Letos se bo končno začela prva faza gradnje zadrževalnika v Brdnikovi ulici, ki bo bistveno izboljšal poplavno varnost Rožne doline. Gradnjo bo Mestna občina Ljubljana najverjetneje zaupala družbi Trgograd, ki je na včerajšnjih pogajanjih občini ponudila najnižjo ceno. Trgograd bi razpisana dela opravil za 1,98 milijona evrov brez davka na dodano vrednost. Za posel se je sicer pogajalo še osem ponudnikov.

Župan Zoran Janković, ki je na pogajanjih deveterico spodbujal k čim večjim popustom, je po koncu postopka pojasnil, da bodo mestni uradniki v nadaljevanju preverili, ali Trgograd izpolnjuje vse pogoje in ima ustrezne reference za izvedbo tega posla. Če bo Trgogradova ponudba ustrezna, bo občina z družbo sklenila pogodbo. V nasprotnem primeru pa bo občina primorana preveriti, ali vse pogoje izpolnjuje drugi najboljši ponudnik, to je Hidrotehnik. Ponudba slednjega je bila od Trgogradove višja za 43.000 evrov. Kdaj bo izbrani izvajalec lahko začel gradbena dela, župan še ni mogel napovedati, ker mora občina najprej skleniti pogodbo. Janković pa je dejal, da si bodo na občini prizadevali za čim hitrejšo izvedbo, zato bodo od izvajalca zahtevali, da gradnjo izvaja vse dni v tednu.

V sklopu prve faze bo izbrani izvajalec moral nadvišati severni krak Brdnikove ulice, rekonstruirati most čez Glinščico in pripraviti teren za ureditev zapornice, ki pride na vrsto v drugi fazi. Poleg tega bo moral rekonstruirati križišče Brdnikove ulice s Potjo za Brdom in urediti potrebno komunalno infrastrukturo, je razvidno iz letošnjega proračuna. Razpisna dokumentacija razkriva še, da bo v sklopu izvajanja prve faze izbrani izvajalec uredil še parkirišče za 43 vozil ter krajinsko uredil obcestni prostor. Občina bo v času izvajanja prve faze protipoplavnih ukrepov v Brdnikovi morala plačati tudi za monitoring živih bitij, ki tam bivajo. Gre namreč za metulje, dvoživke in želve močvirske sklednice, ki se jim bodo gradbeni delavci morali prilagajati.

Za izvajanje protipoplavnih ukrepov v okolici Brdnikove ulice ima občina v letošnjem proračunu zagotovljenih slabih 1,4 milijona evrov. Vsi protipoplavni ukrepi na tem območju, ki bodo zagotovili poplavno varnost Rožne doline, naj bi bili končani do leta 2020, občina pa bo zanje v celoti namenila devet milijonov evrov.