Prepoved potovanj, verzija 2.0 – tako so nekatere ameriške organizacije in mediji poimenovali danes podpisani predsedniški odlok Donalda Trumpa, ki prepoveduje vstop v ZDA državljanom šestih večinsko muslimanskih držav ter nekoliko jasneje razlaga, za koga veljajo izjeme.

Verzija 2.0 je bila po oceni Bele hiše potrebna, ker je zvezno sodišče ustavilo izvajanje »verzije 1.0«, torej podobnega odloka, ki ga je Trump podpisal januarja. Z njim je takoj prepovedal vstop v ZDA državljanom sedmih držav, in to brez podrobnejših pojasnil morebitnih izjem, kar je povzročilo hudo zmedo, jezo in nejasnosti zlasti na letališčih. Odlok je bil tarča kritik, da je usmerjen proti muslimanom, Bela hiša pa je trdila, da je nujen v obrambi države pred teroristi.

Nekaj sprememb…

Kaj (novega) torej prinaša tokratni odlok v primerjavi s prejšnjim? Prepoved vstopa v ZDA velja za državljane Sirije, Libije, Jemna, Irana, Somalije in Sudana. Tokrat na seznamu torej ni Iraka, po navedbah ameriških medijev zaradi pritiska diplomacije in vojske, saj je zaveznik v boju proti Islamski državi, pa tudi zaradi pritiska Bagdada. Odlok nadalje jasneje določa, za koga prepoved vstopa ne velja: za lastnike že izdanih vizumov, za tiste z dovoljenjem za bivanje v ZDA in za tiste z dvojnim državljanstvom, če potujejo s potnim listom, ki ne pripada nobeni od omenjenih šestih držav. Odlok nadalje ukinja časovno neomejeno prepoved vstopa beguncem iz Sirije (tako kot za druge bo tudi zanje zdaj veljala 120 dni) ter več ne omenja prednosti pripadnikov verskih manjšin pri prošnjah za vstop v ZDA. Ker so vse države na seznamu večinsko muslimanske, je takšno besedilo naletelo na obtožbe, da gre za prepoved vstopa v ZDA muslimanom.

...ki so po trditvah kritikov kozmetične

Bela hiša je novi odlok napovedovala že nekaj časa, potem ko je zvezno sodišče v državi Washington ustavilo izvajanje prejšnjega. Tudi ta drugi odlok pa je takoj postal tarča kritik, zato bo znova na preizkušnji. »Se vidimo na sodišču, 2.0,« so zapisali pri Ameriški zvezi za državljanske svoboščine (ACLU). »Če je prepoved vstopa muslimanom prečiščena tako, da zdaj ne vsebuje več Iraka, tistih s pravico bivanja v ZDA in drugih z ameriškim vizumom, je to še vedno prepoved vstopa muslimanom?« se retorično sprašuje direktor za pravna vprašanja pri ACLU David Cole. In odgovarja, da gre po njegovem še vedno za neustaven odlok, ki bo na sodišču padel.

Vlada na drugi strani trdi, da je ukrep nujen zaradi državne varnosti oziroma za to, da si pristojni vzamejo čas za preučitev ustreznosti postopkov, po katerih preverjajo osebe, ki jih potem spustijo v ZDA.

Novi odlok ne bo začel veljati takoj, pač pa 16. marca, kar naj bi v nasprotju s prvim omogočilo pristojnim organom, letalskim družbam in drugim, da se pripravijo. Januarski odlok je začel veljati takoj, kar je Trump tedaj utemeljeval s tem, da nepridipravom ne gre vnaprej razkrivati svojih namer.