Samo vprašanje časa je bilo, kdaj bodo v javnost pricurljali prvi podatki o eni največjih skrivnosti novega ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Američani namreč ne vedo, ali je sploh in koliko davkov je plačal eden njihovih najbogatejših sodržavljanov. Na večkratno izzivanje njegove protikandidatke na predvolilnih soočenjih Hillary Clinton, naj ovrže trditve, da davkov sploh ni plačeval, se je Trump temu vztrajno izogibal z izgovorom, da so njegove davčne napovedi v postopku revizije in da tega ne more narediti, da pa je plačal na stotine milijonov davkov.

Dokumenti na novinarjevem pragu

Bela hiša je v torek zvečer na hitro objavila del informacij iz davčne napovedi predsednika ZDA Donalda Trumpa iz leta 2005. A tega verjetno ne bi naredila, če ne bi vedela, da ameriška televizija MSNBC razpolaga z istimi dokumenti in da jih bo vsak hip objavila. Informacije same po sebi niso sporne. Trump je ob 150 milijonih dolarjih dohodka plačal 38 milijonov dolarjev davka.

V tej zgodbi manjka namreč kar nekaj drugih ključnih elementov. Gre za davčno napoved zgolj za eno leto, Trumpu pa očitajo utajo ali davčno prevaro za kar nekaj let. Kdo jo je razkril in zakaj je napoved za leto 2005 zdaj prišla v javnost, če je po Trumpovih besedah tajnost. Na televizijo MSNBC jo je menda prinesel nekdanji novinar New York Timesa, Pulitzerjev nagrajenec David Cay Johnston, ki je nekoč poročal o zvezni davkariji. Toda bolj kot to je zanimiva razlaga, kako je prišel do vročih papirjev. Johnston je povedal, da mu je dokumente nekdo pustil pred domačimi vrati.

Bela hiša ogorčeno napoveduje tožbo proti novinarju, ki pa pravi, da so grožnje Bele hiše s tožbo zaradi tega brezpredmetne. Novinar menda po zakonu ni odgovoren za objavljeno, če za informacije ni prosil, ampak mu jih je nekdo izročil anonimno. »Kaj pa vem? Morda mi je dokumente dal pred vrata sam Donald Trump,« je dejal Johnston, sicer avtor knjige o Trumpu z naslovom The Making of Donald Trump. Na eni strani, kljub ogorčenju Bele hiše, Trumpu ustreza objava davčne napovedi, saj potrjuje, da je nekaj davka le prijavil, na drugi pa ne. Gre namreč zgolj za eno leto in zato še vedno ni videti, koliko je, če sploh je, Trump plačal davka v daljšem obdobju, še posebno v tistem v devetdesetih letih, ko je prijavil veliko izgubo svojih družb in je bil zato oproščen davčnih obveznosti, čeprav je v resnici na njegov račun še vedno prihajalo na milijarde dolarjev dobička. Sicer pa so njegovi privrženci navdušeni nad njegovo predvolilno izjavo, da ne plačuje davkov, »ker je pameten«.

Ameriški davčni strokovnjaki sicer pravijo, da so dokumenti verjetno pristni, da pa samo dokazujejo, da je Trump v tistem letu, na katerega se napoved nanaša, nekaj malega, bolj drobiž, plačal, veliko več pa spravil v žep mimo dacarjev. Sploh pa še vedno ni jasno, ali davkarija res vodi revizijo Trumpovih finančnih papirjev, v kateri fazi preiskave je in kdaj bo, če bo, končana.