Leto 2025 sicer ne bo tako bogato z največjimi športnimi dogodki, kot je bilo izjemno minulo leto, ko smo slovenski ljubitelji športa lahko uživali tudi v uspešnih nastopih naših predstavnikov na poletnih olimpijskih igrah v Parizu in na evropskem nogometnem prvenstvu v Nemčiji. A tudi letos bodo imeli najbolj zagnani dovolj priložnosti, da navijajo za naše športnike in športnice na prizoriščih velikih tekmovanj pri nas in v tujini ali pa stiskajo pesti zanje vsaj pred zasloni.
Začne se že prvi dan
Tradicionalna novoletna skakalna turneja se je začela že pred novim letom v nemškem Oberstdorfu in se je na novega leta dan nadaljevala v Garmisch-Partenkirchnu, in se nato preselila v avstrijska Innsbruck in Bischofshofen. Na obeh nemških prizoriščih je potekala tudi pol krajša novoletna turneja za skakalke na čelu z Niko Prevc, branilko kristalnega globusa in zmagovalko zadnje tekme svetovnega pokala v Engelbergu.
Sredi februarja skakalke čaka domači vrhunec z dvema tekmama na Ljubnem ob Savinji, za naše skakalce oziroma letalce pa bo najpomembnejši domači športni dogodek od 28. do 30. marca, ko bo Planica spet gostila finale svetovnega pokala. Še pred tem se bodo najboljši skakalci in skakalke skupaj s smučarskimi tekači podali na svetovno prvenstvo v nordijskem smučanju, ki bo od 26. februarja do 9. marca v norveškem Trondheimu. Naši biatlonci z Jakovom Fakom in Anamarijo Lampič na čelu se bodo za naslove najboljših na svetu potegovali od 12. do 23. februarja v švicarskem Lenzerheideju, kjer se bomo lahko znova navduševali nad hitrim tekom vedno nasmejane nekdanje smučarske tekačice in trepetali ob njenem streljanju. V Švici se bodo v drugi polovici marca na svetovnem prvenstvu merili tudi deskarji, med katerimi v letošnji sezoni blesti zlasti Tim Mastnak, za zdaj edini slovenski zmagovalec tekem v svetovnih pokalih tokratne zime.
Alpske smučarke Ana Bucik Jogan, Neja Dvornik in Andreja Slokar bodo imele prednost domačega terena že 4. in 5. januarja v Kranjski Gori, naš najboljši smučar Žan Kranjec pa se bo po podkorenski strmini spustil 1. in 2. marca. Skupaj s predstavniki drugih disciplin, med katerimi navdušujeta zlasti smukača Miha Hrobat in Martin Čater, bodo svojo formo tempirali na svetovno prvenstvo, ki bo od 4. do 16. februarja v avstrijskem Saalbachu, v preostanku sezone pa si bodo skušali zagotoviti udeležbo na finalu svetovnega pokala, ki bo od 22. do 27. marca v ameriškem Sun Valleyju.
Pomlajeni rokometaši
Na svetovnem prvenstvu bodo od naših športnikov v novem letu kot prvi nastopili rokometaši, ki se bodo že od 16. januarja na Hrvaškem v svoji skupini s Kubo, Zelenortskimi otoki in Islandijo poskušali prebiti v nadaljevanje tekmovanja, ki bo potekalo še na Danskem in Norveškem. Selektor Uroš Zorman se je tokrat odločil za pomladitev in na prvenstvo pelje le rokometaše, rojene po letu 1990, zato bo vlogo kapetana namesto Jureta Dolenca prevzel Blaž Janc. »Menim, da lahko ta ekipa, skupaj z nekaj dodatnimi imeni s širšega seznama, skupaj odigra nov olimpijski ciklus do olimpijskih iger leta 2028 v Los Angelesu,« je pojasnil Zorman.
Z lanskim uspehom v Bolzanu so si naši hokejisti spet zagotovili nastop na svetovnem prvenstvu elitne skupine, ki bo od 9. do 25. maja v švedskem Stockholmu. Zraven žal ne bo Anžeta Kopitarja, ki bo v tem času zaključeval že svojo 18. sezono v ameriško-kanadski ligi NHL. Kasneje čaka svetovno prvenstvo še naše odbojkarice in odbojkarje. Prve bodo sploh prvič udeleženke svetovnega prvenstva, ki bo od 22. avgusta do 7. septembra na Tajskem, kjer se bodo merile s Češko, ZDA in Argentino. Moški kolegi bodo na svetovnem prvenstvu nastopili že tretjič, tokrat na daljnih Filipinih, kjer bo od 12. do 28. septembra nastopalo rekordnih 32 reprezentanc, naši prvi tekmeci pa bodo Čile, Bolgarija in Nemčija. Naši odbojkarji, ki se redno uvrščajo na stopničke na evropskih prvenstvih, se na svetovni ravni še niso okitili s kakšno medaljo. Leta 2018, ko sta tekmovanje gostili Italija in Bolgarija, so bili naše fantje dvanajsti, leta 2022 pa so po uspešnih nastopih pred domačimi gledalci v Ljubljani za las ostali praznih rok v boju za odličja na Poljskem. Domačo podporo bodo tudi letos lahko okusili od 16. do 20. julija na turnirju lige narodov v Ljubljani.
Kolesarji v Afriko
Košarkarji bodo svoj največji uspeh skušali ponoviti na evropskem prvenstvu, ki bo od 27. avgusta do 14. septembra na Cipru, Finskem, Poljskem in v Latviji. Šele marca bo znano, v kateri skupini bodo igrali naši, zaključni turnir pa bo v Latviji. Luka Dončić je že napovedal, da se veseli novega nastopanja za slovensko reprezentanco, za kar naj bi nagovarjal tudi svojega soigralca pri Dallasu Daniela Gafforda. To bi bila spodbudna novica za našo košarko, ki brez okrepitev iz NBA v kvalifikacijah ni blestela, a se ji pred zadnjima kvalifikacijskima tekmama z Ukrajino in Izraelom ni več treba bati, da se ne bi uvrstila na prvenstvo. Še prej pa bomo najbolj vneti ljubitelji košarki lahko navijali za Luko in Dallas v poznih nočnih urah ob spremljanju tekem lige NBA, kjer se bo najboljši košarkar Slovenije (in morda kmalu tudi sveta) skušal vnovič uvrstiti v junijski finale najmočnejše lige.
Med najboljšimi na svetu so tudi naši kolesarji, zlasti Tadej Pogačar, ki bo lansko rumeno majico z dirke po Franciji branil od 5. do 27. julija, mavrično majico pa od 21. do 28. septembra na svetovnem prvenstvu v Kigaliju v Ruandi. Tamkajšnja proga naj bi bila še težja kot lani v Švici, kar je najboljšemu kolesarju sicer pisano na kožo, večje preglavice pa bi njemu in drugim reprezentantom lahko povzročale specifične afriške razmere z ekstremno vročino, nevarnimi virusi ter vprašljivo higieno in nastanitvijo. Dirka po Sloveniji, eden največjih domačih športnih dogodkov, bo letos že od 4. do 8. junija, torej le tri dni po zaključku dirke po Italiji.
Olimpijci tudi doma
Med večjimi tekmovanji, kjer si bo naše večkratne osvajalce olimpijskih odličij mogoče ogledati tudi v živo na prizorišču, bodo še tekme svetovnega pokala kajakašev in kanuistov z Benjaminom Savškom in Petrom Kauzerjem na čelu, v Tacnu od 28. do 31. avgusta, ter tekmovanje športnih plezalcev 5. in 6. septembra v Kopru, ko bo mogoče spet uživati v spretnostih naše »spiderwoman« Janje Garnbret. Za spodbujanje naše druge zlate olimpijke Andreje Leški se bo treba odpraviti nekoliko dlje, saj bosta vrhunca njene sezone evropsko prvenstvo v judu v črnogorski Podgorici od 23. do 26. aprila in svetovno prvenstvo od 13. do 20. junija v Budimpešti. Vmes bo mogoče navijati še za naše nogometaše, ki imajo na koledarju označene dodatne kvalifikacije za obstanek v drugem kakovostnem rangu lige narodov in začetek kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2026, ki bo v ZDA, Kanadi in Mehiki. Domače tekme bodo 5. septembra proti Švedski, 13. oktobra proti Švici in 15. novembra proti Kosovu.
Med večjimi športnimi dogodki, ki bodo zanimivi tudi brez udeležbe naših predstavnikov in nacionalnih čustev, bodo tudi letos finale nogometne lige prvakov (31. maja v Münchnu) in finale ameriškega nogometa (superbowl) 9. februarja v New Orleansu, pa tudi vsi štirje teniški grand slami, ki se začenjajo z odprtim prvenstvom v Avstraliji, kjer bo Novak Đoković od 13. januarja v Melbournu lovil svoj jubilejni in rekordni 25. naslov grand slam.