V več kot 80 državah sveta je danes izšla težko pričakovana knjiga Upanje, prva avtobiografija v zgodovini katoliške cerkve, ki jo je napisal papež sam. Jorge Mario Bergoglio, bolj znan kot papež Frančišek, velja za eno izmed največjih ikon našega časa in ves svet nestrpno pričakuje, kaj bo povedal v knjigi.
Globoko osebna zgodba prinaša anekdote in doslej še neobjavljene zgodbe, poleg tega pa besedilo bogatijo redke fotografije iz papeževega osebnega arhiva. Bralca popelje na osebno in duhovno popotovanje, od otroštva, ki ga je kot otrok italijanskih priseljencev preživel v Argentini, do trenutkov, ki so usodno vplivali na njegovo poklicanost in služenje. Ste vedeli, da je papež oboževalec nogometa in ima rad tango?
Frančišek se v delu osredotoča na nekatere ključne trenutke svojega pontifikata, hkrati pa odkrito, neustrašno ter preroško piše o nekaterih najpomembnejših in najbolj spornih vprašanjih našega časa: vojni in miru, migracijah, okoljski krizi, družbeni politiki, položaju žensk, spolnosti, tehnološkem razvoju ter o prihodnosti Cerkve in religije na splošno.
Knjiga je nastajala kar šest let – poglavar katoliške cerkve je namreč ob pomoči pisatelja Carla Mussa prve spomine začel nizati že marca 2019.
To jesen bo avtobiografija Upanje v prevodu novinarja ter dolgoletnega dopisnika RTV Slovenija iz Rima in Vatikana Janka Petrovca izdala tudi založba Beletrina.
Vatikan je sprva nameraval spomine izdati po Frančiškovi smrti, nato pa se je papež sam odločil, da bo knjiga izšla v začetku letošnjega jubilejnega leta upanja. »Moja avtobiografija ni le osebna zgodba, ampak prtljaga, ki jo nosimo skupaj. Spomini niso zgolj to, česar se spominjamo, ampak tudi to, kar nas obkroža,« je ob tem dejal papež.