V ljubljanskem stanovanjskem skladu ocenjujejo, da je najemnikov, ki ne izpolnjujejo več pogojev za neprofitno najemno stanovanje, veliko. Predvsem med okoli 950 najemniki, ki so pogodbo s skladom sklenili pred oktobrom 2003 in pri katerih iz precej nerazumljivih razlogov doslej sklad ni mogel preverjati ne dohodkov ne premoženja. Predlagane spremembe stanovanjskega zakona to anomalijo odpravljajo, hkrati pa – kar je ključno – skladom odpirajo vrata do informacijskega sistema o dohodkih in premoženju, ki ga uporabljajo centri za socialno delo ter ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve.

Temeljito preverjanje vseh najemnikov bo po ocenah ljubljanskega stanovanjskega sklada zagotovo prevetrilo najemni fond, saj jim bodo zdaj ažurni podatki o dohodkih in premoženju najemnikov na voljo neposredno. »Nobenega razumnega razloga ni, da nekaterih neprofitnih najemnih razmerij ne bi nikoli preverjali samo zato, ker je bila najemna pogodba sklenjena pred oktobrom 2003. Ne glede na to, kakšno je aktualno dohodkovno in premoženjsko stanje najemnika in uporabnikov, ki skupaj z njim uporabljajo neprofitno stanovanje,« je povedal direktor sklada Sašo Rink.

Tudi najvišja najemnina ni oderuška

Da dvig najemnine, ki bi sledil ugotovljenemu preseganju pogojev za dodelitev neprofitnega stanovanja, ne bi bil sporen, je ugotovilo tudi ustavno sodišče, ki je v odločbi leta 2009 zapisalo, da s tem sklad ne bi posegel v pridobljene pravice najemnikov. V ljubljanskem skladu so najemnike temeljiteje začeli preverjati pred dvema letoma, ko so na podlagi spremembe sklepa o stanovanjski najemnini poleg dohodkovnega stanja začeli preverjati tudi drugo premoženjsko stanje posameznega najemnika. V tem času so 36 najemnikom, ki niso več izpolnjevali pogojev za dodelitev neprofitnega stanovanja, izdali odločbe za plačilo tržne najemnine, ki jo je začelo plačevati tudi 38 najemnikov, ki so jim v preteklosti oddali stanovanja za profitno najemnino. Rink je dejal, da je le sedem od teh najemnikov vrnilo neprofitno stanovanje.

Najemniku verjamejo na besedo

Zmotno je pričakovati, da bi lahko občinski stanovanjski sklad najemnikom, ki izstopajo po dohodkih in premoženju, vzel neprofitno stanovanje in ga dodelil kateremu od več tisoč prosilcev, ki izpolnjuje pogoje za dodelitev neprofitnega stanovanja. Kakšen je naval na neprofitna stanovanja v Ljubljani, zgovorno priča dejstvo, da je tudi na zadnjem razpisu število vlog več kot desetkrat preseglo razpisano število stanovanj – sklad je namreč prejel 3132 vlog za 250 stanovanj.

Najemniku, ki ne izpolnjuje več pogojev za dodelitev neprofitnega stanovanja, lahko sklad začne »zgolj« zaračunavati tržno najemnino. Glede na dohodke in premoženje je lahko ta od 4,4 evra za kvadratni meter (v povprečju je neprofitna najemnina 3,5 evra za kvadratni meter) do največ 9 evrov za kvadratni meter, če najemnik presega tako dohodkovne kot premoženjske cenzuse. Tako najemnino bi recimo plačevala štiričlanska družina z več kot 85.229 evrov premoženja in neto prihodki nad 1980 evrov na listi A oziroma 3775 evrov na listi B. Za petdeset kvadratnih metrov veliko stanovanje bi najvišja najemnina, ki bi jo smel zaračunati sklad, znašala 450 evrov, kar je glede na ponudbo na trgu še vedno razmeroma običajna cena.

In kako danes v skladu sploh preverjajo dohodke in premoženje svojih najemnikov? »Tako, da zaprosimo najemnika, naj predloži dokazilo o dohodkovnem in premoženjskem stanju gospodinjstva. Hkrati najemnike zaprosimo za pisno izjavo, s katero dovoljujejo pridobivanje osebnih podatkov iz uradnih evidenc,« je pojasnil Rink.

Pregled najemnikov ljubljanskega stanovanjskega sklada

JSS MOL

PODATKI

153

stanovanja v prenovi

3097

950

stanovanja z najemniki,

vseljenimi pred letom 2003

stanovanja z najemniki,

vseljenimi po letu 2003

4200

skupaj vseh stanovanj

3896

151

najemniki, ki plačujejo

neprofitno najemnino

najemniki, ki plačujejo

tržno najemnino

Pojasnilo: Po predvidevanjih bodo nova pravila vplivala predvsem na najemnike, ki so se v neprofitna stanovanja vselili pred letom 2003, kajti ti bodo po novem lahko prav tako podvrženi preverjanju dohodkov in premoženja. Verjetno pa bodo še koga od poznejših najemnikov zalotili z višjimi dohodki in premoženjem od določenega za neprofitno najemnino. Vsi ti bodo morali po novem plačevati tržno najemnino, ki jo danes plačuje zgolj peščica.