Prvotna zamisel MNZ, da bi na Škofijah v eni stavbi živelo več begunskih družin, je bila, kot kaže, ob glasnem revoltu domačinov umaknjena. Škofljani naj bi se strinjali, da se v kraju nastani ena družina, zavrnili pa so možnost, da bi bila pri njih stalna integracijska hiša za do petdeset beguncev.

Tako je sklepe zbora krajanov povzel naš sinočnji sogovornik, koprski podžupan Peter Bolčič. Pojasnil MNZ nam danes pozno zvečer do konca redakcije ni uspelo dobiti. Zlasti ni jasno, ali to pomeni, da bo MNZ že sklenjeno pogodbo o najemu hiše na Škofijah razveljavil. »Vsi smo se strinjali, da je beguncem treba pomagati, to je naša dolžnost,« je dejal Bolčič. »Menimo pa, da je za vse, predvsem pa za begunce, bolje, če so družine nastanjene v različnih stanovanjih. Tako naj bi se lažje integrirali v večinsko družbo.« Bolčičeva predpostavka je, da begunci, če so nastanjeni posamično, prej poiščejo stik z okolico. Če stanujejo v večji skupini, je večja verjetnost, da se družijo (le) med seboj. Ali to ustreza tudi pogledom ministrstva in strokovnjakom, ki izvajajo begunske integracijske programe, ostaja odprto.

Koper ima sicer z migranti dobre izkušnje. Na tamkajšnji osnovni šoli je denimo nastal vzorčni model integracije migrantskih otrok, po katerem se (med drugim) zgledujejo druge slovenske šole, ki gostijo migrantske otroke. »Najpozneje v desetih dneh bomo izvedeli, kam v Kopru bodo šli begunci,« je dodal predsednik krajevne skupnosti Škofije Edmond Gašpar. Dejal je, da je bilo treba voljo Škofljanov upoštevati, da pa je bilo razpoloženje na zboru krajanov mestoma precej napeto. ušk