Nova predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Zdenka Čebašek Travnik zaplete, s katerimi se je srečala v treh tednih, kar je na čelu zbornice, pripisuje pritiskom elit, ki da jo želijo kot nosilko sprememb umakniti s tega položaja. Prihodnji teden bodo člani sveta skupščine glasovali o tem, ali ji bodo izreki zaupnico.

Na ponedeljkovi seji sveta skupščine so namreč štirje regijski odbori (oziroma 20 poslancev) na predsednika skupščine Marka Bitenca naslovili pobudo za glasovanje o zaupnici novi predsednici. Na željo Čebašek-Travnikove bo to glasovanje na prvi možni termin, to je 15. marca. Glasovanja se ne boji, je Čebašek-Travnikova povedala na današnji tiskovni konferenci, čeprav poslanci niso navedli razlogov za pobudo o glasovanju, prav tako nanjo ni bilo naslovljeno nobeno sporočilo z morebitnimi očitki.

Pritiski elit, ne plača

Nova predsednica zbornice meni, da v ozadju zapletov ni višina njene plače, pač pa gre za pritiske elit, ko jo želijo umakniti s tega položaja. »Sem demokratično izvoljena predsednica zdravniške zbornice, prišla sem delat za dobro zdravnikov in zobozdravnikov, ne po plačo. Plača nikoli ni bila moja prioriteta ali zahteva,« je poudarila. Pojasnila je, da se je s predsednikom skupščine Bitencem dogovorila za plačo v višini 8000 evrov bruto (4200 evrov neto), kar je enako plači predhodnika, če bi delal poln delovni čas. To pomeni 80 centov od članarine vsakega člana zbornice na mesec, je pojasnila. Ko bo skupščina sprejela pravilnik o nagrajevanju funkcionarjev, bodo višino plače ustrezno prilagodili.

Čebašek-Travnikova se čudi, da je njena plača postala tak problem, saj v zbornici v preteklih 25 letih niso postavili pravil, kako se določajo plače funkcionarjev. Po njenem mnenju to kaže, da se številni bojijo sprememb, ki jih prinašata ona in njen program. »Da se zdravnike poskuša razdvojiti, ni nič novega. Tako se jim poskuša odvzeti moč, ki jo potrebujejo, da ohranijo avtonomijo svojega poklica. Skuša se jim odvzeti možnost aktivnega sodelovanja pri oblikovanju zdravstvene politike in možnost odločanja o njih samih.«

Nova imena po glasovanju o zaupnici

Meni, da je vir težav v tem, da je s sabo pripeljala druge ljudi, ki prinašajo nove zamisli in so verjetno premalo upoštevali prejšnje vodilne v zbornici.

Prve tedne na čelu zbornice je preživela zelo delavno. Tako so dokončali pripravo na razpis specializacij in ga predčasno posredovali ministrstvu za zdravje, sestala se je z ministrico za zdravje in navezala stik s predstavniki zdravniških organizacij. Udeležila se je sestankov odborov zbornice, ki so že začeli delovati, načrtovati pa je začela tudi spremembe v zbornici, kjer bo treba po njeni oceni urediti veliko stvari. »Trije tedni so minili v dobrem sodelovanju z zaposlenimi in delovanje zbornice ni ustavljeno,« je poudarila. Za predsednike treh odborov zbornice in člana razsodišča, ki so odstopili, so že našli nove kandidate, a Čebašek-Travnikova želi, da se, preden jih