Sogovorniki se strinjajo, da si zaradi dejstva, da je ameriška prva dama Melania Trump Slovenka, vsekakor lahko obetamo pozitivne učinke na turističnem področju. Pa gospodarstvo in gospodarska diplomacija? Lahko to priložnost izkoristi tudi politika?

Nataša Briški, nekdanja dopisnica iz ZDA za Slovenijo

»Če so odnosi Melanie in soproga, ki sta jih imela s Slovenijo doslej, kakršen koli indikator v odnosu med ZDA in Slovenijo, si od tega naša država ne more obetati nekih velikih privilegijev. Melania je popolnoma nedostopna in zato razlogov za optimističen razcvet gospodarske diplomacije ni. Realen problem, ki ga ima Slovenija, je, da morebitne obiske zreducira na, banalno rečeno, priložnosti za fotografiranje, ne izkoristi pa jih za resne pogovore o sodelovanju.«

Dimitrij Rupel, prvi slovenski zunanji minister in nekdanji veleposlanik v ZDA

»Zaskrbljen sem zaradi odnosa Slovencev in države do prve dame, ker so se nekateri avtorji oziroma komentatorji do nje grdo obnašali. Zaradi tega je Melania Trump tudi sprožila tožbe. Odnosi med državama so zapacani. Upam, da bo to pozabila, predvsem pa, da bo naša diplomacija dovolj spretna, da bo znala zadevo popraviti. Seveda bi bilo pričakovano, da prva dama soproga zdaj pripravi do tega, da obišče Slovenijo. A vsak obisk še ne obeta sodelovanja; dejstvo je, da Trump ne bo lahek partner, ker ga zunanja politika relativno malo zanima, zelo pa je kritičen do zunanjetrgovinskih pogodb.«

Jure Stojan, direktor raziskav in razvoja ter partner na Inštitutu za strateške rešitve

»Že med volilno kampanjo je bil na delu učinek Melanie; od lanske pomladi naprej smo bili vseskozi na radarju širše javnosti ZDA, tudi obisk Američanov v Sloveniji se je že povečal. Na področju gospodarske diplomacije pa bo Melania zaradi funkcije soproga bolj ali manj pasivna. Ali bo imel učinek Melanie širše implikacije, bo odvisno predvsem od gospodarstvenikov samih – in ne od politikov.«