»Dober glas seže v deveto vas. Slovenski pregovor še kako drži, ko govorijo o lepotah in doživetjih Slovenije. Glas o zelenem dragulju sredi Evrope je zaneslo tudi v uredništva uglednih svetovnih turističnih in drugih medijev, ki so bodisi Slovenijo kot celoto bodisi njene posamezne dele uvrstili na svoje sezname destinacij in produktov, ki so vredni pozornosti.« Tako pišejo na spletišču Slovenske turistične organizacije, kjer pozorno spremljajo, kaj tuji novinarji pravijo o naši deželi. Zbrali so nekaj takšnih letošnjih utrinkov, mi prav tako, vse to pa nam lahko pokaže, kako Slovenijo vidijo drugod in tisti, ki jo obiščejo za krajši ali daljši čas.

»Zamislite si gore kot iz pravljice, baročne cerkvice in razgibano podeželje. Slovenija je kot podoba z razglednice, ki prikazuje, kako je videti trajnostna turistična destinacija,« je napisala Olivia Morelli za znano spletišče popotniškega velikana Condé Nast Traveller.

Naši starodavni gozdovi

Slovenijo so izbrali za eno od desetih najbolj zelenih držav Evrope. Všeč so jim bili naši starodavni gozdovi in gorski vršaci. Poleg narave so jih navdušila tudi mesta, posebej Ljubljana, ki je prvo evropsko glavno mesto, ki je sprejelo strategijo brez odpadkov in ima več kot tri četrtine zelenih površin in parkov.

Sloviti Lonely Planet, ki sodi med najbolj priljubljena turistična spletišča, je letos Vipavsko dolino uvrstil med sedmerico najboljših destinacij za samostojne popotnike.

Znana revija (in spletišče) The Esquire, ki nagovarja predvsem moške in ameriško občinstvo, je pisala o Luki Dončiću. Med drugim jih je navdušila naslednja njegova izjava: »Ko se bom upokojil, bom imel kmetijo v Sloveniji.« Njegovo navdušenje je sprožilo val zanimanja za slovensko podeželje, saj Dončić, kot je znano, rad nameni kakšen prosti dan ob vrnitvi v domovino za obisk kmetije v Gotenici, kamor zahaja že od otroštva.

Tudi takšne malenkosti pripomorejo k prepoznavnosti in imidžu.

Ostanimo še malo pri športu. Na Slovenski turistični organizaciji so opazili tudi zapis v nekoliko bolj specializirani reviji, in sicer Cycling weekly, ki je namenjena predvsem strastnim kolesarjem. Tematika njihovega zapisa se je seveda nanašala na kolesarjenje – po domačih poteh šampionov Tadeja Pogačarja in Primoža Rogliča.

Chris Marshall Bell, ki se je podal po naših poteh, je začel v Kranjski Gori, nadaljeval čez Vršič, najvišji slovenski cestni prelaz, in proti dolini Soče. Ob tem je spoznaval raznolikost pokrajine v Sloveniji kot celoti, ob kolesarskih doživetjih pa si je privoščil še gurmanske užitke. Med drugim je izpostavil: »Kolesarjenje skozi to zeleno, valovito in skalnato pokrajino, potovanje čez gore, griče in vinograde, skozi mozaik slikovitih kmetij, zaselkov in vasi, kjer se cesta pogosto strmo vzpne, vedno ponudi tudi veličasten razgled.«

V prispevku med drugim piše, da je najlepše pri kolesarjenju v Sloveniji to, da v manj kot enem tednu doživiš vse. In še: »Je kaj čarobnega v cestah Slovenije, na katerih je odraščal in kolesaril Pogačar? Da, kot kaže, je res.«

V manj kot tednu dni doživiš vse

Novinarka britanskega časnika The Times Laura Coffey je obiskala Julijske Alpe in se navdušila nad osupljivostjo in divjo lepoto Bohinja, prav tako pa jo je navdušilo, da oživljajo hotele ob jezeru. »Slovenija je s svojimi visokimi gorami in bučečimi slapovi znova pod žarometi, zahvaljujoč čudovitim novim hotelom ob jezerski obali – in svoji večni privlačnosti,« je med drugim zapisala.

Francoski filozof Jean-Paul Sartre je rad občudoval naše gore in doline. / Foto: Istock

Francoski filozof Jean-Paul Sartre je rad občudoval naše gore in doline. / Foto: iStock

Zanimalo jo je med drugim, katera znana imena iz svetovne zgodovine so že očarale lepote Bohinjskega jezera in okoliških vrhov. Prišla je do dognanja, da so se nad lepotami tukajšnje narave med drugimi navduševali slovita angleška pisateljica kriminalk Agatha Christie, francoski filozof Jean-Paul Sartre, ki je bil redni obiskovalec, prav tako nekdanji jugoslovanski predsednik Tito. Zdi se, da zahodnjake zelo zabava, če jim zaupamo tudi kakšno izmišljotino ali urbano legendo. Novinarkino pozornost je pritegnila izjava ene od lastnic hotela, češ da so srno, ki naj bi jo ustrelil Tito, najprej omamili. No, ampak vse za zabavo tujih gostov, kajne?

Sloviti Lonely Planet, ki sodi med najbolj priljubljena turistična spletišča, je letos Vipavsko dolino uvrstil med sedmerico najboljših destinacij za samostojne popotnike. Kot je poudaril novinar Daniel James Clarke, imaš tu vedno družbo, naj bo v vinski kleti ali med vinogradi. Novinar je med drugim izpostavil kolesarske dogodivščine, razglede s Trnovske planote in letenje z jadralnim padalom. »Če potujete solo, je slovenska Vipavska dolina pravo mesto za kozarček – še posebej, ker nikoli ne boste nazdravljali sami,« je med drugim sporočil bralcem.

Ljubljana kot eno najvarnejših mest

Britanski The Telegraph pa se je navdušil nad dejstvom, da sodi Ljubljana med najvarnejša mesta v Evropi. »Ta slikoviti dragulj ne ponuja le odličnega vina, čudovite arhitekture in ene pešcem najprijaznejših urbanih zasnov na celini, temveč je tudi vzor varnosti,« so zapisali in ugotovili, da Ljubljana po nekaterih raziskavah zaseda tretje mesto glede varnosti na ulicah. »Ljubljana, to za izgovorjavo zapleteno mesto severovzhodno od Italije, popotnike deli v dva tabora: tiste, ki mesto ljubijo, in tiste, ki tam še niso bili.«

Vipavska dolina (na sliki je Vipavski križ) je po izboru uglednega spletišča imenitna za samostojne popotnike. / Foto: Istock

Vipavska dolina (na sliki je Vipavski Križ) je po izboru uglednega spletišča imenitna za samostojne popotnike. / Foto: iStock

Zaključimo v naših prelepih gorah. Ameriška revija svetovnega slovesa National Geographic je poročala o prečenju Karavank, kar utegne biti po njihovem mnenju celo najboljša tura od koče do koče. Britanski novinar Duncan Craig je raziskoval pohodniške poti po Karavankah. Najdaljšo slovensko verigo, ki poteka ob meji med Slovenijo in Avstrijo, je označil za izvrstno izkušnjo, kjer je v planinskih kočah mogoče začutiti gostoljubje in prijaznost domačinov. Med drugim je poudaril, da domala vsi govorijo angleško in da se Slovenija ponaša z zavidljivim številom dobro označenih pohodniških poti.

The Telegraph se je navdušil nad dejstvom, da sodi Ljubljana med najvarnejša mesta v Evropi. »Ta slikoviti dragulj ne ponuja le odličnega vina, čudovite arhitekture in ene pešcem najprijaznejših urbanih zasnov na celini, temveč je tudi vzor varnosti,« so zapisali.

»V Sloveniji je za popotnika vse enostavno: od učinkovitega in skoraj vseprisotnega znanja angleščine do njene kompaktne velikosti,« je za National Geographic zapisal Duncan Craig.

Takšnih drobcev v tujih medijih se je nabralo res veliko. Je že tako, da te morajo včasih izposojene oči opozoriti na lepote okoli tebe, na tisto, česar morda sam niti ne opaziš. Slovenije se v tem pogledu res drži precej pozitiven in vse odmevnejši sloves. 

Priporočamo