Vojkova je preživela veliko preimenovanj in sprememb. Leta 1933 so jo kot novonastalo bežigrajsko ulico poimenovali Beograjska ulica. Med vojno so okupacijske oblasti zahtevale, da se jo preimenuje – kako ironično! – v Albansko ulico. Tako je ostalo do leta 1958, ko so je del preimenovali v Hošiminhova ulica, v čast velikega jugoslovanskega prijatelja predsednika Strička Hoja oziroma Ho Ši Minha. Tako je ostalo do osamosvojitve, ko nismo bili več tako bratsko povezani z Vietnamom, da bi se po njihovem revolucionarju imenovala ulica, v kateri je tudi ministrstvo za obrambo (čeprav je bilo to nekaj časa tudi na naslovu Kardeljeva ploščad).

Kot šolar načrtoval napad na učitelja

Ulico so leta 1991 poimenovali po partizanskem imenu legendarnega primorskega narodnega junaka Janka Premrla - Vojka. Bil je nečak skladatelja Stanka Premrla, avtorja melodije slovenske himne. Jankova sestra Rada je bila žena slavnega tržaškega pisatelja Borisa Pahorja. Ta ji je posvetil knjigo, tako kot je ona napisala knjigo o svojem bratu. Janko Premrl je bil namreč goreč borec proti fašizmu že v svojem otroštvu. Svojo uniformo italijanske fašistične organizacije, ki so jo morali nositi otroci na ozemlju Italije, je vrgel v stranišče, nakar se je v šoli zaradi svojih stališč tolikokrat stepel s sošolci, da ga je oče nazadnje izpisal. Kasneje je načrtoval atentat na učitelja, ki je bil neprizanesljiv do slovenskih otrok.

Pobegnil je iz italijanske vojske in se priključil partizanom. Sestra Rada je o njem pisala kot o vzoru, pa čeprav je bil njegov brezkompromisen boj kriv, da so jim požgali hišo, družina je končala v zaporu, za Janka pa je italijanska oblast leta 1942 razpisala visoko denarno nagrado, bodisi za živega bodisi za mrtvega. Janko Premrl pa se je medtem boril v Primorski četi. Leto dni kasneje, 16. februarja, so se utaborili v Idrijski Beli. Čez dolino Idrijce so se obstreljevali z Italijani, v spopadu pa je bil Janko Premrl ranjen v trebuh in je nekaj dni kasneje umrl. O okoliščinah njegove smrti so se sicer še mnogo let kasneje porajali dvomi. Tudi sestra Rada je v knjigi zapisala, da družina nikoli ni izvedela resnice, saj so se pojavile govorice, da so ga ubili zavistni soborci.

Vojkovo imajo tudi v Beogradu

Janka Premrla iz Podnanosa so posthumno razglasili za narodnega heroja in njegova antifašistična drža še vedno odmeva po Primorski. Ulice z njegovim imenom imajo v skoraj vseh goriških in primorskih mestih ter celo v Beogradu.

Ljubljanska Vojkova cesta je nenavadna zmes mestne ulice in ceste z obronka mesta. Na njenem začetku so stanovanjske hiše pa tudi veliko ustanov, denimo ljubljanska gasilska brigada. Nato se po križišču z Dimičevo ulico spremeni v mimobežno cesto fakultet, stanovanjske soseske BS3 in na drugi strani raznih podjetij, ki jim sledijo prazna zemljišča, večinoma travniki. Ob prometnih konicah je sicer promet gost, a še vedno bolj pretočen kot na Dunajski, zato je Vojkova cesta dobrodošla alternativa. Pohvalno je, da na delu proti stadionu gradijo pločnik in kolesarsko stezo, tako da bo prijaznejša tudi kolesarjem, ki želijo do BS3.

Vojkova cesta

Dnevnik

PODATKI

Arena

Stožice

OŠ Milana

Šušteršiča

FDV

Ekonomska

fakulteta

Kodeljeva

ploščad

Ministrstvo

za obrambo

GZS

OŠ Mirana

Jarca

Občina

Bežigrad