»Mar je trapast ali namerno ruši lastno kampanjo?« se je v teh dneh nad Donaldom Trumpom pridušal eden od spletnih komentatorjev, potem ko je republikanski predsedniški kandidat zaradi svojih izjav doživel največji padec podpore v anketah.

Še pred nekaj tedni je Trump v anketah vodil pred demokratsko tekmico Hillary Clinton, v zadnjih štirih anketah pa za njo zaostaja od štiri do štirinajst odstotkov. Gre sicer za ankete na nacionalni ravni, ki niso najodločilnejše. Kar republikance zares skrbi, je naraščanje Trumpovega zaostanka za Clintonovo v tistih zveznih državah, kjer se volitve tradicionalno odločijo, torej tam, kjer se pričakujejo tesni rezultati, ki se lahko obrnejo v to ali ono smer. Clintonova je v anketah občutno povečala prednost v državah tako imenovanem pasu rje, torej v starem industrijskem območju od New Yorka do Wisconsina, ki je utrpelo hude gospodarske posledice zaradi zatona industrije. Prav tu Trump računa na veliko podporo belskega delavskega razreda zaradi obljub, da bo delovna mesta vrnil v ZDA, in zaradi nasprotovanja prostotrgovinskim sporazumom, zaradi katerih delovna mesta odtekajo na tuje. Toda Clintonova ima zdaj udobno prednost v Pensilvaniji, Michiganu in Wisconsinu, od držav v tem območju, kjer so dostopne ankete, je Trump konkurenčen le v Ohiu.

Slabo mu gre tudi v nekaterih drugih državah, ki nihajo, s Florido na čelu. Zgovorno je, da Clintonova za štiri odstotke vodi celo v Georgiji, kjer demokrat ni zmagal od leta 1992.

Republikanci se bojijo za senat

Trump si je največ škode naredil s kritiko muslimanskih staršev ameriškega vojaka, ki je bil ubit v Iraku. Oče vojaka Khizr Khan je Trumpa kritiziral na demokratski konvenciji, Trump pa se je potem spraševal, zakaj je njegova žena samo stala zraven na odru in ni nič rekla. Ko so republikanski politiki obsodili Trumpove besede, se je maščeval tako, da ni podprl predsednika predstavniškega doma Paula Ryana in senatorja Johna McCaina, ki se potegujeta za novo izvolitev. Potem je še nerodno komentiral otroški jok v dvorani, kjer je govoril, ko ni bilo jasno, ali se šali ali pa mamo zares pošilja ven.

Republikanski politiki so zaskrbljeni tudi zato, ker bi se zelo slab Trumpov rezultat lahko prelil v njihovo izgubo večine v senatu. Od 34 senatorjev, ki se letos potegujejo za ponovno izvolitev, je 24 republikanskih, demokrati pa morajo za večino pridobiti štiri sedeže (pet, če Clintonova ne zmaga). Ker je tesnih bitk veliko, demokrati upajo, da bodo republikancem odvzeli nadzor enega od domov kongresa.

Do volitev je še tri mesece in nekateri ameriški analitiki opozarjajo, da so ankete že doslej močno nihale, zato se lahko spet obrnejo. Republikanske stratege najbolj skrbi to, da Trump očitno ne posluša nikogar in s spornimi izjavami odvrača pozornost od svojega osnovnega sporočila o ekonomiji in varnosti, zaradi česar mora javnost miriti njegov podpredsedniški kandidat Mike Pence, kar je za ta položaj zelo netradicionalna naloga.