Preden so aktivisti objavili svoje ugotovitve, do katerih so prišli kot začasno zaposleni v teh dveh tovarnah, so konec maja po poročanju CLW enega zaprli, dva pa sta izginila. Očitno so jih za rešetke spravile kitajske oblasti. Mediji po svetu se sprašujejo, ali so to storile zato, da bi zagotovile dobre odnose z ZDA, ali zato, da bi preprečile delavske nemire in ohranile zaposlitve na Kitajskem. Tovarni za svetovno znane znamke, tudi znamko Ivanke Trump, izdelata po 20 milijonov čevljev na leto in imata vsaka po več tisoč zaposlenih.

V CLW imajo na muhi več znanih ameriških in evropskih podjetij, ker dovolijo, da se njihove stvari izdelujejo na Kitajskem tako, da delavcem, ki delajo v slabih razmerah, plačujejo zelo malo. Lokalni oblastniki takemu nezakonitemu izkoriščanju delavcev gledajo skozi prste, ker naj bi se bali, da se bo sicer proizvodnja preselila v Vietnam, Bangladeš in Afriko, kjer delavci zaslužijo še veliko manj. Prvič po 17 letih delovanja se je nevladni organizaciji CLW, ki je imela različne težave s podjetji in njihovimi lastniki, zgodilo, da je kateri od njenih aktivistov izginil ali da so ga oblasti zaprle. A zdi se, da gre tokrat za veliko več kot doslej – za vplivno hčer ameriškega predsednika. Torej gre za dobre odnose med ZDA in Kitajsko, dve največji gospodarski sili na svetu.

Kršenje vseh možnih zakonov

Trije aktivisti so ugotovili, da se v dveh tovarnah, ki sta izdelovali čevlje tudi za Ivanko Trump, včasih dela tudi od 7. ure do 22.30. Za 300 ur dela na mesec delavci zaslužijo 370 evrov na mesec. Delovodje jih zmerjajo in žalijo. Ko koga odpustijo, običajno ne dobi plače za zadnji mesec dela.

Vse to je v nasprotju s kitajskimi zakoni. Plače kitajskih delavcev v tekstilni in obutveni industriji dosegajo običajno 650 evrov na mesec (100 evrov v Vietnamu, 140 v Keniji, 80 v Ugandi). V CLW vedno znova odkrivajo tovrstne primere nezakonitega izkoriščanja delavcev, do česar prihaja bolj v notranjosti Kitajske, na obali pa se zakoni bolj spoštujejo. Leta 2013 so tako v CLW odkrili, da Apple dovoli, da se njegovi ipadi izdelujejo ob nesramno nizkih plačah. Lani pa so odkritja aktivistov CLW spodbudila družbo Walt Disney, da je prekinila pogodbo s kitajsko tovarno igrač.

Zdaj so torej na udaru modni čevlji Ivanke Trump, ki si jih kljub visoki ceni želi imeti marsikatero dekle. Konec aprila so iz CLW Ivanki Trump pisali v Belo hišo in zahtevali, naj uredi zadeve v omenjenih kitajskih tovarnah čevljev. Abigail Klem, ki vodi njeno podjetje, odkar ima predsednikova hči pisarno v Beli hiši, je odgovorila samo to, da v njihovem podjetju od vseh proizvajalcev zahtevajo, da »upoštevajo zakone in da so pogoji dela za zaposlene dobri«.

Hoče biti feministka

Vsi ti očitki so sramota za Ivanko Trump, ki rada nastopa kot feministka. Tako je nedavno na tako imenovanem ženskem vrhu v Berlinu, ki se ga je udeležila tudi nemška kanclerka Angela Merkel, napovedala sklad za ženske podjetnice. Napisala je tudi knjigo z naslovom Ženske, ki delajo, v kateri ženskam svetuje precej samoumevne stvari o tem, kako uspeti v poklicni karieri. Poleg tega se zavzema za plačan starševski dopust. A ravno v omenjenih dveh tovarnah na Kitajskem so razmere posebno za delavke zelo slabe. Tako so nosečnico nesramno ozmerjali, ker ni delala dovolj hitro.

Ivanka pa je zelo pomembna oseba v Beli hiši (čeprav nima uradnega položaja). To je razumel tudi kitajski voditelj Xi Jinping, ko je bil na obisku v ZDA, in Trump je tedaj nenadoma začel zelo lepo govoriti o Kitajski. 

Te izboljšane odnose med Pekingom in Washingtonom bi torej lahko pokvarila omenjena nevladna organizacija China Labor Watch, zaradi česar so najbrž zdaj kitajske oblasti posredovale. Vodja te nevladne organizacije Li Qiang je že sporočil: »Pozivam predsednika Donalda Trumpa, Ivanko Trump in njeno podjetje, da se zavzamejo za izpustitev naših treh aktivistov.«

Velik zaslužek po očetovi zaslugi

Ivanka, ki je v Beli hiši nekako prevzela vlogo prve dame, je doslej za očeta predstavljala problem že zato, ker svoje modne izdelke izdeluje na Kitajskem, medtem ko je on grmel proti Kitajski, ki krade delovna mesta Američanom, in proti ameriški kapitalistom, ki iz ZDA selijo proizvodnjo na Kitajsko.

Seveda se je lani prodaja njenih oblačil in drugih izdelkov povečala, in to za 61 odstotkov, za kar se mora zahvaliti očetu, predsedniškemu kandidatu in novembra zmagovalcu predsedniških volitev. A več veleblagovnic zaradi pritiska kupcev – ki ne prenesejo Trumpa in dejstva, da Ivanka za svoje zasebne interese zlorablja politično dejavnost očeta – noče več prodajati njenih izdelkov.