Vsako obdobje ima svoje junake, tudi v športu. A toliko, kolikor jih je na delu trenutno, jih bržčas ni bilo še nikoli. V smislu, da lahko hkrati v večini najbolj priljubljenih športov po zemeljski obli na delu spremljamo športnike, ki jih na svojih področjih označujemo za najboljše vseh časov. Ali pa se znajdejo vsaj v najresnejših kombinacijah za ta naziv.
Res je, prav vsi takšni so sicer zdaj v zadnjih izdihljajih svoje veličastne kariere, vsem pa je skupno, da skorajda z vsako tekmo, z vsako zmago, celo skoraj z vsakim košem, golom ali točko dosežejo kakšen nov rekord. Ob tem jim je skupno tudi, da so zelo blizu tega, da bodo stari 40 let ali pa so v peto desetletje življenja že vstopili. In jasno, zaradi tega imajo skupno vsaj še eno stvar – to, da so vso kariero ogromno pozornosti, časa in denarja namenili skrbi za svoje telo, kar jim je omogočilo, da se še danes lahko povsem enakovredno kosajo tudi z dvema desetletjema ali več mlajšimi.
LeBron kot mladenič
Če smo že omenili očete in sinove, je prav najprej dodati, da naveza oče-sin v vrhunskem športu že obstaja. V tej sezoni za košarkarje LA Lakers, katerih član je zdaj že nekaj časa tudi Luka Dončić, skupaj namreč igrata superzvezdnik LeBron James in njegov najstarejši, 20-letni sin Bronny. Prav LeBron James pa je ob tem od vseh aktivnih legend, ki jih bomo omenili, najstarejši. Okroglih 40 let je namreč dopolnil decembra lani, pri čemer prav nič ne kaže znakov staranja, saj ga še v tem trenutku uvrščamo med najboljše košarkarje v ligi NBA in s tem na svetu. Dokazov za to je nič koliko, ne nazadnje v tej sezoni v povprečju dosega po kar 24,5 točke, 8,2 skoka in 8,5 asistence na tekmo, prejšnji mesec pa je postal prvi košarkar, ki je na vseh tekmah v ligi NBA, tako v rednem delu kot v končnici, presegel 50.000 doseženih točk.
Okrog LeBronovih metod, s katerimi skrbi za svoje telo in izjemno fizično pripravljenost, se je spletlo ogromno zgodb, med katerimi je bila največkrat omenjena (in so jo s tem vsi vzeli za »sveto resnico«) tista, ki pravi, da na leto za svoje telo porabi milijon dolarjev. Zato je prav pred dnevi marsikoga presenetil odgovor, ki ga je podal, ko je gostoval v podkastu Pata McAfeeja. »Res ne vem, od kod je prišlo to sranje,« je dejal v smehu in dodal: »Jasno, da skrbim zase, ne vem pa, od kod te nerealne številke.«
Ali kot je dejal že pred leti: »Če hočeš igrati dolgo, moraš vlagati v svoje telo. Moje je kot ferrari – če vanj zliješ pravo gorivo, bo vozil dlje in bolje.« To gorivo med drugim predstavljajo do grama natančno odmerjeni vsi dnevni obroki, prav tako pa James vsako jutro v domači telovadnici veliko časa nameni ogrevanju, raztezanju, vajam za gibljivost in aktivaciji mišic s pomočjo gumijastih trakov, čemur pogosto sledi intenziven trening moči, v zadnjih letih pa je v svoj proces vključil še pilates in jogo, da bi ohranil gibljivost in preprečil poškodbe. »Treniraj pametneje, ne močneje,« je namreč njegov moto, ki ga v praksi udejanja tudi s tem, da med treningi uporablja različne tehnološke pripomočke, medtem ko po treningih za regeneracijo sledijo krioterapija, masaže, ledene kopeli …
Šest obrokov na dan
Če nadaljujemo kar po starosti, ne moremo mimo portugalskega nogometnega zvezdnika Cristiana Ronalda, ki je v peto desetletje življenja vstopil ped dvema mesecema, tudi on pa je športnik, ki je dobesedno obseden z zdravim življenjem. Tako je denimo znano, da nezdrave prehrane, četudi bi se z njo pregrešili le tu in tam, ne trpi niti pri svojih otrocih, marsikomu pa je v spominu ostala tiskovna konferenca, med katero je iz kadra umaknil sponzorski steklenici coca-cole in piva (četudi je bilo brezalkoholno) ter pomahal s plastenko vode, češ, pijte raje to. »Voda je tako zelo pomembna,« je sicer poudaril večkrat, zato ni čudno, da je to tudi prva stvar, ki jo zjutraj zaužije, sicer pa je njegov jedilnik precej enoličen. »Pojem veliko beljakovin, ogljikovih hidratov iz polnozrnatih virov, sadja in zelenjave, povsem pa se izogibam sladkorju. Pomembno je tudi, da jem pogosto, včasih tudi šest manjših obrokov na dan – če želim redno in dobro trenirati, potrebujem veliko energije,« je povedal Ronaldo, ki si pri regeneraciji prav tako pomaga s krioterapijami, fizioterapijami, razteznimi vajami in jogo ter tudi vajami v bazenu. Velik poudarek daje dobremu spancu, zaradi česar je iz spalnice umaknil vse moderne motilce, kot so telefoni, tablice in televizorji. Vse to mu je pomagalo pri doseganju številnih rekordov, med katerimi med tistimi, ki so povezani z izjemno dolgo kariero, omenimo le, da gre za nogometaša, ki je zbral (in jih še zbira) največ nastopov (219) in golov (136) za reprezentanco v zgodovini tega športa, obenem pa je s skupno 929 goli v članski konkurenci na klubski in reprezentančni ravni najučinkovitejši strelec vseh časov. In ne, Cristiano se še ne misli ustaviti, saj je njegov cilj doseči 1000 golov.
V hokejski ligi NHL je doslej najučinkovitejšega Wayna Gretzkyja že dohitel in ga bo v teh dneh najverjetneje tudi prehitel Rus Aleksander Ovečkin s skupno 894 goli. Na petkovi tekmi s Chicagom je dosegel kar dva, 893. in 894. v karieri.
OVECHKIN AGAIN! GOAL 894!!! 😱
— NHL (@NHL) April 5, 2025
HE'S TIED THE ALL-TIME GOALS RECORD! #Gr8Chase
🇺🇸: @NHLNetwork
🇨🇦: @Sportsnet or stream on Sportsnet+ ➡️ https://t.co/4KjbdjVctF pic.twitter.com/JZ3OZKTfGn
Tudi Ovečkin je po starosti blizu Jamesu in Ronaldu, saj bo 40. rojstni dan praznoval septembra. Tudi sam predvsem v zadnjih letih veliko skrbi za regeneracijo, ker je hokej na ledu bolj fizičen šport, pa v nasprotju z veterani v drugih športih več pozornosti še vedno nameni surovi fizični moči. Glede prehrane ni tako strog, a vseeno poskrbi, da vnese vse potrebno, znan pa je po tem, da praktično pred vsako tekmo že od mladosti poje – testenine s piščancem.
Ključna je psihična priprava
Tudi najmlajši med veterani, ki jih omenjamo, domala z vsako zmago preseže kakšen rekord. Prejšnji teden je tako najprej s 411. zmago, ki ji je v naslednjih dneh dodal še tri, postal teniški igralec z največ dobljenimi dvoboji na turnirjih serije masters, pri 37 letih in 10 mesecih pa nato postal še najstarejši polfinalist in kasneje finalist tovrstnih turnirjev. Beseda seveda teče o Novaku Đokoviću, ki ima na področju prehrane za seboj zanimivo pot. Iz prehrane je namreč izločil gluten, že dlje časa pa je znan tudi po tem, da se večinoma prehranjuje s hrano iz rastlinskih virov. Prav tako ogromno časa posveti psihični pripravi, pri čemer si pomaga z dihalnimi vajami, meditacijami in jogo, zato ni čudno, da je nekoč izjavil: »Igra je v glavi. Med najboljšimi igralci na svetu v izvedbi udarcev ni razlike, odloča le psihologija.«
Res je, omenili smo »zgolj« štiri športnike, ki pa so zaradi svojih dosežkov pri svoji starosti zares izstopajoči. Pri čemer pa še zdaleč niso edini, kar le dokazuje, da podobnega obdobja v vrhunskem športu še ni bilo. Če pogledamo le nekaj let v preteklost, sta na vrhunski ravni pri podobni starosti kot Đoković v tenisu blestela še Roger Federer in Rafael Nadal, v nogometu je še vedno aktiven večni tekmec Cristiana Ronalda, dve in pol leti mlajši Leo Messi, pred vsega štirimi leti je Tom Brady pri 43 letih starosti postal najstarejši najkoristnejši igralec finala v ligi ameriškega nogometa NFL, v ZDA daleč najpriljubljenejšega športa.
V svojih športih bosta, če bosta nadaljevala tako uspešno, kmalu starostne rekorde postavljala ena izmed najboljših vseh časov, Marc Marquez (moto GP) in Lewis Hamilton (formula 1), pri 40 letih je izjemen povratek na bele strmine uspel Lindsey Vonn, ki se je prejšnji teden povzpela na stopničke v svetovnem pokalu in postala najstarejša smučarka s tem dosežkom …
Izmed slovenskih športnikov pa velja omeniti vsaj Primoža Rogliča, ki bi denimo, če bi mu uspelo letos znova zmagati na dirki po Italiji, postal najstarejši zmagovalec te preizkušnje v zgodovini. Njegov položaj je specifičen, saj se je s kolesarstvom začel ukvarjati zelo pozno.