Pravijo, da nesreča nikoli ne počiva. Tokrat v rubriki Paragrafi objavljamo odgovor pravnika na vprašanje bralca, ki ga zanima, kako ukrepati v primeru, če prejme obvestilo o prekršku, ki ga je storil prijatelj, ki mu je posodil avto.
***
»Zanima me, kako ukrepati v primeru, če prejmem obvestilo o prekršku, ki ga je storil prijatelj, ki sem mu posodil avto, Ali bom jaz kot lastnik odgovoren za plačilo globe za prekršek ali prijatelj? Hvala za pojasnilo.«
Odgovor: Zahvaljujem se za vaše zanimivo vprašanje. V takih primerih velja temeljno pravilo, da se za prekršek kaznuje lastnik vozila, razen če dokaže, da prekrška ni storil. Dokazno breme, da prekrška ni storil on, je na njem.
Pri tem pa lastnik vozila ni dolžan izkazovati, kdo je bil dejanski storilec prekrška (torej ga ni dolžan »ovajati«), ampak se odgovornosti lahko razbremeni že s tem, da dokaže, da prekrška osebno ni storil. A pri tem ne zadošča, da le navede razbremenilna dejstva, ampak mora predložiti tudi dokaze, ki ta dejstva potrjujejo.
Glede na to vam priporočam, da na prejeto odločbo vložite zahtevo za sodno varstvo, s katero boste utemeljili svojo »nedolžnost«. V njej navedite jasen, opredeljen in nedvoumen dokazni predlog, ki bo sodišču vzbudil razumen dvom o tem, da ste vi storili prekršek.
To lahko storite denimo tako, da priskrbite priče, ustrezne listine, vašo izjavo, ki bodo izkazovali, da v trenutku izvršitve prekrška niste sedeli za volanom.
Sodišča sicer v takih primerih pogosto zvišujejo standard dokazovanja, zato je priporočljivo, da predložite čim bolj obsežen nabor dokazov, ki bo izkazoval vašo nedolžnost.