Dnevnikov bralec Boris Bertoncelj je ostal brez zdravila, ki mu je vrsto let pomagalo krotiti crohnovo bolezen. V bližnji lekarni so mu povedali, da njegovega zdravila imuran nimajo, prav tako ga nimajo v kateri od drugih lekarn na Gorenjskem, kjer živi. Nadomestnih zdravil ni dobil, nam je povedal naš sogovornik, tista, ki jih je imel doma, pa je že porabil.

Pereče težave z imunosupresivi

Tako že več dni dni brez ustrezne terapije čaka na informacije, kdaj bodo zdravila zanj na voljo in kaj lahko stori. »Verjetno tega tudi v lekarni še niso vedeli,« domneva.

Izkušnja našega bralca opozarja na pereče težave pri preskrbi bolnikov z nekaterimi izdelki, ki zavirajo delovanje imunskega sistema (tako imenovani imunosupresivi). Po trenutnih informacijah naj bi bilo zdravilo imuran, ki ga je letos po podatkih zdravstvene blagajne jemalo 1420 ljudi, v slovenski ovojnini znova na voljo šele marca 2017. Bolnikom, ki so ostali brez imurana, pri agenciji za zdravila in medicinske pripomočke za zdaj svetujejo, naj čim prej stopijo v stik s svojim zdravnikom.

Kopnijo tudi zaloge nadomestnega zdravila

Ta bo preveril, ali jim lahko kot nadomestilo predpiše zdravilo azafalk, ki vsebuje enako učinkovino. »Če za bolnika to nadomestno zdravilo ni primerno, naj o tem čim prej obvesti javno agencijo za zdravila in medicinske pripomočke,« so sporočili. Bolnikom priporočajo, naj jim v tem primeru pišejo na elektronski naslov info@jazmp.si, lahko pa se jim oglasijo tudi na telefonsko številko 08 2000 500.

Tudi zaloge nadomestnega zdravila azafalk v enaki farmacevtski obliki kot imuran in jakosti 50 miligramov kopnijo (na voljo je še azafalk v jakosti 75 miligramov in 100 miligramov). Teh zdravil je le še za nekaj dni, so včeraj ugotovili pri agenciji za zdravila.

Preverjajo možnost interventnega uvoza

Trenutno preverjajo možnost interventnega uvoza oziroma preskrbe z zdraviloma imuran in azafalk v tuji ovojnini. To bi lahko uredili v enem tednu, pričakujejo. Poudarjajo pa, da so po zakonodaji za preskrbo trga odgovorni proizvajalci zdravil oziroma imetniki dovoljenja za promet z njimi ter veletrgovci z zdravili in lekarne. Na pojasnila Aspen Pharme (imetnika dovoljenja za promet z zdravilom imuran), kaj je privedlo do aktualnega pomanjkanja zdravila na slovenskem trgu in zakaj težave ne rešujejo hitreje, še čakamo.

Večina bolnikov jemlje imuran zaradi ulceroznega kolitisa in crohnove bolezni, torej kroničnih vnetnih črevesnih bolezni, je pojasnil predstojnik kliničnega oddelka za gastroenterologijo UKC Ljubljana Borut Štabuc. Redkeje ga ljudje jemljejo zaradi revmatoidnega artritisa, pri sistemskem lupusu in avtoimunem hepatitisu.

Redno jemanje je pomembno za bolnikovo zdravje

Po besedah Štabuca je pomembno, da bolniki predpisana zdravila jemljejo redno, saj lahko sicer pride do ponovnega zagona bolezni. Vseeno je mogoče po njegovem premostiti čas, ko poleg imurana tudi 50-miligramski azafalk morda ne bo na voljo. »Način jemanja zdravila bo mogoče posamezniku prilagoditi tudi ob zdravilih druge jakosti. To ni idealno, a se da vseeno doseči relativno dober odmerek. O tem se bo bolnik dogovoril s svojim gastroenterologom,« je pojasnil. Bolnikom, ki bi po obisku lekarne ostali brez zdravila, svetuje, naj se obrnejo na svoje zdravnike.

Nasvetu se pridružuje tudi predsednica Društva za kronično vnetno črevesno bolezen Mateja Saje. Bolnikom priporoča, naj se po zdravilo odpravijo že kakšen teden prej, preden jim ga zmanjka. Tako se bodo lažje izognili morebitnim težavam in tudi skrbem.