Izvršni direktor Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) za socialni dialog Mitja Gorenšček je bil pred včerajšnjim sestankom še zelo skeptičen. Premier Golob je srečanje sklical bolj zato, da bi proslavil obletnico delovanja ekonomsko-socialnega sveta (ESS), kot pa da bi se resno pogajal o tem, kako ponovno vzpostaviti socialni dialog, je bil kritičen Gorenšček. Po sestanku je bil zastopnik interesov delodajalcev bolj optimističen. »Proslavljanja ni bilo, sestanek je bil zelo operativen,« je ocenil. »Ozračje je bilo dobro, obetalo je, da dogovor ni daleč.«

Ekonomsko-socialni svet je bil ustanovljen 25. aprila 1994. V času Golobove vlade je socialni dialog zapadel v globoko krizo, svet se je nazadnje sestal julija lani, ko so ga protestno zapustili zastopniki interesov delodajalcev. Vladi so očitali kršitve pravil delovanja ESS in neenako obravnavo. Zaradi devetmesečne odsotnosti socialnega dialoga se je vlada znašla v hudi časovni stiski. Brez njega namreč ne bo mogla izpeljati paketa temeljnih reform (pokojninske, davčne, zdravstvene reforme ter reforme sistema plač v javnem sektorju), na katere je vezano tudi izplačilo do 700 milijonov evrov sredstev iz evropskega načrta za obnovo in razvoj.

Golobu je bilo super

Predsednik vlade si zato prizadeva socialne partnerje čim prej znova posesti za pogajalsko mizo. Včerajšnje neformalno srečanje je trajalo manj kot uro, razprava je bila nevsebinska. Bilo je »super«, je ocenil Golob. »Dogovorili smo se o nujnih korakih za ponovni zagon ESS, saj lahko le tako izboljšujemo poslovno okolje v Sloveniji,« je pojasnil Gorenšček. Še ta teden naj bi se sestala neformalna ožja delovna skupina in pripravila protokol nadaljnjega delovanja ESS. Pripravili bodo tudi osnutek dnevnega reda majske seje in njene prioritetne vsebine. »Ključno je, da bo ESS deloval v skladu s pravili. Lani se jih je vztrajno kršilo in na tak način nismo hoteli biti zraven,« je spomnil Gorenšček. »Vlada bo morala zdaj s konkretnimi dejanji dokazati, kako resno je pripravljena narediti korak naprej,« je dodal Marjan Trobiš, predsednik Združenja delodajalcev Slovenije. Po njegovih besedah bodo v kratkem pripravili izhodišča za ponovno vzpostavitev zaupanja. »Razlog našega izstopa iz ESS je bilo delovanje v nasprotju z našimi akti. Te krivice je treba odpraviti,« poudarja Trobiš.

Seznam »izhodišč« ne bo kratek. Z obuditvijo socialnega dialoga bodo predstavniki delodajalcev soglašali pod pogojem, da vlada predhodno odpre več zakonov, ki so bili sprejeti ali dopolnjeni v času nedelujočega ESS. To so zakon o dolgotrajni oskrbi, zakon o čezmejnem opravljanju storitev, zakon o evidencah na področju dela in socialne varnosti ... »Večino preteklih napak je še mogoče popraviti,« je prepričan Gorenšček.

»Nujno je, da ESS začne ponovno delovati in da bo v njem potekalo usklajevanje napovedanih reform,« je po sestanku dejal predsednik ESS Jakob Počivavšek. »Oviranje socialnega dialoga absolutno ni v našem interesu.« Bodo pristali na ponovno odpiranje že sprejetih zakonov? »Sindikati ne nasprotujemo temu, da se te vsebine ponovno obravnavajo, vendar pa mora to potekati v ESS in brez prejudiciranja konkretnih rešitev,« odgovarja Počivavšek, predsednik Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam. »Katere vsebine naj bi dorekli v protokolu, ki ga bomo začeli predvidoma usklajevati še ta teden in ali bo obravnava teh vsebin vodila v odpiranje zakonov, bo pokazala razprava.«

Mesec bo dal vse od sebe

»Vsi trije partnerji smo k stvari pristopili maksimalno konstruktivno, zelo hitro prišli do operativnih sklepov in predlogov, skratka socialni dialog se po več mesecih zastoja obuja,« je bil včeraj zadovoljen Luka Mesec, minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Zagotovil je, da bo »dal vse od sebe« in da bodo v ESS že maja razpravljali o izhodiščih pokojninske in davčne reforme. Izhodišča dolgo pričakovane pokojninske reforme naj bi vlada obravnavala danes, socialni dialog o njej naj bi potekal pol leta, nakar naj bi usklajen zakonski predlog šel v državnozborsko proceduro.