Lani, 28. septembra zjutraj, je s svojim VW passatom 60-letni domačin Blaž Kujundžič zbil kolesarja Miho Ješeta, župana Škofje Loke. Pričakal ga je na ustaljeni poti v službo, se mu pospešeno približal od zadaj in trčil v kolo. Župan je padel na vetrobransko steklo in obležal huje poškodovan, Kujundžič se je odpeljal na policijo in povedal, da je povozil Miho Ješeta, ker mu ni bil všeč.

Danes se je začelo sojenje. Tožilka Helga Dobrin Kujundžiču očita poskus uboja. Ješetove poškodbe (zlom ključnice in ledvenega vretenca) so bile posledica namernega trčenja, o katerem pa vse do danes obtoženi ni spregovoril. Tudi danes je z zagovornikom Dušanom Csipöjem iz Kranja izbral zanimiv način obrambe: odgovarjal je samo na odvetnikova vprašanja. Pojasnil je, da ni imel namena poškodovati župana, ki je zanj očitno poosebljal oblast. »Želel sem protestirati proti stanju v družbi. Moj namen je bil, da pade predstavnik oblasti, ki je kriva za stanje v državi, in je tudi sokriv za vse to,« je dogodek kot politični atentat opisal Kujundžič in poudaril, da je imel možnost ubiti župana, če bi bil to njegov namen. Lahko bi glede na moč avta bolj pospešil, pa ni. Lahko bi po padcu peljal čezenj, a tega ni storil. Lahko bi uporabil ostro (vojaško) zložljivo lopato iz prtljažnika, a dejansko ni želel poškodovati Mihe Ješeta. Na vprašanje odvetnika, zakaj je izbral tak način protesta, je dodal: »Neštetokrat je bilo opozorjeno na stanje pri nas in na ravnanje oblasti, pa ni bilo odmeva.«

Kujundžič je po dogodku, pri katerem so bili prisotni tudi očividci, odpeljal na policijsko postajo Škofja Loka in dežurnemu policistu mirno povedal, da je povozil župana, ker mu slednji ni bil všeč. Od takrat je v priporu, že precej prej pa je domačim (z ženo imata dva preskrbljena otroka) pustil sporočilo, ki bi se lahko nanašalo tudi na dogodek, ki je odjeknil v škofjeloškem okolju in po vsej Sloveniji.

Ješe je žrtev političnega atentata

Oškodovanec in poškodovanec Miha Ješe se dogodkov po padcu oziroma trku ne spominja. Dobro pa ve, da je imel malo pred dogodkom hitrost 24 kilometrov na uro, ker je pogledal na števec na kolesu. Imel je čelado, v službo se je večkrat peljal s kolesom. Tik preden ga je Kujundžič zadel, je zaslišal neki hrup, zaznal pospeševanje vozila. Po padcu je bil nekaj časa brez zavesti. Kujundžiča pozna, a nista bila v nobenem sporu, obiskovala sta isto gimnazijo in se kasneje vljudnostno pozdravljala. Ko je Ješe končal svoje pričevanje, je Kujundžič vstal z zatožne klopi in se mu prišel opravičit za prizadejane bolečine. »Opravičilo sprejemam, a ni logično,« je dejal škofjeloški župan, ki zopet normalno dela šele dober teden dni. Kasneje je poudaril, da še danes dejansko ne razume dejanja napadalca, in dodal, da Škofjo Loko šteje za varno mesto in iz dogodka ne dela drugih sklepov. Ima pa se za žrtev edinega političnega atentata na funkcionarja.

Danes je postalo znano, da naj bi na podlagi izvedenskega mnenja Kujundžičevo vozilo zadelo Miho Ješeta pri hitrosti 66 kilometrov na uro. Glede na zmogljivost vozila pa bi sicer s »težko nogo« lahko dosegel hitrost 77 kilometrov na uro. Tudi obtoženi je izpovedal, da ni do konca pritisnil na plin, ko je speljal in sledil kolesarju Ješetu. Zagovornik Dušan Csipö je že na začetku opozoril, da bo zahteval za določene dele pričevanja izločitev javnosti, kar se je ob pričanju izvedenke psihiatrične stroke tudi zgodilo. Zdi se, da bi na osnovi strokovne analize obvladovanja ravnanja Blaža Kujundžiča tožilka lahko omilila obtožbo. Sodnica Marjeta Dvornik je določila, da bo 3. marca nadaljevanje sojenja, ki bi se takrat lahko tudi končalo.