Čeprav krepka večina skrbi ob rojstvu otroka seveda odpade na mamo, ta prelomni življenjski dogodek vsekakor pomembno vpliva tudi na očeta. V današnjih časih je že nekaj povsem običajnega, da so očetje prisotni že ob samem rojstvu otroka. Kasneje, ko mama doji otroka in se ukvarja z njim tako rekoč 24 ur na dan, pa se seveda spodobi, da oče pomaga pri kakšnih drugih opravilih, zato je zakonska možnost koriščenja očetovskega dopusta več kot dobrodošla.

V tokratnem pravnem leksikonu nekaj več o tej zanimivi pravici, ki jo pridobijo očetje, da se lahko nekoliko več posvetijo novorojenemu otroku oziroma si v obdobju, ko postanejo »sveži« očetje, nekoliko odpočijejo od dela.

Pravica do očetovskega dopusta traja 15 dni in jo ima poleg očeta tudi posvojitelj ali oseba, h kateri je otrok nameščen z namenom posvojitve, ali otrokov sorodnik, ki mu je podeljena starševska skrb.

Ob rojstvu dveh ali več hkrati živorojenih otrok se očetovski dopust za drugega ali nadaljnjega otroka podaljša za dodatnih deset dni. Očetovski dopust se za drugega ali nadaljnjega otroka podaljša tudi ob posvojitvi ali namestitvi z namenom posvojitve ali podelitvi starševske skrbi sorodniku dveh ali več hkrati živorojenih otrok ali dveh ali več različno starih otrok do osmega leta starosti najstarejšega otroka.

Pravica do očetovskega dopusta traja 15 dni in jo ima poleg očeta tudi posvojitelj ali oseba, h kateri je otrok nameščen z namenom posvojitve, ali otrokov sorodnik, ki mu je podeljena starševska skrb.

Nima pa oče pravice do očetovskega dopusta v nekaterih izjemnih primerih, in sicer, če mu je odvzeta starševska skrb, če so mu prepovedani stiki z otrokom oziroma mu je bil izrečen ukrep prepovedi približevanja materi ali otroku, kot tudi, če je s svojim ravnanjem očitno pokazal, da ne bo skrbel za varstvo in vzgojo otroka, ali na drug način zanemarja starševsko skrb, na podlagi mnenja pristojnega centra. Prav tako nima pravice do očetovskega dopusta na podlagi mnenja zdravnika, če je trajno ali začasno nesposoben za nego in varstvo otroka.

Oče mora izrabiti očetovski dopust v trajanju 15 dni v strnjenem nizu v obliki polne ali delne odsotnosti z dela od rojstva otroka do tretjega meseca njegove starosti.

Posvojitelj ali oseba, h kateri je otrok nameščen z namenom posvojitve, ali otrokov sorodnik, ki mu je podeljena starševska skrb, je dolžan izrabiti očetovski dopust v trajanju 15 dni v strnjenem nizu v obliki polne ali delne odsotnosti z dela v treh mesecih po namestitvi otroka z namenom posvojitve ali izvedeni posvojitvi ali podelitvi starševske skrbi sorodniku, vendar najdlje do osmega leta starosti otroka.

Se pa trajanje očetovskega dopusta pri izrabi v obliki delne odsotnosti z dela ne podaljša.

Pravico do očetovskega dopusta ima tudi druga oseba ter materin zakonec, materin zunajzakonski partner in partner ali partnerica registrirane istospolne partnerske skupnosti, ki dejansko neguje in varuje otroka.

Prav tako ima pravico do očetovskega dopusta zakonec, zunajzakonski partner ali partner registrirane istospolne partnerske skupnosti osebe, ki koristi materinski dopust.

Te osebe lahko izrabijo očetovski dopust, če ga ne izrabi oče otroka. 

Priporočamo