Ljubljanski mestni svetniki so na včerajšnji seji mestnega sveta po hitrem postopku sprejeli predlog odloka, s katerim so zagotovili dober milijon evrov za odpravo posledic škode na površinah v lasti ljubljanske občine, ki je konec aprila nastala zaradi snegoloma. Denar za potrebno sanacijo poškodovanega mestnega drevja in zelenja v letošnji zeleni prestolnici bodo na občini črpali iz proračunske rezerve, ki je tudi sicer namenjena prav financiranju izdatkov za odpravo posledic naravnih nesreč. Ker znesek, ki ga bodo namenili za odpravo škode, presega 300.000 evrov, je o predlogu župana Zorana Jankovića o uporabi proračunske rezerve moral odločati tudi mestni svet, ki je na seji predlog odloka potrdil.

Škode več kot denarja za redno vzdrževanje

Medtem ko v prestolnici snegolom konec marca ni tako redek in uničujoč, pa je nenadna snežna ujma konec aprila močno poškodovala mestno drevje, saj imajo listavci v tem obdobju že oblikovane liste. »Najhuje je z divjimi kostanji, saj je poškodovanih okrog devetdeset odstotkov dreves. To ne pomeni, da so polomljena cela drevesa, ampak da je na vsakem drevesu polomljena vsaj kakšna veja. Slabo kaže tudi topolom in lipam. Iglavci niso tako poškodovani. Zaradi oblike namreč sneg z njih lažje zdrsi, poleg tega pa so tudi navajeni na občasne obremenitve s snegom,« je dober mesec po aprilskem snegolomu pojasnjevala Lena Marion, vodja oddelka za arboristiko v podjetju Tisa, ki je podizvajalec javnega podjetja Snaga za vzdrževanje mestnih dreves. Po njenih tedanjih ocenah je aprilski sneg v Ljubljani poškodoval od sedemdeset do devetdeset odstotkov vseh listavcev.

Še tisti dan, ko je aprilsko zelenje prekrila snežna odeja in so se veje začele lomiti pod težo mokrega snega, so občinske službe že začele čistiti javne zelene površine in sanirati posledice snegoloma, je včeraj poročal vodja občinskega oddelka za gospodarske dejavnosti in promet David Polutnik. Delavci so najprej s cest, pločnikov in poti odstranili predvsem odlomljene veje, najbolj poškodovana drevesa so v celoti odstranili, na javnih površinah v parkih in ob cestah so očistili zelenice ter odstranili polomljene veje ob Poti spominov in tovarištva, sanacija pa je potekala tudi ob vrtcih in šolah, kjer so najprej uredili zelene površine, namenjene predvsem igri otrok. Ker je razsežnost aprilske naravne nesreče presegla sredstva, namenjena za redno vzdrževanje javnih površin, bo občina tako na predlog občinskega oddelka za gospodarske dejavnosti in promet za sanacijo škode iz proračunskega sklada namenila 1,032.630 evrov.

Največ škode ob PST ter vrtcih in šolah

»Najbolj so bile poškodovane površine ob Poti spominov in tovarištva ter zelene površine ob vrtcih in šolah,« je še pojasnil Polutnik. S sprejetim odlokom bodo tako na občini za sanacijo poškodovanih dreves ob priljubljeni rekreacijski poti PST namenili skoraj 200.000 evrov, medtem ko bodo za sanacijo zelenih površin ob šolah in vrtcih iz proračunske rezerve zagotovili nekaj več kot 227.000 evrov. V skladu z včeraj sprejetim odlokom bo za obnovo javnih zelenih površin po aprilski snežni ujmi na voljo dobrih 470.000 evrov, medtem ko bodo za sanacijo preostalih občinskih površin namenili približno 137.000 evrov.