Po prvem priporočilu nacionalnega laboratorija, da naj »okoliški prebivalci vrtnin in sadja, ki bi glede na doseženo stopnjo rasti oziroma zrelosti že bilo primerno za uporabo in se ne da ustrezno olupiti,« ne jedo, laboratorij Prleke zdaj pomirja: »Na podlagi doslej opravljenih analiz ocenjujemo, da ni prišlo do velike obremenitve vode v kanalu bližnjega potoka.« Podobno je pokazala tudi analiza zraka: »Analiza zraka kaže, da v zraku niso bile prisotne halogenirane spojine.«

Varnostne kamere potrdile: ni šlo za samovžig

V vodi potoka blizu obrata Eko Plastkoma, ki je pogorel prejšnji teden, je nacionalni laboratorij sicer zaznal nekoliko višje obremenitve s svincem, aluminijem, cinkom, kadmijem in kositrom. Koncentracija teh kovin je bila dan po požaru najvišja v peni, ki je plavala na površini vode, v kateri je laboratorij zaznal tudi parafine, a »obremenjenost kanala« bo v prihodnjih dneh »verjetno izzvenela«.

S pomočjo analize ekstrakta prašnih delcev je laboratorij zaznal v delcih prisotne ogljikovodike C15 do C40, drugih organskih spojin – zlasti podrobno so preverjali morebitno prisotnost halogeniranih spojin – pa niso zaznali.

Oddahnil pa si je poveljnik ljutomerske civilne zaščite Branko Novak, ki je skupaj z vodjo gasilske intervencije po doslej največjem požaru na severovzhodu države Dušanom Hunjadijem včeraj popoldne sporočil, da so požar po štirih dnevih končno pogasili. Svojega dela pa še niso končali kriminalisti oziroma forenziki. Ti so po naših zanesljivih informacijah s posnetkov na varnostnih kamerah, nameščenih okoli Eko Plastkoma, ki so jih kriminalisti zasegli prejšnji petek, že razbrali, da v Ljutomeru ni zagorelo zaradi samovžiga: verjetno je bil požar podtaknjen.

Škode za milijon evrov

Kot je znano, je pri enem od solastnikov Eko Plastkoma (ta je v lasti družb Finakos in Saubermacher ter nekaj fizičnih oseb), ki se prav tako ukvarja s svečarstvom, zagorelo že leta 2003. Takrat se je pri gašenju velikega požara v naselju Stojnci pri Ptuju poškodovalo pet gasilcev, škoda pa je bila ocenjena na milijon evrov. Na prav toliko vodstvo Eko Plastkoma ocenjuje tudi škodo v ljutomerskem požaru.