Saša Gravrić bo moral zaradi prepovedane proizvodnje in prometa z drogami za tri leta v zapor, njegov pajdaš Saša Stojnić pa si je tokrat za isto kaznivo dejanje prislužil štiri leta in pol zapora. A ker je bil na tri leta in pet mesecev zapora za istovrstno kaznivo dejanje obsojen že pred dvema letoma, je kranjska okrožna sodnica Andrijana Ahačič določila združeno oziroma enotno zaporno kazen – sedem let in pol. Oba sta na predobravnavnem naroku krivdo priznala in sodelovanje v dobro organizirani združbi obžalovala, kar je sodnica štela kot olajševalno okoliščino. Oba pa sta bila po drugi strani za enako kaznivo dejanje že obsojena. Po besedah tožilke Vesne Primožič njuno ravnanje sodi med zavržna, saj ogroža zdravje in življenje ljudi, predvsem tistih, ki so drogo od obeh kupovali. Oba bosta do pravnomočnosti sodbe morala počakati v priporu, kjer sta že eno leto, kar se jima prav tako všteva v izrečeno kazen.

Namesto v službi v združbi

Gravrić je svoje obžalovanje zapisal na papir in ga prebral sodnici, tožilki in obrambi. »Dejanje obžalujem. V kazenskem postopku me ne boste več srečali,« je obljubil. »Bil sem zapeljan. Ljudje so mi obljubljali službo, šlo pa je za povsem nekaj drugega. Zdaj, ko sem eno leto v priporu, sem ugotovil, kakšno krivico in škodo sem povzročil sebi in svoji družini. Predvsem svoji triletni hčerki, ki je zelo navezana name.« Stisko hčerke ter psihične težave partnerice ter tudi svoje je dokazoval z zdravstveno dokumentacijo.

Gravrić, ki ima sicer sedem let delovnih izkušenj, je poudaril tudi, da si je že našel službo. »Delal bom v gradbeništvu. Sodišče prosim za razumevanje in milo kazen. Naprej bom živel pošteno. Delati znam in imam delovne navade.« Poudaril je tudi, da se v priporu drži hišnega reda in da glede obnašanja nima nobenega uradnega zaznamka.

Tudi njegov pajdaš Saša Stojnić je izrazil obžalovanje nad dejanjem. A je dodal še, da se vanj ni podal zato, ker bi ga kdo želel pretentati. »Zabredel sem,« je dejal tožilki, ko ga je spraševala o vzrokih, ter povsem odkrito priznal, da sta bili zanj usodni slaba družba in priložnost za hitri zaslužek. »Kazen me je izučila, da se to ne bo več ponovilo,« je zagotovil.

S cenejšimi avtomobili in drogo čez mejo

Gorenjski kriminalisti so pred letom sporočili, da so v sodelovanju z deželnim kriminalističnim uradom avstrijske Koroške uspešno končali zahtevno mednarodno preiskavo. V njej so obravnavali dobro organizirano kriminalno združbo, ki se je več let intenzivno ukvarjala s preprodajo in tihotapljenjem prepovedanih drog. Policisti so tako v naši državi kot v Avstriji obravnavali 49 ljudi, osumljenih kaznivih dejanj s področja prepovedanih drog, med drugim tudi Stojnića in Gavrića. Pet so jih privedli k preiskovalni sodnici kranjskega okrožnega sodišča; dva so priprli, prav tako pa naj bi dva osumljenca priprli tudi v sosednji Avstriji.

Vse to je povezano z zgodbo izpred štirih let, ko so avstrijski kriminalisti v Celovcu zaradi prodaje kilograma heroina obravnavali slovenskega in avstrijskega državljana. Avstrijec je nato kriminalne aktivnosti nadaljeval kar iz zapora, od koder se je, so ugotovili policisti, s slovenskimi organizatorji dogovarjal za prevoze. Heroin, kokain in konopljo so brezposelni slovenski državljani, stari znanci policije glede trgovanja z drogo, z avtomobili nižjega in srednjega cenovnega razreda mesečno tihotapili iz Ljubljane prek Tržiča in mejnega prehoda Ljubelj v Celovec. Po podatkih policije naj bi v nekaj letih preprodali okoli 50 kilogramov heroina ter neugotovljene količine kokaina in konoplje, s čimer naj bi zaslužili okoli milijon evrov, so julija lani sporočili kranjski policisti.