Mestna občina Ljubljana je projekt prenove Šubičeve ulice nekoliko nenavadno razdelila na dva dela. Družbi KPL je občina že v začetku letošnjega julija zaupala prenovo dela med Slovensko cesto in Beethovnovo ulico, zdaj pa skupaj z javnim podjetjem Vodovod-Kanalizacija išče izvajalca, ki bo prenovil preostanek Šubičeve ulice do križišča z Bleiweisovo.

Na občini in Javnem holdingu Ljubljana, pod katerega okrilje sodi Vodovod-Kanalizacija, so pojasnili, da so prenovo vodovoda in cestišča v Šubičevi ulici razpisali že hkrati z javnim naročiloma za prenovo južnega dela Slovenske ceste. Vodja občinskega oddelka za gospodarske dejavnosti in promet David Polutnik je povedal, da so imeli v proračunu dva milijona evrov, s katerima so nameravali prenoviti južni del Slovenske in Šubičevo ulico. A ker niso vedeli, koliko denarja bodo dejansko porabili za Slovensko, niso mogli vnaprej predvideti, koliko denarja jim bo ostalo za Šubičevo, in posledično, kakšen odsek ceste bodo s tem denarjem lahko prenovili.

Želeli so prihraniti čas

Na vprašanje, zakaj je bilo treba Šubičevo sploh tlačiti v razpis za prenovo južnega dela Slovenske ceste, je Polutnik odgovoril, da so želeli prihraniti čas in čim prej po zaključku del na Slovenski začeti prenovo Šubičeve, da bi še poleti dokončali vsaj dela pred parlamentom. Če bi počakali na obračun del pri prenovi Slovenske ceste in šele potem pripravili javni razpis za prenovo cele Šubičeve ceste, naj bi trajalo dlje.

Občina in Vodovod-Kanalizacija sta morala KPL za prenovo južnega dela Slovenske ceste plačati 1,3 milijona evrov. Pozneje je javno podjetje zaradi nepričakovanih del, ki so bila po Polutnikovih besedah posledica arheoloških najdb, s KPL sklenilo še aneks v vrednosti slabih 240.000 evrov. KPL je na južnem delu Slovenske delal tudi po naročilu javnega podjetja Energetika Ljubljana, ki je gradbeni družba plačala 125.000 evrov. Zaslužku KPL pri tem poslu pa je treba dodati še 597.000 evrov, kolikor bo družba zaslužila s prenovo dela Šubičeve med Slovensko in Beethovnovo, in 72.000 evrov, ki jih bo za gradbena in strojno-instalacijska dela na tem delu Šubičeve plačala še Energetika.

Glede na to, da je Energetika s KPL sodelovala pri prenovi krajšega dela Šubičeve ulice, nas je zanimalo, zakaj ni vključena pri naročanju del na preostanku omenjene ulice. V Energetiki so pojasnili, da pri tem projektu ne bodo sodelovali, ker nimajo načrtovane obnove plinovodnega oziroma vročevodnega omrežja.

Arkade ob Slovenski bodo prenavljali skupaj s Šubičevo

Ob tem velja omeniti, da bo občina hkrati s prenovo Šubičeve med Beethovnovo in Bleiweisovo najboljšemu izbranemu ponudniku zaupala tudi prenovo arkad ob južnem delu Slovenske ceste. Na vprašanje, zakaj so prenovo arkad vključili v projekt prenove Šubičeve ulice, so na občinskem oddelku za gospodarske dejavnosti in promet sprva preprosto pojasnili, da »so potrebne obnove«, saj tlaki razpadajo, fasade v arkadah pa so neočiščene. Zanimalo nas je, zakaj arkad niso prenovili hkrati s prenovo južnega dela Slovenske ceste, saj gre za prostorsko povezani enoti.

Polutnik je pojasnil, da v času priprave javnega naročila za prenovo južnega dela Slovenske ceste enostavno niso imeli še v celoti pripravljenega projekta za prenovo arkad. Projekt so namreč morali uskladiti tako z lastniki tamkajšnjih objektov kot z Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije.

Iz kulturnovarstvenih pogojev, ki jih je občini predpisala ljubljanska območna enota Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, je razvidno, da bo občina morala po zaključku prenove arkad izdelati načrt vzdrževanja, v katerem bo predstavila način vzdrževanja z okvirnim terminskim planom. Da je načrt vzdrževanja ustrezen, bo potrdil zavod za varstvo kulturne dediščine.