Donald Trump bi bil gotovo vesel, če bi se v soboto mudil pred Rockefellerjevim centrom nedaleč od svojega doma. Ekipa televizije NBC je nad drsališčem pod znamenito stolpnico vihtela kamero na žerjavni roki, na ekranu pa se je potem prikazal volilni zemljevid petdesetih zveznih držav, digitalno prilepljen nad sliko ledene ploskve. Na njem se je Florida svetila rdeče, v barvi republikanske stranke. »Ne, rezultati so izmišljeni,« je šefinja ekipe z nasmehom odgovorila na zbadanje, kako vedo, da bo tam zmagal Trump. »Tole je samo zadnja vaja za oddajo v torek.«

Tako kot včeraj tekači, ki so se udeležili newyorškega maratona, sta predsedniška kandidata, z njima pa mediji in ameriška javnost, konec tedna tekla finale poldrugo leto dolge maratonske, nenavadne in umazane predvolilne kampanje. Sklenila se bo z jutrišnjimi volitvami, ko bo, kot je z dobro mero odkritosrčne grenkobe včeraj pripomnil voditelj na NBC Chuck Todd, »naša dolga nočna mora vendarle pri koncu«. Besede, ki segajo v čas Watergata...

Trumpa odpeljali z odra

Ogromno Američanov pa ni čakalo na volilni torek. Množično se udeležujejo predčasnih, da se izognejo včasih ure dolgemu čakanju na volilni dan. Do včeraj jih je glasovalo že štirideset milijonov, četrtina več kot leta 2012. Če bo končna volilna udeležba letos podobna, je torej volila že skoraj tretjina.

Podatki sicer niso uradni, temeljijo na statističnih modelih. Pričakovano pa napovedujejo tesno tekmo na Floridi in obstaja majhna možnost, da bila tako kot leta 2000 odločilna za razplet volitev. Kažejo tudi, da se predčasnih volitev udeležuje nadpovprečno število Latinskoameričanov, kar je dober znak za Clintonovo v Nevadi, Floridi in Koloradu, zato pa Trumpu koristi nižja udeležba temnopoltih v Georgii, Floridi in Severni Karolini. Vse te države so med tistimi desetimi, ki so odločilne, ker ankete tam kažejo tesno bitko.

Trump v zadnjih dneh aktivno križari po ZDA in je imel včeraj pet shodov v petih državah, enako danes. V Renu v Nevadi so ga v soboto agenti tajne službe hitro zvlekli z odra, ko se je med prerivanjem v občinstvu nekdo zadrl: »Pištola.« Niso je našli, shod se je hitro nadaljeval. Clintonova ima shodov manj, a so bolj osredotočeni. Posebej je denimo nagovarjala Američane kubanskega rodu, ki bodo morda prvič v pol stoletja večinsko podprli demokrate. In večina jih živi na Floridi...