijo strokovnjakom, ki z veseljem odgovorijo na poljuden način.

Programski sklopi bodo sicer »snov, internet, biotehnologija«, »biologija, kemija, fizika, robotika in informatika«, »znanje, sistemi, materiali, okolje« in »energija«.

Priporočamo