Včeraj se je začelo sojenje skupini, ki naj bi tihotapila in preprodajala velikanske količine kokaina in heroina, trije pa naj bi načrtovali tudi rop tragično preminule Zorice Škrbić. Na zatožno klop jih je sedlo deset: Senad Muhamedagić, Zvonko Hajšek, Slavko Ferjan, Darko Ostojić, Dragan Miladinović, Matevž Jenko, Sašo Dujmović, Samo Amon, Ivica Nenadić in Zoran Zadravec. Na seznamu je bilo na začetku celo 26 obtožencev, a jih je devet še pred sojenjem priznalo krivdo. Še dvema bodo sodili na Hrvaškem, po enemu v Bolgariji in Grčiji, dvema pred slovenskim sodiščem, a posebej, eden pa je včeraj manjkal, ker mu niso mogli vročiti vabila.

Kokain v morje

»Partnerica je dobro zaslužila, tako da se mi ni bilo treba ukvarjati z nepoštenimi posli,« je očitke zanikal nezaposleni Muhamedagić, ki naj bi Hajšku, znanemu iz afere športnih stav, predlansko pomlad za 44.500 evrov dobavil dva kilograma heroina, drugo, kilogramsko pošiljko pa so zasegli na mejnem prehodu Obrežje. Dogovarjala naj bi se za še eno kupčijo, a je droga spet padla v napačne roke – 4,8 kilograma heroina so policisti odkrili v skrivališču v Židovnjaku na Hrvaškem.

Muhamedagić naj bi se dogovarjal tudi o nakupu osmih kilogramov kokaina – droga je februarja 2014 sicer prispela iz Španije, a je na počivališču Lom padla v roke carinikov. Bil naj bi tudi del mednarodne kriminalne združbe, katere slovenski del naj bi vodil Dujmović, ki se bo s še nekaterimi zagovarjal jutri. Z neznanci iz Brazilije in Surinama ter v sodelovanju z bolgarskim skiperjem naj bi načrtovali transport več sto kilogramov droge iz Brazilije. Toda ko je jadrnica plula proti Evropi, se ji je pokvaril motor in zlomil jambor in skiper je moral poklicati na pomoč. Preden ga je rešila tovorna ladja, je v morje vrgel ves kokain, vreden od deset do 20 milijonov evrov. V dokaz, da tovora ni ukradel, je vse fotografiral, slike pa poslal pajdašu Nebojši Čubriloviću, ki so ga pozneje, oktobra lani, ustrelili v Banjaluki. Čubrilović, Muhamedagić in še nekateri naj bi načrtovali tudi prevoz 320 kilogramov kokaina iz Južne Amerike. Natovorili so ga pred obalo Fortaleze v Braziliji in raztovorili pred Azori. Ker pa dobavitelji pred vnovičnim nakladanjem niso dovolili, da bi člani hudodelske združbe videli kokain, je nadaljnji transport padel v vodo.

O Škrbićevi nemoralno govoriti

Hajšek se je zagovarjal, da se nikoli ni pogovarjal o nezakonitih poslih, a da bi to prikrila, je policija določene izjave namerno izpustila in mu vse skupaj podtaknila. Ferjan, ki naj bi z njim sodeloval, je dogovore o mamilih prav tako zanikal. Povedal je, da je decembra 2013 preživel možgansko kap in potem dolgo okreval. »V življenju se nisem dotaknil mamil, nisem jih jemal, ne preprodajal,« je zagotavljal tudi Amon, ki naj bi, tako kot Miladinović in Ostojić, sodeloval z Dujmovićem. »Tožilstvo kar na podlagi znanstev z nekaterimi soobtoženimi zaključuje, da sem sodeloval v hudodelski združbi,« pa je izjavil Ostojić.

Slednji naj bi z Muhamedagićem in Miladinovićem načrtoval tudi rop Zorice Škrbić, partnerice Dejana Vidmarja, obsojenega zaradi ropa trezorjev SKB. Domnevali naj bi, da je del plena iz SKB zazidan v njenem stanovanju. Kot je znano, je Škrbićeva potem postala žrtev druge tolpe; ugrabila jo je in mučila, da bi dobila podatke o denarju, nato pa na smrt poškodovano vrgla iz avtomobila. Ostojić je dejal, da je bila Škrbićeva zaradi povezanosti z Vidmarjem vseskozi pod nadzorom policije in zato bi bilo načrtovanje ropa nesmiselno. »Njena smrt me je zelo prizadela,« je dejal, Miladinović pa, da o pokojnici v zvezi z očitki tožilstva sploh ni moralno govoriti.