Na kalifornijski univerzi UCLA je policija z velikimi okrepitvami in tudi s šok granatami razgnala približno tisoč propalestinskih protestnikov, več kot dvesto pa jih je pridržala, odstranila postavljene ovire ter z zemljo zravnala postavljeni začasni tabor, v katerem so vztrajali kljub prepovedi. Zahtevali so premirje v Gazi ter univerzitetni bojkot Izraela in z njim povezanih podjetij in donacij. Kot je poročal Los Angeles Times, so med aretiranimi študenti in zaposleni na univerzi, katere vodstvo je tabor protestnikov označilo za nezakonit.

Študentski protesti v podporo Palestincem so se začeli na newyorški univerzi Columbia in se medtem razširili v polovico ameriških zveznih držav pa tudi v več držav po svetu, vključno z Veliko Britanijo in Avstralijo.

Danes se je v Beli hiši oglasil predsednik Joe Biden. Dejal je, da je treba obenem spoštovati pravico do svobode govora in vladavino prava. Biden je politično v težavah, ker zaradi dosedanje velike podpore Izraelu, tudi v strelivu, in zaradi več kot 34.000 pobitih Palestincev v dobrih šestih mesecih vojne v Gazi izgublja volilce na levici in med mladimi.

Pomeni predlog popuščanje Izraela?

Hamas medtem uradno še ni odgovoril na zadnji izraelski predlog premirja. Predvideva 40-dnevno premirje, ki bi omogočilo tudi osvoboditev več sto zaprtih Palestincev, če bi Hamas izpustil 33 talcev, ženske, bolne in ranjene. Vendar v Hamasu niso zadovoljni, ker premirje ne bo trajno in ker se Izraelci, ki hočejo povsem uničiti Hamas, ne bi umaknili iz Gaze.

Spopadi tam se tako nadaljujejo, v sredo je umrlo več kot 30 Palestincev. Žrtev pa bo še mnogo več, če bo Izrael uresničil grožnjo o veliki kopenski ofenzivi na Rafo, saj se je na ta skrajni jug enklave, tudi z njenega severa, zateklo okoli 1,5 milijona razseljenih palestinskih beguncev. Izraelska vlada še naprej grozi z ofenzivo, zdaj v primeru, če Hamas ne bo sprejel predloga premirja, ki sta jim ga posredovala Egipt in Katar.

Ameriški zunanji minister Antony Blinken je predlog označil za zelo velikodušen. Pri tem je mislil na to, da bi moral Izrael izpustiti številne Palestince, obsojene zaradi terorističnih dejanj, kar bi pomenilo izjemno popuščanje Izraelcev, ki imajo slabe izkušnje z izpuščenimi palestinskimi teroristi. Izraelska vlada naj bi bila pripravljena sprejeti to tveganje tudi zaradi pritiska družin talcev.

Lov na vodjo Hamasa, ki naj bi bil v Rafi

Menda ima zadnjo besedo glede odobritve premirja Jahja Sinvar, ki vodi Hamas iz Gaze. Njegovo prijetje ali njegova likvidacija sta pomemben cilj operacij izraelske vojske, ki domneva, da se skriva v enem od podzemnih predorov v Rafi in da je obdan s talci. Izraelci ga imajo za glavnega pobudnika in organizatorja Hamasovega pokola 7. oktobra, v katerem je umrlo okoli 1200 Izraelcev, okoli 250 pa jih je bilo zajetih kot talcev (od tega jih je Hamas 104 izpustil med premirjem konec novembra).

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je v sredo Blinknu na štiri oči dejal, da bo Izrael začel kopensko ofenzivo v Rafi na skrajnem jugu enklave, če bo Hamas še naprej pogojeval dogovor o izpustitvi talcev s končanjem vojne. O tem je poročala spletna stran Axios, ki se sklicuje na dva visoka izraelska in enega ameriškega diplomata. Še v torek pa je Netanjahu dejal: »Vstopili bomo v Rafo in uničili Hamasove bataljone z dogovorom o premirju ali brez njega.« Možnost trajnega premirja je zavrnil takole: »Ne pride v poštev, da bi vojno končali, preden uresničimo vse cilje.«