V južnih delih Rafe, obmejnega kraja z Egiptom, so Palestinci danes začeli dobivati sporočila, naj se umaknejo na območje, oddaljeno kakšnih dvajset kilometrov. Kmalu po prejetih SMS-sporočilih, telefonskih klicih in padlih letakih so se mnoge palestinske družine na vozovih, z avtomobili ali na tovornjakih pognale v beg. Strah pred skorajšnjim začetkom dolgo napovedovane obsežne izraelske kopenske operacije v Rafi, ki jo izraelski premier Benjamin Netanjahu namerava izvesti, da bi uničil še preostale Hamasove bataljone, se je razširili po mestu, kamor se je od začetka vojne iz drugih delov Gaze zateklo več kot milijon ljudi. Toda morda na koncu ofenzive sploh ne bo. Hamas je namreč po dnevu zaostrovanj, ko je grožnja z ofenzivo lahko služila tudi kot Netanjahujeva pogajalska taktika, privolil v predlog prekinitve spopadov in izmenjave ujetnikov.

Pred večernim preobratom so prebivalce Rafe začeli usmerjati na »varna območja« v osrednji Gazi. Da varna območja v Gazi sploh še obstajajo, pa so zanikali v številnih nevladnih organizacijah. Kmalu po ukazu o evakuaciji je v izraelskih zračnih napadih na vzhodni del Rafe, ki so sledili, umrlo najmanj 26 ljudi.

Ukaz za evakuacijo je prišel na dan, ko se v Izraelu in po svetu spominjajo holokavsta z okoli šestimi milijoni ubitih Judov. Pred napadom na Rafo so vnovič svarili v Jordaniji in Egiptu, kjer so v minulih mesecih sicer že takoj ob meji z Rafo začeli pripravljati zagrajeno begunsko taborišče, če bi Palestinci začeli množično bežati v Egipt. Ostro svarilo je prišlo tudi iz Francije: tamkajšnje zunanje ministrstvo je opozorilo, da prisilno razseljevanje civilnega prebivalstva po mednarodnem pravu predstavlja vojni zločin.

Zvečer se je tudi ameriški predsednik Joe Biden, ki zavrača novo izraelsko operacijo v Rafi, pogovarjal z izraelskim premierjem Netanjahujem. Iz Bele hiše so že pred tem telefonskim klicem sporočili, da je po njihovi oceni najboljši način za ohranitev življenj talcev in preprečitev invazije v Rafo dogovor o prekinitvi spopadov, ki bi vključeval tudi zamenjavo talcev za palestinske zapornike. Še slabih sto ugrabljenih izraelskih talcev naj bi bilo živih, izraelska vojska pa sumi, da so poskriti prav v Rafi.

Pred večernim preobratom so v uradu izraelskega obrambnega ministra Joava Galanta vztrajali, da je vojaška operacija najboljši možni način za osvoboditev talcev, potem ko se pogovori o prekinitvi spopadov niso premaknili nikamor. Pred kopensko ofenzivo so sprva posvarili tudi v Hamasu, kjer so napovedali upor in opozarjali, da bodo z ofenzivo na Rafo nevarno ogrožena pogajanja o izpustitvi talcev. 

Netanjahu: Predlog ne izpolnjuje izraelskih zahtev

 Netanjahu je zvečer sporočil, da se je vojni kabinet odločil za nadaljevanje operacije, s katero želi palestinsko islamistično gibanje Hamas prisiliti k izpustitvi talcev. Čeprav predlog za prekinitev ognja po njegovih besedah ne izpolnjuje izraelskih zahtev, bo Izrael na pogajanja poslal delegacijo, poroča britanski BBC.

Izraelska vojska nadaljuje napade na vzhodni del mesta Rafa na jugu Gaze. Kot je dejal Netanjahu, se je vojni kabinet drevi odločil za nadaljevanje operacije, vseeno pa namerava poslati delegacijo, ki naj bi nadaljevala pogovore s posrednikoma v pogajanjih, Katarjem in Egiptom. Sporazum o prekinitvi ognja po Netanjahujevih besedah »še zdaleč ne izpolnjuje izraelskih zahtev«.

Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je pozval Izrael in Hamas k dodatnim naporom za sklenitev premirja in »končanje trpljenja« v uničujoči vojni v Gazi. Guterres je izrazil globoko zaskrbljenost zaradi znakov, ki nakazujejo skorajšnjo obsežno izraelsko vojaško operacijo v gosto naseljenem območju mesta Rafa.

Od izraelskih oblasti so sklenitev dogovora zahtevale tudi družine talcev, ki jih je Hamas zajel 7. oktobra lani. Kot so poudarile, naj Izrael izkoristi priložnost, ki jo ponuja Hamasov pristanek na predlog o premirju za dosego dogovora o vrnitvi talcev.

Predlog po navedbah palestinskega islamističnega gibanja predvideva tri faze, njegov cilj pa je trajna prekinitev sovražnosti.

Vsaka faza naj bi trajala 42 dni. V prvi fazi naj bi se razseljeni prebivalci Gaze vrnili na svoje domove. Ob tem bi Hamas za vsakih 50 izpuščenih palestinskih zapornikov izpustil po eno talko. V drugi fazi bi gibanje izpustilo vse moške talce v zameno za nedoločeno število palestinskih zapornikov.

V tej fazi naj bi se izraelska vojska tudi v celoti umaknila iz enklave. Tretja faza naj bi vključevala začetek izvajanja načrta za obnovo uničenega območja, navaja katarska televizija Al Jazeera.