Celovita prenova kulturnega spomenika Švicarija, ki se je začela poleti 2015, se približuje koncu. Mestna občina Ljubljana je po podatkih ljubljanske upravne enote konec januarja zaprosila za izdajo uporabnega dovoljenja, zato bo prihodnji teden že potekal tehnični pregled prenovljenega objekta. Po prenovi bo Švicarija preurejena v umetniški center s kiparskimi, slikarskimi in bivalnimi ateljeji.

Švicarija slovenskim umetnikom ni tuja

Občina bo z oddajanjem ateljejev v uporabo umetnikom ohranila rdečo nit v Švicariji, saj so v njej po drugi svetovni vojni svoja dela ustvarjali znani umetniki, kot so Stojan Batič, Dušan Tršar, Dragica Čadež, Jakov Brdar in Lujo Vodopivec. V pritličju objekta bo po novem urejen velik javni prostor, kjer bodo lahko potekale javne razstave, delavnice in druge prireditve. V tem prostoru bo tudi manjša okrepčevalnica.

Švicarija naj bi uradno zaživela julija letos, ko bo gostila grafični bienale, je poročala Slovenska tiskovna agencija. Umetniki, ki jim bodo na voljo tudi bivalni ateljeji, pa se bodo v Tivoli vselili proti koncu letošnjega leta. Na pojasnilo, kako bo občina podeljevala ateljeje v uporabo, še čakamo. Znano pa je že, da bo Švicarijo po prenovi upravljal Mednarodni grafični likovni center, ki deluje v bližnjem tivolskem gradu. Prav na marčevski seji mestnega sveta bodo svetniki potrjevali predlog sprememb ustanovitvenega akta Mednarodnega grafičnega likovnega centra, da bo ta smel upravljati tudi Švicarijo.

Zadnji stanovalci zapustili prostore leta 2012

Prva znamenja prenove nekdanjega hotela Tivoli je opaziti že v parku pred tivolskim gradom. Delavci družbe Dema plus in njenih podizvajalcev so namreč odstranili nekaj dreves z roba ploščadi pred Švicarijo, zato ta že zelo kmalu ujame pogled sprehajalcev in nase opozori z novo belo fasado. Že zunanja prenova Švicarije prinaša veliko novosti, poleg bleščeče bele fasade, ki jo krasi venec zarisanih cvetlic, dajejo stavbi poseben pečat prenovljeni leseni balkoni, okna, vrata in strešna okna. Kot je v času prenove pojasnila Jerneja Barič z občinskega oddelka za kulturo, so pri prenovi poskušali ohraniti čim več originalnih lesenih elementov. Menjali so le tiste kose, kjer je bil les preveč poškodovan.

Največ novosti pa je opaziti v notranjosti Švicarije, kjer so delavci odstranili naknadno postavljene zidove, osvežili lesene elemente in predvsem ponekod osvežili oziroma restavrirali stenske poslikave, ki so nekoč krasile vse sobe v Švicariji. Z nekaterimi novosti pa je občina stavbo, ob soglasju kulturnovarstvenikov, tudi modernizirala. Največja novost je veliko dvigalo, ki ga bodo umetniki lahko uporabljali za prevoz umetniških del večjega formata.

Prizadevanja za prenovo Švicarije segajo v leto 2009, ko sta občina in njen stanovanjski sklad ugotovila, da bi stavba že nujno potrebovala temeljito prenovo. Prvi korak je bil izseliti vse takratne stanovalce Švicarije v druga stanovanja in umetnikom, ki so v zavetju Rožnika ustvarjali, zagotoviti nadomestne ateljeje. Ti postopki so terjali kar nekaj časa, zadnji stanovalci pa so nekdanji hotel Tivoli zapustili leta 2012. Takrat je voda zalila električno napeljavo in zaradi nevarnosti požara je občina morala izklopili elektriko v objektu.

Precejšnji problem pri prenovi Švicarije je bil tudi denar. Na občini so ocenili, da bo prenova stala več kot pet milijonov evrov. Del denarja so poskušali pridobiti iz norveškega finančnega sklada, vendar so bila prizadevanja neplodna. Zato občini ni preostalo drugega, kot da v proračunu zagotovi dovolj denarja in se loti dela.