Artritis je dandanes nekaj samoumevnega. Vsaj na neki način. Zdi se, kot da bi bil prisoten povsod. Toda ali ga res dobro poznamo? Zbrali smo deset zanimivih, a manj znanih dejstev o tem pojavu.
1Artritis ni nov pojav. Nekateri izvedenci so prepričani, da obstaja tako rekoč od začetka časa, vsaj od začetkov civilizacij. Morda je bila bolezen prisotna tudi pri dinozavrih pred milijoni leti. Raziskovalci so na človeških ostankih, starih več kot 6000 let, že našli sledove te bolezni.
2Beseda artritis izvira iz grščine. Sestavljena je iz "arthro", sklep, in "itis", vnetje. V izvirniku je torej pomenil vnetje sklepov.
3Znanih je več kot sto oblik. Vključno s tako imenovano kawasakijeva boleznijo, ki vključuje vnetje krvnih žil. Enako je znan sweetov sindrom, ki prizadene kožo, spremljajo pa ga vročina in poškodbe kože.
4Po nekaterih podatkih je artritis najbolj razširjen vzrok za težave z gibanjem v razvitem svetu.
5Gibanje je najbolj učinkovita terapija in večini ljudi zelo pomaga pri preprečevanju bolezni. Prav tako so določene vaje zelo učinkovite pri ljudeh z osteoartritisom in raznimi revmatičnimi obolenji.
6Osteoartritis je najbolj razširjena oblika artritisa. Spremljajo ga težave s hrustancem, kar vodi do okorelosti in bolečin.
7Govorijo o dveh tipih osteoartritisa - primarnem in sekundarnem. Primarni je povezan s staranjem in običajno izrabljenostjo, ki jo prinaša življenje.
Starejši kot je človek, večja je verjetnost, da bo imel primarni osteoartritis, vsaj do določene mere. Sekundarni se razvije razmeroma zgodaj v življenju, in sicer po desetih letih, na primer, ko se je primerila kakšna poškodba.
8Celo otroci imajo lahko artritis. V Združenih državah so našteli 300.000 otrok in mladostnikov, ki ga imajo.
9Ta otroški artritis je eno od najbolj pogostih otroških kroničnih obolenj.
Najbolj pogost je revmatoidni artritis, ki se lahko pojavi med prvim in tretjim letom življenja ter med osmim in dvanajstim letom.
10Artritis je bolj pogost med ženskami (25 odstotkov) kot med moškimi (osemnajst odstotkov).
Deklice imajo statistično enkrat več možnosti kot dečki, da bodo imele otroški revmatoidni artritis. (kaa)