Digitalizacija zajema tudi vojsko. Nemška ima od sredine tega tedna novo enoto, ki bo specializirana za digitalno vojskovanje. Do leta 2021, ko naj bi enota zaživela v popolnosti, bo štela okoli 15.000 vojakov, kar je skoraj toliko, kot jih je danes zaposlenih v enoti marincev. Velika večina bo skrbela za digitalno obrambo celotne vojske, del, okoli 80, pa bo lahko izvajal tudi digitalne napade na sovražnike. Menda le v samoobrambi, a zdi se, da nemška vojska dobiva profesionalne hekerje, ki se bodo lahko šli digitalno vojno.

Na trgu dela lov na strokovnjake

Nemška vojska vsak dan v povprečju zazna okoli 3500 hekerskih napadov na svoje računalnike, je nedavno sporočila sekretarka na ministrstvu za obrambo Katrin Suder. Ker je celotna vojska, vključno z vso opremo, tako ali drugače digitalno povezana, to po njenih ocenah predstavlja realno in resno grožnjo varnosti, ne več znanstvene fantastike. Prav zato bodo vzpostavili novo enoto vojakov za informacijsko tehnologijo (IT), ki bo organizacijsko podobna vsem drugim enotam v vojski.

Nemška vojska tako zdaj tudi na trgu intenzivno išče računalniške strokovnjake, ki bi bili pripravljeni delati za vojsko. Sodeč po poročanju nemških medijev pa imajo pri tem kar precejšnje težave, saj da je ustrezen kader težko najti, še posebej, ker pričakuje visoke plače, ki si jih vojska ne more privoščiti. Prihodnje leto bo tako v Münchnu na tamkajšnji vojaški univerzi zaživel tudi nov program za šolanje IT-vojakov.

Tesno sodelovanje z Izraelom

Kaj naj bi pravzaprav počeli novi IT-vojaki? Prva naloga bo obramba celotnega računalniškega sistema vojske, torej preprečevati morebitne vdore, na primer poskuse vdorov v računalnike na letalih in helikopterjih, v digitalne sisteme, ki upravljajo orožja, itd. Toda če bo šlo zares, bodo IT-vojaki sodelovali tudi pri hekerskih napadih na sovražnika. Preprečevali bodo lahko komunikacijo in vdirali v sovražne obrambne sisteme. Enota bo skrbela tudi za to, da bo digitalna oprema vojske v koraku s časom. Nemška vojska že danes tesno sodeluje z izraelsko, ki je tehnološko izjemno napredna. V prihodnosti naj bi skušali razvijati lastne digitalne programe in postati čim bolj neodvisni. Za to bodo v prihodnjih treh letih namenili 25 milijonov evrov.

Bojazen pred scenarijem iz ZDA

Hekerski napadi na države in kako se obraniti pred njimi – to je postala ena glavnih tem lani, ko so prišle na dan informacije, da so ruski hekerji vdrli v elektronsko pošto ameriške predsedniške kandidatke Hillary Clinton in da so z lažnimi novicami vplivali na rezultate volitev v ZDA. Nemška obveščevalna služba je že pred meseci opozorila, da ni mogoče izključiti, da bi se ruski hekerji vpletli tudi v predvolilno kampanjo v Nemčiji, kjer bodo zvezne parlamentarne volitve letos jeseni.