Radeče so ena manjših slovenskih občin in daleč od direktne povezave na avtoceste, a kljub temu imajo med drugim kar nekaj sodobnih nakupovalnih centrov. Po nakupih k njim prihajajo tudi iz okoliških pokrajin, v eno od veletrgovin predvsem iz sosednjega Zasavja. Toda na finančnem področju ni tako idilično.

V lanskem decembru so namreč občani ostali brez banke. Edina, ki je bila dotlej v Radečah, OTP banka, je namreč zaprla svoja vrata. Stranke je sicer povabila v poslovalnico v Laško, s katero so jo združili, v Radečah pa so zaprli tudi bankomat.

Radečani so tako ostali v mestu brez banke, na voljo so imeli le možnost bančnega poslovanja v prostorih pošte. »Brez napovedi je OTP umaknila en bankomat od treh, čeprav je bilo dano zagotovilo, da vsi bankomati ostanejo,« pravi župan Tomaž Režun. Kar je posebej zanimivo, je to, da je na poštnem okencu ostala prav ista OTP banka, ki se je s poslovalnico umaknila.

Med uporabniki premične banke je tudi radeški župan Tomaž Režun. / Foto: Roman Turnšek

Med uporabniki premične banke je tudi radeški župan Tomaž Režun. / Foto: Roman Turnšek

Odločitev o zaprtju izpostave je občane in tudi občinsko upravo zelo vznejevoljila. »Res smo razočarani nad komunikacijo OTP banke. Vemo, da mladi vse manj uporabljajo klasično banko in da se žal poslovalnice zaradi večjega dobička zapirajo povsod. Vendar naj nam bo za vzgled sosednja Avstrija, kjer ima vsaka vas okence za stik z občani. Mi znamo le govoriti o decentralizaciji, naredimo pa za to nič, še več, centralizacija se dnevno dogaja tudi s takšnimi primeri,« dodaja župan.

Občani imajo sedaj najbližji tako imenovani klasični banki v Laškem in Sevnici, vendar je tako do ene kot do druge treba z avtom.

To pomeni dodaten čas, pot, stroške in nemalo slabe volje, vsi pa tudi nimajo vozniškega izpita ali lastnega avtomobila. Vse to so tegobe, ki tarejo ljudi v manjših krajih, kjer v zadnjih letih pogosto ukinjajo bančne ali poštne urade, bencinske servise in podobno, zaradi česar se morajo ljudje vozili v sosednje kraje, ki so včasih tudi že kar preveč oddaljeni, sploh za starejše občane.

Denar pred vrata

Radeče sedaj bančno oskrbuje NLB, in sicer s posebnim vozilom, v katerem so pisarna, bankomat in vse, kar je potrebno za bančno poslovanje, in ki se vsak teden enkrat pripelje v Radeče. Občani lahko pri uslužbencu opravijo vse bančne posle, le gotovine v pisarni v vozilu ne morejo dvigati, pač pa imajo za to na voljo bankomat, ki je nameščen na zadnjem delu bančnega »kombija«.

Med uporabniki premične banke je tudi radeški župan Tomaž Režun. / Foto: Roman Turnšek

V le eni pisarni vsa bančna ponudba. / Foto: Roman Turnšek

Mobilna banka NLB je v Sloveniji edina tovrstna. Ne prihaja sicer samo v Radeče, ampak obiskuje kraje in predele, kjer ni bančnih poslovalnic, kjer je dostop težji, kjer živijo pretežno starejši prebivalci in podobno.

»Pridejo tudi nekomitenti, ki želijo zamenjati svojo banko in odpreti račun v NLB. Sicer pa nudimo tudi pomoč pri plačilu nalogov UPN na bančnem avtomatu, kjer za plačevanje ni provizije,« pravijo na banki o tem, komu so storitve premične banke namenjene. Tovrstna banka v NLB sicer deluje od leta 2021, za zdaj imajo eno prilagojeno vozilo za opravljanje dejavnosti na terenu. V Radečah kljub situaciji na banki ne razmišljajo o odprtju svoje klasične poslovalnice, so pa odzivi uporabnikov njihove premične banke pozitivni.

Tudi mlajše stranke

»Po podatkih NLB so z odzivom zadovoljni. Seveda pa se zavedamo, da razen poslovalnice v obliki, kot je bila prej, nobena druga rešitev ni optimalna,« pove župan. Na NLB opažajo, da so občani zadovoljni predvsem s tem, da lahko bančne stvari urejajo v domačem kraju in jim ni treba drugam. Svoje pozitivno mnenje so povedali tudi nam, čeprav je tistega četrtka zaradi deževnega, vetrovnega in hladnega vremena prišlo le nekaj strank. Občina sedaj išče rešitev tudi za namestitev bankomatov. Ti bodo več kot dobrodošli, čeprav premična banka redno prihaja vsak teden enkrat. Radi bi tudi, da bi se katera od bank odločila v Radečah odpreti svojo poslovalnico. Tako banko kot občinsko upravo pa je malce presenetilo, da premično banko uporabljajo tudi mlajše generacije, ki sicer uporabljajo spletno banko pretežno na mobilnih telefonih.

NLB Bank&Go, kot se uradno imenuje mobilna banka, v Radečah posluje vsak četrtek med 8.30 in 10. uro na parkirišču pred Mercatorjem. Poleg Radeč trenutno obiskuje še osem drugih krajev po Sloveniji. 

Priporočamo