Kljub enotni metodologiji za oblikovanje cen, ki jo je pred štirimi leti predpisala vlada, komunalna podjetja v soglasju z občinami storitve ravnanja z odpadki uporabnikom po Sloveniji zaračunavajo na zelo različne načine. Ena po velikosti zabojnika in številu odvozov, druga po številu oseb v gospodinjstvih, tretja s kombinacijo vseh treh kriterijev. Vse komunale ceno svojih storitev prilagodijo skupni količini odpadkov, ki nastajajo v posamezni občini. Toda nobeno podjetje ne zaračunava zbiranja, odvoza in obdelave zgolj dejansko ustvarjenih odpadkov v posameznem gospodinjstvu.

Nobeden od omenjenih načinov po oceni direktorja Komunale Tolmin Bertija Rutarja ni povsem pravičen. Toda najmanj nepravično je po njegovem mnenju vendarle obračunavanje po številčnosti gospodinjstva, kot stroške z odpadki obračunavajo prebivalcem Tolmina, Kobarida in Bovca.

Za komunalno podjetje Infrastruktura Bled pa je vsaj pri zbiranju odpadkov bolj logično zaračunavanje storitve po velikosti zabojnika. »Tovornjak mora priti do objekta in pobrati zabojnik tako pri enočlanskem kot pri šestčlanskem gospodinjstvu, stroški zbiranja so enaki,« utemeljujejo. Dodajajo pa, da velikost gospodinjstva šteje pri obdelavi in odlaganju odpadkov, saj uporabnik te storitve plača po številu odvozov. »To pomeni, da lahko manjše gospodinjstvo odpadke odda enkrat na mesec, večje pa dvakrat ali trikrat na mesec,« pojasnjujejo.

Komunala Kranj zbiranje, odvoz in obdelavo mešanih komunalnih odpadkov salomonsko zaračunava tako po številu oseb v gospodinjstvu kot po prostornini zabojnikov in pogostosti odvozov. Ima pa podjetje to posebnost, da kot edino med našimi sogovorniki uporabnikom zaračunava najem zabojnika za ločeno zbiranje odpadne embalaže. Zanjo sicer komunalna podjetja gospodinjstvom ne smejo posebej zaračunavati storitev.

Razlike med komunalnimi podjetji se pojavljajo tudi v velikosti zabojnikov. V Kranju so za mešane odpadke na voljo zabojniki s prostornino 80 litrov, 120, 240, 660 ali 1100 litrov. V občini Kostanjevica na Krki, kjer prebivalci za odpadke plačujejo po velikosti zabojnika in številu odvozov, Kostak gospodinjstvom v individualnih hišah ponuja zgolj zabojnika prostornine 120 ali 240 litrov. Enako velja za Komunalno podjetje Logatec, kjer pa poudarjajo, da mesečni strošek storitev ravnanja s komunalnimi odpadki zaračunavajo po kilogramih na osebo in ne po dejanskem volumnu zabojnika za odpadke.

Podajanje žogice

Na ministrstvu za okolje in prostor trdijo, da je zaračunavanje za odpadke po osebah nezakonito. Vladna uredba namreč dovoljuje tehtanje odpadkov neposredno pri uporabniku in zaračunavanje storitev glede na dejansko maso predanih odpadkov. Če tehtanja ni, lahko komunalno podjetje opravljeno storitev posameznemu uporabniku zaračuna samo po velikosti zabojnika za mešane komunalne odpadke oziroma za biološke odpadke in po številu odvozov, nikakor pa ne po številu oseb, površini stanovanja, površini poslovnega prostora, številu nočitev ali celo številu odlaganj v zabojnik. »Zato ima uporabnik tudi možnost, da izbere manjšo ali večjo velikost zabojnika za mešane komunalne odpadke,« pravijo. Po oceni ministrstva zaračunavanje storitev po osebi ni nobena spodbuda za zmanjšanje količine nastalih odpadkov. Hkrati so pojasnili, da tudi oddajanje zabojnika za odpadno embalažo v najem ni zakonito.

A ukrepanja ministrstva ni pričakovati. Za nadzor nad zaračunavanjem cen uporabnikom in sankcije je namreč po njihovih trditvah pristojen tržni inšpektorat. Ta je v preteklosti že odkrival nezakonitosti po občinah, a ker ukrepanje ni predvideno, so inšpektorji z odkritji le seznanili ministrstvo. To pa se ni zganilo. Odgovora ministrstva, ali lahko kaj storijo vsaj občani in kakšne pravne možnosti imajo, če jim njihovo komunalno podjetje »narobe« zaračunava odpadke, nismo dobili.

Marjeta Kralj