Projekt gradnje suhega zadrževalnika Brdnikova se končno preveša v fazo realizacije. Mestna občina Ljubljana je namreč objavila javni razpis za izbor izvajalca gradnje prve faze zadrževalnika. Potencialni ponudniki imajo do 12. decembra čas, da občini posredujejo svoje prijave na razpis.

Občina bo izbor izvajalca opravila v dveh korakih. Najprej bo preverila, kateri prijavljeni izvajalci izpolnjujejo pogoje za izvedbo teh del. V drugem koraku bo občina tiste izvajalce, ki bodo izkazali sposobnost izvesti naročena dela, povabila, naj oddajo prvo ponudbo in popise del. Prva ponudba bo veljala tudi kot izhodiščna cena za pogajanja, na katera bo občina povabila prijavljene izvajalce. Občina pa si je pridržala tudi pravico, da posel lahko odda že na podlagi najugodnejše prve ponudbe, je razvidno iz razpisne dokumentacije.

V sklopu prve faze bo izbrani izvajalec moral nadvišati severni krak Brdnikove ulice, rekonstruirati most čez Glinščico in pripraviti teren za ureditev zapornice, ki pride na vrsto v drugi fazi. Poleg tega bo moral rekonstruirati križišče Brdnikove ulice s Potjo za Brdom in urediti potrebno komunalno infrastrukturo, je razvidno iz predloga proračuna za prihodnje leto. Razpisna dokumentacija pa razkriva še, da bo v sklopu izvajanja prve faze izbrani izvajalec uredil še parkirišče za 43 vozil ter krajinsko uredil obcestni prostor.

Občina bo v proračunu za prihodnje leto zagotovila nekaj manj kot 1,4 milijona evrov tako za gradnjo kot tudi za monitoring živih bitij na območju zadrževalnika in druge naloge. Ljubljanski župan Zoran Janković je pred časom sicer napovedal, da je dejanski začetek gradnje na tem delu Ljubljane odvisen od dveh dejavnikov, in sicer od vremena in od naravovarstvenikov, saj se bo gradnja ves čas morala prilagajati živalim, ki bivajo na tem območju. Gre za metulje, dvoživke in želve močvirske sklednice.

Celoten projekt urejanja zadrževalnika v Brdnikovi ulici je občina ocenila na približno devet milijonov evrov in se bo po trenutnih načrtih nadaljeval vse do leta 2020. Ko bo dokončan, bo zadrževalnik v času poplav lahko zadržal 750.000 kubičnih metrov vode in bo predstavljal pomembno protipoplavno zaščito za širše območje Rožne doline.