Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je izrecno poudaril, da Slovenija korektno izvaja pravila o sistematičnem nadzoru in ji ni kaj očitati, je izpostavil premier.

Kolone še vedno bodo

V odziv na različne interpretacije v javnosti je Cerar jasno povedal, da Slovenija je in bo izvajala pravila, kot je treba, a nikakor ne na škodo Hrvaške. »Slovenija nikakor nima namena nikomur škodovati,« je poudaril. A vrste na mejah so bile in tudi še bodo. »Tudi v preteklih letih, ko ni bilo te uredbe, so bile večurne kolone,« je spomnil. »Pričakovanja ljudi ne smejo biti prevelika, da kolon ne bo. Bomo pa lahko tiste, ki dodatno nastajajo zaradi nove ureditve, s temi smernicami zdaj zmanjševali,« je pojasnil.

Tudi te podrobnejše smernice sicer ne dopuščajo splošnega ciljnega nadzora za vse poletje in na vseh mejnih prehodih. »Ciljni nadzor je utemeljen, kadar zanj nastane potreba in možnost. Oboje je treba ugotavljati konkretno, zato je to naloga pristojnih organov na meji,« je poudaril Cerar.

Konstruktiven sestanek

Tristranski sestanek s hrvaškim premierjem Andrejem Plenkovićem in Junckerjem je bil po Cerarjevih besedah konstruktiven. Vse tri strani imajo isti cilj - da se pravila izvajajo korektno in da se zagotavlja varnost, a da se s tem ne povzroča dodatnih zastojev.

Plenković se je Cerarju zahvalil za razumevanje in »izjemno dobro voljo«. Slovenija je prijateljska država, tako Slovenija kot Hrvaška sta turistični državi, je še dejal hrvaški premier ter poudaril, da je pomembno zagotoviti verodostojnost Slovenije kot schengenske države in Hrvaške kot države, ki se pripravlja na članstvo v schengnu.

Preberite še: Cerar bo s Plenkovićem in Junckerjem izmenjal mnenja o zastojih na meji

Hrvaška od 27. junija s popolnim dostopom do SIS

Hrvaška bo imela od 27. junija popoln dostop do schengenskega informacijskega sistema (SIS), ki naj bi olajšal izvajanje sistematičnega nadzora na slovensko-hrvaški meji. Slovenija je vseskozi izražala željo, da bi bila Hrvaška v SIS čim prej.