»Edini način, s katerim bi mogoče lahko premaknili odgovorne, da bi uvideli kadrovsko stisko, je, da gre celotna izmena pravosodnih policistov in drugih strokovnih delavcev preprosto na bolniški dopust,« je včeraj dejal predsednik Sindikata državnih organov Slovenije (SDOS) Frančišek Verk.

Verk je znova opozoril na nevzdržno kadrovsko stisko v zaporskem sistemu in nizke plače zaposlenih. Vodstvo sindikata ugotavlja, da je zaporski sistem kadrovsko podhranjen že 40 let, za zaposlene pa da se prav nobena vlada doslej ni zavzela. Trenutne razmere so katastrofalne, za ureditev razmer bi potrebovali vsaj 210 pravosodnih policistov in 80 strokovnih delavcev.

Odobrili 40 zaposlitev, denarja pa ne

»Lani so nam končno odobrili zaposlitev 40 novih pravosodnih policistov, denarja zanje pa niso predvideli,« je bil oster Verk. Po kadrovskem načrtu bi moralo biti 907 zaposlenih, trenutno jih je okoli 840. A načrt ni predvidel odprtja forenzične enote psihiatrije v Mariboru, ki je »vzela« osem pravosodnih policistov, niti dveh novih blokov na Dobu, ki je potreboval od deset do 15 pravosodnih policistov.

Vlado in ministra za pravosodje Gorana Klemenčiča opozarjajo, da naj čim prej sprejmejo potrebne ukrepe za gradnjo novega zapora (poleg ljubljanskega zapora za moške še ženskega, ki je trenutno v graščini na Igu in ne ustreza standardom); sprejmejo ustrezne normative za zaposlene v zaporskem sistemu; zagotovijo potreben kader, predvsem pa enako obravnavo v plačnem sistemu, kot so jo dosegli policisti. SODS pričakuje, da bodo za tri plačne razrede dvignili plače tudi pravosodnim policistom, gasilcem, carinikom, davčnim inšpektorjem.

Pravosodni policisti imajo opraviti samo s prestopniki

»Podpiramo policiste in jih ne želimo devalvirati, a naj poudarim, da zaporski uslužbenci 24 ur na dan delamo zgolj in samo s kršilci zakonov, medtem ko imajo policisti v 80 odstotkih primerov opraviti z običajnimi ljudmi. A mi tega ne razglašamo, saj ostajamo za zidovi s tistimi, ki jih obravnavamo,« je poudaril Verk.

Zaporski uslužbenci so izčrpani, deležni groženj, brez socialne mreže in družinskega življenja: »Na eni strani so sužnji zapora, na drugi pa glava družine. A te vloge ne morejo igrati, ker jih preprosto ni doma«, pravi prvi sindikalist. Kot je dodala strokovna delavka na Dobu Andreja Lapuh, ki se ukvarja z odvisniki, se en strokovni sodelavec ukvarja s 40 zaporniki, med njimi so tudi moteni ljudje, kar je preprosto neresno.

Ministra čakajo devet mesecev

Še vedno čakajo na podpis kolektivne pogodbe za zaposlene v zaporskem sistemu in izdelavo primernih strokovnih normativov, je poudaril tudi vodja mariborskega sindikata Kamil Fras. »Pozivamo ministra Klemenčiča, naj nam po devetih mesecih, odkar ima konstruktivne predloge na mizi, končno odgovori,« je dejal Fras. Da so razmere v skoraj vseh zaporih, razen v Kopru in na Dobu, dejansko nevzdržne, pa kažejo tudi sodbe evropskega sodišča, ki dodeljuje odškodnine obsojencem, še opozarja Verk.