Veliki večini Britancev se v nedeljo, ko je Mayeva sporočila svojo odločitev, ni niti sanjalo, kaj je »predlog zakona o veliki razveljavitvi«. Kaj bo razveljavil? Razveljavil bo britanski zakon o evropski skupnosti, ki je Britanijo leta 1972 vključil v EU oziroma njeno tedanjo predhodnico. Razveljavitev bo postopna. Najprej bo vsa zakonodaja EU postala del britanske zakonodaje, iz katere bodo odstranili vse »nepotrebne« zakone, ko bo Britanija dejansko zapustila EU ob koncu dveletnih pogajanj, ki se bodo začela, ko bo London sprožil petdeseti člen lizbonske pogodbe. Zanimivo je, da tega predloga zakona o veliki razveljavitvi po brexitu niso omenjali niti najbolj znani ustavni izvedenci in komentatorji.

Kot o kuhanih jajcih in siru

Zaradi te odmevne odločitve Mayeve Britanci niso vedeli popolnoma nič več o brexitu. Zares jih je pomirila šele danes, ko je vendarle v televizijskem intervjuju sporočila to, kar so evroskeptiki v njeni stranki zahtevali že vse od referenduma. Ko je odgovorila na vprašanje, kdaj se bo začel dveletni brexitski postopek, je odgovorila na lažji del del izziva. Še vedno pa Britancem ni neposredno povedala, kakšen brexit ima v mislih. O brexitu govorijo kot o siru ali kuhanih jajcih: o mehkem in trdem brexitu. Bistvena razlika med njima je povezana s skupnim trgom EU in svobodo gibanja v EU. Zagovorniki mehkega si želijo, da bi Britanija na neki način ostala članica skupnega trga v povračilo za pristanek na določeno raven svobode gibanja v EU. Zagovorniki trdega, ki mu rečejo tudi čisti oziroma brezmadežni brexit, zahtevajo, da Britanija povsem zapusti skupni trg in se na novo dogovori o trgovinskih odnosih z EU, in sicer na podlagi pravil igre Svetovne trgovinske organizacije. Vsaj na začetku. In povsem samostojno odloča o priseljevanju iz EU.

Mayeva favorizira trdega?

Ker bo vlada sprožila brexitski postopek do konca marca 2017, to pomeni, da bo zapustila EU pred poletjem 2019. Theresa May, ki naj bi bila pred referendumom proti brexitu, je zvenela precej navdušena, ko je dejala, da bo Britanija spet »neodvisna in suverena država«. Ko bo predlog zakona o veliki razveljavitvi zrasel v zakon, bo lahko vlada ohranila, odstranila ali spremenila vse zakone EU, ki jih bo najprej vključila v britansko zakonodajo. Evroskeptiki so zlasti navdušeni nad tem, da v Britaniji zagotovo ne bodo več veljale razsodbe evropskega sodišča.