Sedem let po Obamovem podpisu njegovega najbolj znamenitega zakona, reforme zdravstvenega zavarovanja ali Obamacara, so republikanci predstavili svoj predlog, s katerim bi Obamovega spravili v zgodovino. Doslej je bilo to nemogoče, ker bi Obama to ustavil z vetom, pa tudi sicer niso imeli najbolj izdelane ideje, kako izpeljati »reformo reforme«. Zdaj, ko je v Beli hiši Donald Trump, ki je med kampanjo ves čas obljubljal ukinitev Obamacara, pa so se stvari očitno spremenile in včeraj je v javnost prišel 123 strani dolg predlog nove reforme.

Novosti je kar nekaj. Po novem zdravstvenega zavarovanja ne bi bilo več treba obvezno skleniti (skoraj) vsem. Obamacare je namreč to zahteval oziroma je tistim brez zavarovanja obračunal kazenski davek. Takšna zahteva je imela svojo logiko: z njo so zavarovalnicam pripeljali predvsem nezavarovane mlajše, ki v povprečju manj zbolevajo in torej prinašajo dobiček, v zameno pa so zavarovalnicam ukazali, da ne smejo zavrniti sklenitve zdravstvenega zavarovanja nikomur, tudi če že ima kakšno bolezen. Vendar pa republikanska reforma zavarovalnicam še vedno nalaga, da morajo skleniti zavarovanja z vsemi, kar lahko prinese izpad dohodka in posledično višje premije (ki v nasprotju z obljubami hitro naraščajo tudi pod Obamacarom). Zato pa bodo zavarovalnice lahko zaračunale trideset odstotkov višje premije vsakomur, ki je zdravstveno zavarovanje že imel, ga prekinil in ga potem skušal skleniti znova.

Posledice za revnejše in starejše

Republikanski predlog tudi znižuje davčne olajšave za tiste, ki se sami zavarujejo pri zavarovalnicah na tako imenovani državi borzi. Doslej so te olajšave računali na podlagi starosti, prihodkov in regij, zdaj pa bi to storili izključno na podlagi starosti, kar naj bi prizadelo revnejše in starejše, sodeč po izračunu neprofitne organizacije Kaiser Family Foundation. Starejši naj bi plačevali več še zato, ker bi se razmerje med najcenejšo premijo za mlade in najdražjo za starejše s sedanjega 1:3 spremenilo v 1:5. Potem je tu še predlog o postopni ukinitvi Obamove razširitve programa Medicaid za revnejše in invalide oziroma o določitvi zgornje meje prispevka.

Nenavadno je, da predloga zakona v roke še ni dobil neodvisni kongresni urad za proračun, ki vedno poda oceno finančnih posledic zakonov.

Republikanci upajo, da bi zakon hitro spravili skozi prve odbore v predstavniškem domu; prvi naj bi glasovali že danes. Vendarle je pričakovati živahno debato, kajti vsaj z deli reforme se ne strinja kar nekaj republikancev, tudi v senatu, kjer bo potrjevanje zakona težje kot v predstavniškem domu. Ponekod je pri znatnem delu prebivalstva namreč Obamacare vendarle priljubljen, ne nazadnje je pripomogel, da je do zdravstvenega zavarovanja prišlo dvajset milijonov več Američanov. Nekateri drugi republikanci pa menijo, da novi predlog ohranja še preveč značilnosti Obamacara.