Današnja nepričakovana pot madžarskega premierja Viktorja Orbana v Moskvo je presenetila Evropsko unijo, nekoliko manj pa Nato. Zavezništvu so namreč iz Budimpešte namignili, da se bo Orban odpravil v Moskvo. Da se je voditelj ene od članic Nata, ki velja za naklonjenega Rusiji, hkrati pa v naslednjih šestih mesecih predseduje Svetu EU, le nekaj dni po obisku v Ukrajini odpravil v Rusijo, je poskrbelo za dviganje obrvi v številnih članicah Evropske unije in tudi v Ukrajini.

Putinova kritika Ukrajine

Le nekaj dni pred vrhom Nata, kjer naj bi voditelji zavezništva okrepili položaj Ukrajine, se je madžarski premier Orban odpravil k ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu, ki je v minulih tednih že ponujal oljčno vejico Ukrajini, če bi se njihove sile umaknile z regij, ki si jih je Rusija na nezakonitih in neligitimnih referendumih prisvojila. Putin je ponudbo ponovil tudi na današnjih pogovorih z Orbanom. Vztraja pri umiku ukrajinskih sil iz Donecka, Luganska, Zaporožja in Hersona kot dejanju, ki bi lahko Moskvo prepričalo k pogajanjem. Toda izpolnitev teh zahtev za prekinitev spopadov in pogajanj so v Kijevu zavrnili že pred mednarodno mirovno konferenco v Luzernu, saj bi po njihovi oceni predstavljala predajo.

Orbanov obisk je Putin izkoristil, da je Ukrajino obtožil, da noče pristopiti k pogajanjem in zavrača njegove mirovne ponudbe. »Zdi se nam, da bi njihovo izvajanje omogočilo prekinitev sovražnosti in začetek pogajanj. Večkrat sem dejal, da smo bili in ostajamo odprti za pogovore o politični in diplomatski rešitvi,« je dejal Putin, ki je pogovore označil za koristne.

Madžarski premier Orban, ki je po letih blokiranja odločitev o Ukrajini in trajajočih napetosti z Evropsko unijo zaradi spodjedanja vladavine prava na okopih z Brusljem, se medtem poskuša predstavljati kot mirovnik. To je bil že tudi del volilne kampanje njegove stranke Fidesz na minulih evropskih volitvah. »Storiti bo treba še veliko korakov, da bi se približali končanju vojne,« je po pogovorih s Putinom dejal Orban. Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg je ocenil, da Putin ne daje znakov, da bi hotel končati vojno.

Nezadovoljstvo zaradi soliranja

Zaradi Orbanovega obiska v Rusiji (prvem obisku kakšnega evropskega voditelja v Moskvi po aprilu 2022) so bili nejevoljni tako v Bruslju kot v Kijevu. Še v četrtek zvečer, ko so se pojavili prvi namigi, da se Orban po obisku v Ukrajini odpravlja v Moskvo, se je oglasil odhajajoči predsednik evropskega sveta Charles Michel in poudaril, da predsedstvo Svetu EU nima pooblastil, da govori v imenu EU. »Evropski svet je jasen: Rusija je agresor, Ukrajina je žrtev. Razprave o Ukrajini se ne morejo voditi brez Ukrajine,« je dejal Michel. Kritična je bila tudi predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen, ki je ocenila, da popuščanje Putinu ne bo prineslo rešitve. »Le enotnost in odločnost bosta utrli pot do celovitega, pravičnega in trajnega miru v Ukrajini,« je menila von der Leynova.

Medtem ko so v Evropski uniji očitno tavali v temi, je o obisku premierja v Ukrajini Madžarska obvestila zvezo Nato. »Seveda Viktor Orban na teh srečanjih ne predstavlja zveze Nato. Predstavlja svojo državo,« je danes med napovedovanjem vrha Nata prihodnji teden v Washingtonu pojasnjeval generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg. Še preden je Orbanovo letalo danes pristalo v Moskvi, se je madžarski premier na kritike njegovega odhoda v Rusijo odzval v Budimpešti, kjer je zagotovil, da ne bo govoril v imenu EU. Da verjetno govori prav v imenu EU, ga je sicer izzval Putin, a se Orban na to ni odzval.

Nezadovoljni so bili tudi v Ukrajini, kjer se je pri predsedniku Volodimirju Zelenskemu Orban mudil v začetku tedna. Že takrat se je poskušal predstavljati kot mirovnik, enako podobo je ponujal tudi danes. »Ta vojna se odraža v uničenju našega gospodarskega razvoja in padcu konkurenčnosti. Skratka, predsedniku Putinu sem rekel, da Evropa potrebuje mir,« je dejal po pogovorih v Kremlju. Zatrdil je še, da bo Madžarska pol leta svojega predsedovanja izkoristila za iskanje miru.