Mama pokojne jeseniške deklice Sanda Alibabić na predobravnavnem naroku danes ni priznala krivde za očitana kazniva dejanja. Tožilka Tina Lesar prav tako kot za soobtoženega Mirzana Jakupija, partnerja Alibabićeve, zanjo ni imela predloga za primer, da bi krivdo priznala, saj »ni dobila indicev, da bi bilo to mogoče«. Mamo umrle deklice in njenega partnerja obtožnica bremeni kaznivega dejanja zanemarjanja mladoletne osebe in surovega ravnanja, šestih kaznivih dejanj lahke telesne poškodbe, kaznivega dejanja hude telesne poškodbe ter dveh kaznivih dejanj posebno hude telesne poškodbe – enega tudi takšnega, ki je imelo za posledico smrt.

Sojenje po porodu

Sojenje obtoženima se bo nadaljevalo na glavni obravnavi, ki pa je za zdaj prava uganka. Obtožena Alibabićeva je namreč tik pred porodom. Sodnica Milena Turuk datuma glavne obravnave še ni razpisala. »Ko bomo po porodu razpolagali z zdravstvenimi podatki matere in otroka, bomo razmišljali naprej. Sprejeli bomo tudi ustrezne ukrepe za zaščito otroka,« je zagotovila in dodala, da novorojenčku ne bo treba dni preživljati na hodnikih kranjskega sodišča.

Po mnenju ginekologinje bo namreč obtožena na obravnavo pripravljena že en teden po porodu, po vsaki uri obravnave pa naj bi imela pol ure časa za dojenje in nego novorojenčka. Zagovornica obtožene po uradni dolžnosti Darja Roblek je predlagala, naj o poteku sojenja z vidika varnosti in zdravja novorojenčka sodišče zaprosi za mnenje izvedenca pediatrične stroke. Zahtevala pa je tudi izločitev javnosti iz nadaljnjega sojenja, saj naj bi med pričami zaslišali tudi preostale hčerke Alibabićeve; sodišču naj bi pripovedovale o njenem skrbnem materinstvu.

Materinstvo v priporu

Obtožena Sanda Alibabić ostaja v priporu, kjer je že od začetka lanskega julija. Kako bo po rojstvu njenega otroka, še ni povsem jasno. Kot pravi zagovornica Roblekova, zakon o izvrševanju kazenskih sankcij sicer določa maksimalno eno leto bivanja matere z otrokom v zaporu, pravilnik o izvrševanju pripora pa takšnega primer ne navaja. Možno je, da bi se tokrat tudi za pripor uporabljale določbe, ki veljajo za bivanje v zaporu, kar bi bil prvi tovrstni primer pri nas. Kljub vsemu pa je napovedala, da bo predlagala odpravo pripora ali pa hišni pripor, ki bi moral zaradi nerešenih stanovanjskih težav Alibabićeve potekati v varstveni hiši.

Z mamo pokojne dveletne deklice je po besedah njene zagovornice v stikih tudi pristojni center za socialno delo, ki bo ukrepal v skladu z zakonom, med možnimi ukrepi je tudi odvzem otroka. »Ob tem pa opozarjam, da velja načelo domnevne nedolžnosti. Ne vemo, ali je Alibabićeva sploh kar koli napačnega storila. Vzgojila je še tri otroke in vsi so povedali, da je imela mama lep odnos do njih. Ni razloga, da bi že vnaprej rekli, da bo nekaj narobe,« je posvarila pred prenagljenimi ukrepi.

Spomnimo – dvoletnica je zaradi hudih poškodb po domnevnem surovem ravnanju mame in njenega partnerja umrla v ljubljanski Pediatrični kliniki kmalu po tem, ko so jo tja prepeljali iz jeseniškega urgentnega centra na začetku julija lani. Imela je poškodovano glavo, polomljena rebra in številne druge poškodbe. Zdravstveno osebje je po besedah gorenjskih kriminalistov našlo tudi poškodbe, stare do nekaj mesecev, zato so sklepali, da je dvoletnica nasilje doživljala dlje časa.