»Skupaj z novoletnimi voščili smo od lastnika stanovanja dobili naznanilo, da nam bo najemnino zvišal s sedanjih 600 na 800 evrov, če bo sprejet nepremičninski davek.« Tako je imel pokvarjeno silvestrovanje znanec podnajemnik. Najbrž ni edini. Obdavčitev nepremičnin na način, kot si ga zamišlja vlada, skrbi tudi tiste, ki nepremičnine sploh nimajo in živijo v najemu. In to že zdaj, ko so na mizi šele »predlagana izhodišča« za obdavčitev hiš, stanovanj in nezazidanih stavbnih zemljišč, predstavljena tik pred božičem.
Če v gospodarstvu načeloma velja, da se decembra pomembnih poslov ne sklepa, pa je v politiki prav v zavetju praznikov prikladno z javno obravnavo potipati teren za nove ukrepe. Finančni minister si je lahko odkljukal obljubo, da bo drugi davčni paket predstavil do konca leta 2024. A izhodišča so še daleč od dodelanega predloga.
Pomisleke vzbujata že osnovi: predmet in višina obdavčitve. Vlada je udarila z visoko stopnjo; zamišljeni davek 1,45 odstotka od posplošene vrednosti nepremičnine na geodetski upravi je občutno višji od primerljivih držav, denimo Hrvaške. Vlada obenem poudarja glavno vodilo, da bodo stanovanja in hiše, v katerih lastnik dejansko prebiva, izvzeli iz obdavčitve. Po podatkih geodetske uprave ima 680.000 ljudi v lasti eno nepremičnino.
Absolutno pravične obdavčitve ni, država pa se ji mora čim bolj približati. V tem primeru so škarje med obdavčitvijo in pravičnostjo za davkoplačevalce še široko razprte. Razlike v vrednostih prve nepremičnine so namreč zelo velike, to pa pri zamišljenem davku v ničemer ne šteje. Lastniku, ki prebiva v milijon in več vredni palači, tako davka ne bo treba plačati. Ga bo pa plačal lastnik, ki ima denimo dve manjši stanovanji, v enem živi sam, v drugem njegovi otroci ali ga oddaja, skupna vrednost pa po Gursu ne dosega niti 250.000 evrov.
Namen zastavljene obdavčitve je spodbuditi lastnike, da prazne in neuporabljene nepremičnine dajo na trg. A snovalci davkov radi pozabijo, da ljudje niso številke v njihovih tabelah, ampak prilagodljiva bitja, ki bodo poiskala svoje načine, kako se izogniti davku, če se le da. Vladna izhodišča tako pri lastnikih za začetek spodbujajo predvsem razmisleke, kako bi prepisali in podarili nepremičnine svojcem, izpeljali dedovanje že za časa življenja, kupili vikend v davčno ugodnejših sosednjih državah ali zvišali najemnine svojim najemnikom ...